Güncel

Ciddi sorunlarımız olduğu acı bir gerçek Ciddi sorunlarımız olduğu acı bir gerçek
Allah, rahmet eylesin! Allah, rahmet eylesin!
Korona Günlerinde Yazmak Korona Günlerinde Yazmak
KORONA GÜNLERİNDE YAZMAK KORONA GÜNLERİNDE YAZMAK
Kendimizden kaçamayız... Kendimizden kaçamayız...
Şehitler için Çanakkale'ye yürüyen gazi torunu, Eceabat'a ulaştı Şehitler için Çanakkale'ye yürüyen gazi torunu, Eceabat'a ulaştı
Marteniçka, Ötekileştirme Ve Bogoridi Marteniçka, Ötekileştirme Ve Bogoridi
Vahim bir manzara... Vahim bir manzara...
Aklım, beni yine zorluyor... Aklım, beni yine zorluyor...
Yaşamak da bir sanattır Yaşamak da bir sanattır
Tane Tane Düşünceler ve Söylenceler Tane Tane Düşünceler ve Söylenceler
Istrancalı Çoban Şaban'ın Notları...                                                                AMAN ORMANCI Istrancalı Çoban Şaban'ın Notları... AMAN ORMANCI
SÖZ, YAYINDAN FIRLAMIŞ BİR OKTUR SÖZ, YAYINDAN FIRLAMIŞ BİR OKTUR
Çalmak Çalmak
'Zapalkanı' verir misin? "Zapalkanı" verir misin?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü kansere karşı mavi ve turuncu ışık yakacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü kansere karşı mavi ve turuncu ışık yakacak
Gün bugündür diyerek... Gün bugündür diyerek...
İşinden kovulan bir gazetecinin, böyle bir resepsiyonda ne işi olur demeyin... İşinden kovulan bir gazetecinin, böyle bir resepsiyonda ne işi olur demeyin...
Şimdi bir komedyen ' Bu, bizim milletten değil!' diyor Şimdi bir komedyen; " Bu, bizim milletten değil!" diyor
Yurt dışında iş yapan Türkleri, 'Türk güvenlik şirketleri korusun' önerisi Yurt dışında iş yapan Türkleri, 'Türk güvenlik şirketleri korusun' önerisi
Güncel Haberleri

89' göçünün günlüklerinden... ORADA BİR BAYRAK VAR

18 Temmuz 1989. Karar verdim. Günlük tutacağım. İçinde bulunduğumuz günler düşünülmeyecek kadar renkli. Bir fotoğrafçı gibi... Günler hem renkli, hem dinamik. Bugünkü fırsatı yarın yakalayamıyorsun. Ancak, bir şeyleri not edersen öyledir. Günlük ise, filan tarihin filan zamanına ışık tutuyor. Mazi içinde küçücük bir penceredir. Bu pencereyi açıyorsun. Pencereden ne göreceğin, günlük tutan kişiye bağlıdır. Karınca kaderince derler ya...

İCRAATA GEÇELİM, BABAM, İCRAATA...

* Memleket ile bağlarımız hiç bir zaman kopmadı. Artık genç yaşta emekli olanlar akın akın gidip eski evlerinin çatılarını onarıyor, yeni temeller atılıyor, ya da Hollanda'ya çiçek toplamaya gidiliyor. Farklı bir dönemece girmekteyiz. İleride Bulgaristan'daki halimiz ne olacak? * En son Lütvi Mestan'a umut bağlamıştık. Ama açıkça belirteyim. Birileri Lütvi Mestan'ı susturdu. Dur dediler kendisine. Azınlık statüsü için imza kampanyası başlatmıştı. Bu kampanyayı sonlandırmasını istediler. Bunlar resmen açıklanmayan durumlar, oyalama taktikleri ve günü kurtarma operasyonlarıdır. 30 yıldır izlenen süreç devam edecektir... * Evet, kargam gak yaratamıyor, çünkü memlekette bazıları kaos yaratmaya devam etmekte. Kaotik ortamlarda ise düş kırıklıklarına uğramaktayız. Siyah leş kargalardan bile medet ummaktayız.

CAMİAMIZIN KONGRESİ NE ZAMAN

Yapılacak kongreden camiamız adına istikrar, camiamızı birlik ve beraberlik içinde hareket etmesini sağlayacak bir oluşum çıkmayacaksa, kongre yapılmasının bir anlamı olmayacaktır. Mevcut yönetim, rutin faaliyetleri, üstelik fazlasıyla yeterli bir katılım ile yerine getiriyor zaten. Burada hedef, bu camianın birlikteliği ise, önce bu uzlaşı sağlanmalıdır.

O ŞİMDİ BİR BAŞKASIYLA...

Bir aşkla sevildiğine inanmışken sevgilin bir başkasına gidiverir bir gün. Bu öylesine bir düşüştür ki yere çakılıp sersemleyebilirsin fena halde. Bununla sadece bir insanı değil kendine dair algını, bir hayatı, bir gelecek hayalini de kaybedersin. Tek teselli yeni baştan bir başka kişiyle bunun mümkün olmasıdır. Kırık bir kalp bunu kolaylıkla kabul edemez ama.

