Türkiye

Göçmen Camiasını Buluşturan Kongre Göçmen Camiasını Buluşturan Kongre
1 Haziran Sonrası Kararları 1 Haziran Sonrası Kararları
Seçimlere yoğun ilgi var Seçimlere yoğun ilgi var
Yüksel Özkan, BRTK kongresi ile ilgili ortaya atılan iddiaları cevapladı Yüksel Özkan, BRTK kongresi ile ilgili ortaya atılan iddiaları cevapladı
Biraz da göçmen derneklerini konuşalım... Biraz da göçmen derneklerini konuşalım...
Lütfen, Kestel'deki göçmenler radyasyona maruz bırakılmasın! Lütfen, Kestel'deki göçmenler radyasyona maruz bırakılmasın!
Bayram serin geçecek Bayram serin geçecek
ESKİŞEHİR'DE MOZAİK GİBİ YAŞIYORUZ ESKİŞEHİR’DE MOZAİK GİBİ YAŞIYORUZ
Nerede kaldı o eski taş evler... Nerede kaldı o eski taş evler...
YTB'nin Türkiye Bursları'na başvurular yarın başlıyor - ( 3. ) YTB'nin Türkiye Bursları'na başvurular yarın başlıyor - ( 3. )
YTB Başkanı Eren: Türkiye ile gönül bağını kaybetmeyen güçlü bir diaspora istiyoruz - ( 2. ) YTB Başkanı Eren: Türkiye ile gönül bağını kaybetmeyen güçlü bir diaspora istiyoruz - ( 2. )
'Türkiye bursları' fırsatını kaçırmayalım! - ( 1. ) "Türkiye bursları" fırsatını kaçırmayalım! - ( 1. )
DÜĞÜN DERNEK DERKEN DERNEKSİZ KALMAK... DÜĞÜN DERNEK DERKEN DERNEKSİZ KALMAK...
HER ŞEY GÜZEL OLACAK  ( MI ? ) HER ŞEY GÜZEL OLACAK ( MI ? )
ALVANLI KÖKENLİ AHMET SARIKURT ÇORLU BELEDİYE BAŞKANI OLDU ALVANLI KÖKENLİ AHMET SARIKURT ÇORLU BELEDİYE BAŞKANI OLDU
SEÇİM  SONUÇLARI NASIL OKUNMALI? SEÇİM  SONUÇLARI NASIL OKUNMALI?
Bütün derneklerin dahil olmadığı bir Bal-Göç'ün başarılı olma şansı yüzde sıfırdır Bütün derneklerin dahil olmadığı bir Bal-Göç'ün başarılı olma şansı yüzde sıfırdır
İSTANBUL'DA BÜYÜDÜLER AMA 'VATANSIZLAR' İSTANBUL'DA BÜYÜDÜLER AMA "VATANSIZLAR"
OKAN TUNA, GÜÇLÜNÜN SUYUNU  BULANDIRSIN ... OKAN TUNA, GÜÇLÜNÜN SUYUNU BULANDIRSIN ...
ANKARA'DAN DESTEK SÖZÜ ALDIK... ANKARA'DAN DESTEK SÖZÜ ALDIK...
Türkiye Haberleri

Göçmen Camiasını Buluşturan Kongre

* Şüphesiz BAL-GÖÇ çatı kuruluştur. Türkiye'de Balkan göçmenlerini bir araya getiren önemli bir noktadadır. * Cebel Kültür ve Dayanışma Derneği de kongreye gitti. Görükle Göçmen Konutları (Kurtuluş Mahallesi) Hera Salon'da gerçekleşen kongrede Op.Dr. Gürçay Cem güven tazeledi. * Göçmen camiasının birleşmesi için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini vurgulayan Cem, ortak akılla hareket etmenin tek çare olduğunu anlattı.

1 Haziran Sonrası Kararları

*** Yeni normalleşme adımlarını açıkladı. *** Haziran boyunca sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi ve cumartesi günü için akşam 22:00 ile sabah 05:00 arasında devam edecek. *** Restoranlar ise sabah 07.00 ile akşam 21.00 arasında masaya servis yapılabilecek. Pazar günleri ise sadece paket servisi yapabilecek.

