Balkanlar

Balkanlar Haberleri

Kestel ve Kosova'nın Podujeva belediyeleri artık kardeş

*** Dünkü gün Kestel ve Kosova'nın Podujeva Belediyeleri arasında "Kardeş Şehir Protokolü" imza töreni gerçekleşti.*** Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır: "Bu protokolümüzle gelecek zaman dilimlerinde tarımda, turizmde ve ticarette karşılıklı işbirliğinin de kapısı aralanmış olduk. Gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği protokolü gelecek nesiller adına da köprü olacak."

Balkanlar'ın istikrarsızlığı istenmekte

*** Eski Yugoslavya'nın dağılmasından otuz yıl sonra, Slovenya'dan "etnik bakımdan temiz" Balkanlar devletleri fikri ortaya atıldı. *** Varlığı teyit edilen ve çok sayıda AB diplomatının gördüğü iddia edilen belgede, Bosna Hersek'in toprak bütünlüğünün parçalanması, Bosna Hersek'in iki etnitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) Sırbistan'a bağlanması, Hırvatların yoğunlukta olduğu kantonların Hırvatistan'a bağlanması ve Kosova'nın Arnavutluk ile birleşmesi maddeleri yer alıyor.

Gönlümüzü rahatlatan cevap

*** Aslında etnik konular çok hassas ve önemlidir, çünkü daha Yunus Emre'yle diğer bazı mutasavvıf Türk, halk ve divan şairlerinin eserlerinde "72 millet"ten söz edildiğini görmekteyiz. *** Bir sözle, söz konusu ankette Bulgaristan'da gelen Türk asıllı göçmenler Türk olarak kaydedilmiştir ve bize bu cevap yeterli sayılır. 

Azınlık, Anadilini Konuşmayı Yazmayı Size Mi Soracak? Siz Kim Oluyorsunuz Ya?

*** İşinize gelince “Ellines Muslumani”, işinize gelmeyince “Ekso i Turki apo tin Thraki” diye yazıyor ve avaz avaz bağırıyorsunuz. *** Ey Yunan basını! Uyanın, hastalık seviyesinde “Türk” “Türkiye” gibi kelimelere karşı alerjiniz, takıntılarınız, psikolojik bozukluğunuz var. *** Son olarak, bu Azınlığın kimliği vardır, dili de vardır ve nasıl konuşup nasıl yazacağını size sormayacak, siz kendi derdinize bakın.

Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı; Sınır kapıları 1 Haziran'da açılabilir

*** Bulgaristan ve Yunanistan özelinde ise ülkelerdeki salgının seyrine göre, bu tarihin 1 Haziran 2020’ye çekilebilmesi söz konusudur.

Bulgaristan ile mükemmel bir güvenlik işbirliğimiz ve dayanışmamız var.

*** " Bulgaristan'ın bu konuda sağduyulu bir yaklaşım sergilediğini ifade eden Erdoğan, "Karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde Bulgaristan ile mükemmel olarak nitelendireceğim bir güvenlik işbirliğimiz ve dayanışmamız var. Bu işbirliği ve dayanışma anlayışının bütün Avrupa Birliği ülkeleri için örnek olması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlayışı benimseyen bütün ülkelerle Türkiye'nin de parçası olduğu Avrupa coğrafyasının tamamını ilgilendiren bu hassas süreçte işbirliğine hazırız."

Aferin sana, Boyko!

*** Bunun karşısında, Boyko Borisov dik bir duruş sergileyerek, Mitsotakis'e; "Türkiye ve Yunanistan arasındaki ikili ilişkiler en yakın zamanda normale dönmeli. Kavga ve kargaşalardan uzak durmalıyız, aramızdaki komşuluk ilişkilerini adeta yüceltmeliyiz."diyerek haddini bildirdi.

Balkanlar sil baştan

***Coğrafi konumundan dolayı dünyanın en stratejik bölgelerinden. Ülkemiz açısından da bakıldığında gelişmiş dünyaya, medeniyete, çağdaşlığa açılan kapı. Ancak bugüne kadar bizim oralarla ilgili kalıcı, esaslı ve uzun vadeli geliştirilmiş politikalarımız olmadı. *** Kardeş belediyeler konusunda alınan son kararlarla ilgili neden yazmadığımızı veya yorum yapmadığımızı soruyorlar. Bu konular göründüğünden çok daha derin ve kapsamlı da ondan.

Biz Türklüğümüzü unutmadık, siz de unutmayın!

Bizi bizden başka kim anlayabilir ki? Çanakkale’de de anlayamadılar zaten. Çanakkale savaşında Balkan şehirlerinden gelip savaşanlar da vardı elbette, şehitlikte bütün bu şehirlerin adını görebilirsiniz. Sadece Balkanlardan mı? Kerkük’ten, Halep’ten, Filistin’den ve daha nice yerlerden. Bugünkü Barış Pınar Harekâtında bütün bu şehirlerin vefası var, özgürlüğü var, duası var. Bütün bu şehirlerin baş belası olan teröre topyekûn dur deme ruhu var. Aslan yattığı yerden kalkmıştır artık. Ve o aslan Türkiye’dir. İnsanlık için ayağa kalkmıştır, barış için, bağımsızlık için. Bunu anlamayanlar “savaşa hayır” diyerek manipüle etmeye çalışsa onların bu sözlerine inanan çok az insan kaldı. Bu bir savaş değil, bu terörle mücadeledir; aksini söyleyen vatan hainidir!