8000 KİLOMETRE UÇTU VE TORUNUNU GÖRDÜ

83. yaşındaki Hanife nine, uçakla 8000 kilometre mesafeyi kat etti ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan torunu Nezife'nin oğlu Kerem'i gördü.

"BULGAR" TÜRKÜ MESELESİ

* Bunlar, söz gelişi mi bu tabiri kullanıyor, yoksa; "Sizler Bulgar soyundan gelen, daha sonra Türkleştirilmiş bir topluluksunuz" mu demek istiyor? Asıl dikkat edilmesi gereken husus budur. * Sonunda birileri çıkıp, "Ne oldu tepki göstermez oldunuz. Bulgar Türkü olduğunuzu kabul mü ettiniz ?" diyebilir. * Camia olarak, bizim asıl odaklanmamız gereken mesele, ortalıkta hala Bulgar isimleri ile dolaşan soydaşlarımız olmalı.

KİMSENİN EVİNİN ÖNÜNE ÇADIR KURMADIK...

Yeni geldiğimiz zamanlarda hiç kimsenin evinin önüne çadır kurup, nargile keyfi yaptığımızı; babamın hiç bir bayanı taciz dolu bakışlarla süzdüğünü; annemin tesettürlü olmayan kadınlara iğreti gözlerle baktığını; erkek kardeşimin kimseye kafanızı keseceğiz diyerek saldırdığını hatırlamıyorum...

BULGAR İSTİHBARATI VE TÜRKİYE

Bulgaristan lideri Jirkov bir toplantıda “eğer bu insanlardan 200 ila 300 bininin terk etmesini sağlamazsak 15 yıl içerisinde Bulgaristan diye bir şey kalmayacak. Başka bir Kıbrıs’a dönüşecek” ifadelerini kullanmış.

ESKİ TAS ESKİ HAMAM AMA NE ZAMANA KADAR...

* Eğitim düzeyimiz yüksek olduğundan dolayı, bizleri aralarında görmekten hep çekindiler, çünkü cahil ve bilgisiz kişileri yönlendirmek ve manipule etmek çok daha kolay. * Şimdilerde yeni siyasi parti kurmak moda haline dönüştü. Aldığım bir habere göre, bir grup siyaset meraklısı, dünkü gün Ankara'ya gitmiş. Yeni bir parti kuracaklarmış. * Yakında, 16 Haziran günü, Filibe'de ise başka yeni bir siyasi oluşumun startı verilecek, şimdilerde davetiyeler dağıtılmakta. İlginç ve frapan olan ise, bu girişimi başlatacak olanların tümü, çok yakından tanıdığımız son dönemin başarısız siyasetçileri olmasıdır.

EN SONUNDA DAVAYI SATTIK

Gözü yaşlı eşlerin, geride kalan çocukların, dedelerini, belki de, hiç görmemiş torunların hesabından çektiğimiz kredinin ödeme taksitine af mı geldi zannediyorsunuz?

TÜRKLER, OYUNU KİME VERECEK?

Yiğidin harman olduğu yer, Peevski'nin kucağı değildir...

BUGÜN CEBEL'DE HAVA MUHTEŞEMDİ...

Ne oldu şimdi? Özür özür üstüne diliyorlar ama bunlara güven kalmadı ki. Artık peşlerinden koşan da olmaz. Tek çareleri kaldı; temizlenip, arınıp ve tövbe edip, aramıza dönecekler. Tabi ki, savcılıktan temiz kaydı da gerek!

CEBEL VE 19 MAYIS

30 yıl önce, burada olanlar konusunda fazla söze gerek yok. 30 yıl önce, Cebel'de yazılan destanı artık bilmeyen yoktur. O gün, Cebelliler sayesinde yaşananlar, Cebel'i Balkanlar'ın hak ve özgürlük savaşçılarının en önemli beşiklerinden biri olduğunu kanıtlamıştır.

BERABER BAŞARACAĞIZ

Son yıllarda, bazı siyasi odakların partizanlığı ve Cebellileri Cebellilere karşı kullanmaya kalkışmaları, bizleri derinden yaralamakta ve üzmekte. İşte bundan dolayı, iktidarda kalmak veya iktidar olmak uğruna, aramıza düşmanca giren bazı şahısları, bizler daha fazla çevremizde barındırma malıyız. Artık, buna bir son vermeliyiz!

DPS KIRCAALİ ÖRGÜTÜNDE BÜYÜK SKANDAL

Geçenlerde aldığı bütün görevlerinden istifa etmiş olan DPS İlçe Başkanı ve Muhtar Yardımcısı Mümünali Durmuş, bugün emniyet güçleri tarafından, görevini kötüye kullanmaktan ve işlediği büyük ölçüde finansal yolsuzluklarından dolayı tutuklandı. Bilindiği gibi, eski DPS yöneticisi Mümünali Durmuş'un isteği ve baskıları üzerine, iki yıl öncesi, Kırcaali belediyesi bünyesinde görev alan 20 den fazla memur, siyasi tercihlerinden dolayı, işten çıkartılmıştı.

SAYIN RUMEN RADEV, İFTAR YEMEĞİ VERDİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Rumen Radev, başkent Sofya'da iftar yemeği verdi.

Toplam 427 haber.