Seçimlere yoğun ilgi var

Her yerde sabahın erken saatlerinle itibaren uzun kuyruklar oluştu ve saat 15.00 itibariyle aynen böyle devam etmekte. Bu durum yeterince sandık açılmadığından ve seçim komisyonlarının yavaş çalışmalarından kaynaklanmakta. Uzun müddet kuyruklarda sıra beklemek mecburiyetinde kalan seçmenler arasında yoğun memnuniyetsizlik oluştu, bazıları ise hiç oy vermeden evlerine döndüler.

Biraz da göçmen derneklerini konuşalım...

*** Göçmen dernekleri kolayca parçalanabiliyor ama  bütünleşip büyümeleri imkansız gibi gözüküyor, ya da en azından böyle yanlış bir algı aşılanmakta...*** Bizler dernek yaşantısına pek ilgi göstermeyiz ve katılmayız, uzaktan seyirci kalırız, hep yan çizeriz, üyelik aidatımızı bile ödemeyi ihmal ederiz.***Öncelikle düştüğümüz kısır döngü boyunduruğundan kurtulmalıyız, çünkü dönüp dolaşıp aynı noktaya ulaşıyoruz. Bir sonuç vermeyen fasit daire içinde dolaşırken bazılarını baş dönmesi tutmadı mı? *** Demek ki, selfici dernekçi güruh yerine bizim akıllı diplomatlara ihtiyacımız var...

Lütfen, Kestel'deki göçmenler radyasyona maruz bırakılmasın!

*** Kestel'deki baz istasyonu, illaki, toplu konutların göbeğine mi yapılması gerekiyor? Hayır! *** İnsanların yaşam meskenlerinden biraz daha uzak veya yüksek bir mevkiye yapılamaz mı? Tabi ki, evet, yapılabilir! *** O zaman, bu ısrarın arkasında yatan sebep nedir?

Bayram serin geçecek

Son günlerde Afrika'dan gelen sıcak havanın etkisini yitirdiğini ve sıcaklığın 12-13 derece düşeceğini aktaran İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu BİL Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı ve Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Güven Özdemir, bayramda hava sıcaklığının nasıl olacağına dair değerlendirmeler yaparak yaz aylarındaki hava durumunu yorumladı.

ESKİŞEHİR’DE MOZAİK GİBİ YAŞIYORUZ

Başkan Kurt, “Eskişehir’de mozaik gibi yaşıyoruz. Sizler bu memleketin kalkınmasında en büyük emekleri olan insanlarsınız. Bu şehir mutlu, gururlu, huzurlu ve güvenli ise burada sizlerin payı çok fazladır” dedi.

Nerede kaldı o eski taş evler...

*** SANKİ CENNETİ  ANDIRIYORDU O ESKİ TAŞ EVLER. HUZUR VE UMUT DOLUYDU ONLAR. *** DÜŞÜNÜYORUM DA, HER EVDE KARA BİBER DEĞİRMENİ YOKTU, NE ZAMAN BİR EVDE KAPAMA YAPILSA, KOMŞU KAPISI ÇALINIRDI, YANİ O KARA BİBER DEĞİRMENİ O EV BU EV DOLAŞIP DURURDU. ÖZLEDİK O GÜNLERİ, KOMŞU KAPISINI ÇALIP İKİ YUMURTA İSTEMEYİ. ARTIK HER ŞEYİ PAYLAŞTIĞIMIZ O KOMŞULAR DA YOK ...

YTB'nin Türkiye Bursları'na başvurular yarın başlıyor - ( 3. )

YTB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkanlıkça yürütülen ve dünyanın en kapsamlı burs programı kabul edilen "Türkiye Bursları" 2020 yılı başvuruları 10 Ocak'tan itibaren yapılabilecek.

YTB Başkanı Eren: Türkiye ile gönül bağını kaybetmeyen güçlü bir diaspora istiyoruz - ( 2. )

İnşallah, 2020’de 2019'dan parlak geçecek. 10 Ocak-20 Şubat arası ‘Türkiye Bursları’ na başvurular alınacak. Hedef ülke ve bölgelerden en nitelikli öğrencileri seçmeye çalışıyoruz. Zira bu milletin vergileriyle öğrenci burslandırıyoruz. Dolayısıyla önemli bir sorumluluk söz konusu.

"Türkiye bursları" fırsatını kaçırmayalım! - ( 1. )

Türkiye Bursları programına 2019'da 146 bin 600 başvuru yapıldı. Türkiye Bursları, finansal desteğin yanında uluslararası öğrencilerin üniversitelerde istedikleri programlara yerleştirilmesini de kapsıyor ve bu özelliğiyle dünyadaki diğer burs programlarından ayrılıyor.

DÜĞÜN DERNEK DERKEN DERNEKSİZ KALMAK...

* Artık manşetler müjde vermez oldu. İsteyene Preslava ve İvana sunuluyor. Bir de bayılana gazoz... * Bizim neslimiz aynı tasa kaşık salladı ve askeri ücrete boyun eğdi. Gençlerimize aynısını asla ve katiyen reva görmemeliyiz... * Artık her köyün ve kasabanın derneğini kurduk. Etrafımız başkandan geçilmiyor ama koskoca bir göçmen camiasına kimlerin yön vereceği belli değil. * Bulgaristan'daki zalim siyasetçilerin yardakçlığını bırakalım ve mazlum kardeşlerimizin haklarını savunalım.

HER ŞEY GÜZEL OLACAK ( MI ? )

Sonuçta kim kazanırsa kazansın, daha da kutuplaşmış ve gerginleşmiş bir toplum tablosu çıkacak ortaya.

ALVANLI KÖKENLİ AHMET SARIKURT ÇORLU BELEDİYE BAŞKANI OLDU

1950 yılında, Bulgaristan’ın Alvanlar ( Yablanovo ) köyünden göçen bir ailenin oğlu olan Ahmet Sarıkurt, 1979 yılında babasının mecburi hizmet için bulunduğu Karadeniz Ereğli’de dünyaya geldi.

SEÇİM  SONUÇLARI NASIL OKUNMALI?

- Yerel Seçim 2019 - İttifak, bu kez AKP'ye kaybettirdi, CHP'ye kazandırdı: Ankara ve İstanbul 25 yıl sonra el değiştirdi. Ankara ve İstanbul'da çeyrek asırlık Refah- AK Parti devri bitti. - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Güneydoğu'da HDP üzerindeki politikaları tuttu, ama büyükşehirlerde İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya'da ise ters tepti.

Bütün derneklerin dahil olmadığı bir Bal-Göç'ün başarılı olma şansı yüzde sıfırdır

STK'larımızın katkısı ve desteği olmadan gidilecek yeni bir Bal-Göç yönetim oluşumuna, içi boş, adeta sadece tabeladan oluşan bir kuruluştan öteye geçemeyecektir.

İSTANBUL'DA BÜYÜDÜLER AMA "VATANSIZLAR"

Gizem 24, Yaren 21, Lütfiye ise 18 yaşında. 3 kardeş Türkiye’de doğup büyüdü fakat Türkiye Cumhuriyeti kimlikleri yok! Devlet kayıtlarında 3 kardeşin herhangi bir kaydının olmamasının nedeni ise annelerinin yıllar önce Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmesi. 3 kardeşin kimlik almak için başvurdukları bütün kapılar yüzlerine kapanmış. Kardeşlerin son çaresi ise mahkemeye başvurmak olmuş. Sonuçta kardeşlerden ikisine ‘Vatansız kimlik kartı’ verilmiş!

OKAN TUNA, GÜÇLÜNÜN SUYUNU BULANDIRSIN ...

Bursa Hakimiyet Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Okan Tuna, hızını alamamış olacak ki, bu konuda ikinci bir not düştü ve Bal-Göç'e karşı tutarsız salvolarını aynen devam etmekte. Güya, Bal-Göç'te kazanlar fokur fokur kaynarmış ve inanılmaz gelişmeler yaşanıyormuş. Sular da bir türlü durulmuyormuş...

Toplam 48 haber.