Siyasette Balkanlar'ı dışlamak

* Bu ülkede Balkan göçmenleri oldukça kalabalık ama hepsi birlikte hareket ediyor mu? Masaya hep birlikte yumruklarını vurabiliyorlar mı? Bir birlerini destekliyorlar mı? Bunlar önemli. * Türkiye’deki Balkan göçmenlerinin yaklaşık toplam sayısı 18 Milyon dolaylarındadır. Bu sayıyı sizlerin de kabul etmesi için Türkiye göç tarihine bakmanızı öneririm. * Balkan – Rumeli insanı bu ülkenin çimentosudur. Onlarsız bir siyaset yapılamaz. Her şeyden önce ülke genelinde demokratik temsil dengesini bozarsınız. Yerel yönetimlerde, parlamentoda, kabinede, bürokraside bu denge şarttır. * Yaklaşık 1,8 milyon Balkan göçmeninin yaşadığı İzmir’de, “Bizden sağcı da çıkar solcu da ama vatan haini asla” temel mantığı ile bir “Balkan – Anadolu” partisi kurulma fikri ortaya atıldı.

YTB'nin önemi ve statüko

Bir ülkenin gücüne güç katan en önemli unsurlardan biri, dış ülkelerde kendi soydaşlarından oluşturduğu diasporanın gücüdür. YTB'nin asli misyonu ilgili ülkelerde bu soydaş nüfuslarımızı örgütleyip koordineli çalışmalar yürütmesidir.

Türkçe konuşarak Orta Avrupa'yı nasıl gezdim? Hristiyan Türkleri ve Yahudi Türkleri nerede buldum?

* Ömer Aga, bizi köydeki evine davet ediyor. Eşi öğretmen. Köydeki evlerin çoğu villa tipi. Her evin bahçesi park gibi. Düzenli ve bakımlı. Ortalıkta tarım aletleri görülmüyor, çünkü onlar kendilerine ait yerlerde. Aklıma birden Türkiye'deki köy evleri geliyor. Aradaki farkı anlamak için görmek lazım. * Romanya sınırından geçerek Başkent Bükreş'e ulaştık. Sıkıcı bir trafiği var. * Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag çok pahalı. Su alkollü içeceklerden daha pahalı. Çek esnafı serbest piyasaya uyumda çağ atlamış.

POMAKLAR ÜZERİNDEN YAPILAN HESAPLAR

Balkanlar coğrafyası yüzyıllardan beri başkalarının güç mücadelelerinden dolayı ortaya çıkan ihtilaf ve yapılan savaşlardan bıktı. Balkanlar halkları barış ve kardeşlik içinde yaşamak istiyor. Hiç kimsenin aklında farklı düşünceler yoktur, bu barış ortamına ancak aşırı milliyetçi akımlar zarar verebilir. Bu akımlara devlet yöneticileri, söylem ve eylemleri ile prim yaptırmamalı, yoksa Balkanlar'da haritaların yeniden çizilmesi kaçınılmaz olacaktır.

Küresel güç olma yolu, Balkanlar'dan geçer

Büyük devletleri büyük devlet ve küresel güç yapan en önemli unsurlardan biri dış politikalarındaki devamlılık ve istikrardır. Oralarda on, hatta yüz yıl sonrası için stratejiler geliştirilip, planlamalar yapılır. İktidarlar değişse de, planlanan politikalara sadık kalınarak uygulanmaya aynen devam edilir.

Bal-Göç heyeti, Dr.Sadık Ahmet'i anma törenlerine katıldı

Bal-Göç Derneği Başkanı Veli Öztürk ve bazı yönetim kurulu üyelerinden oluşan bir çalışma heyeti birkaç günlük Yunanistan ve Bulgaristan gezisine çıktı.

Yunanistan'da Dostluk, Eşitlik, Barış Partisi büyük başarı yakaladı

Asafoğlu, "İskeçe ve Gümülcine illerinde birinci parti olduk. Yeni Demokrasi bu kadar revaçtayken onu da geçtik birinci olduk. İskeçe ilinde yüzde 26’yı, Rodop-Gümülcine ilinde ise yüzde 38’i yakaladık. Bu zaferin çok büyük anlamları var. Hem Avrupa’ya hem Atina’ya hatta dünya kamuoyuna birçok mesaj veriyor. İlk olarak verdiği mesaj şu, Bizler Türküz buradaki Türk kimliğimizi kanıtlıyoruz. Çünkü DEB Partisi buradaki Batı Trakya Türk Azınlığı bir milli azınlıkta yaşadığını söyleyen bir parti" ifadelerini kullandı. 

BATI TRAKYA'DA SİYASİ SEFERBERLİK

Batı Trakya Türkleri ve Müslümanları kendilerini ötekileştiren, hedef gösteren, tehdit olarak gören, iten ve izole eden, talep ve beklentileriyle ilgili isteklerine dahi cevap vermeyen mevcut siyasi anlayışa gereken tepkiyi vermek için seçime hazırlanıyor.

BÖLGEMİZ  YENİDEN HEDEF TAHTASINDA

Saldırı her ne kadar Müslümanlara yönelik olsa da ve Türklere mesaj verilse de asıl hedef; İngiliz Milletler Topluluğu/Commonwealth of Nations/. İşin içinde Hırvatlar var. Alman İstihbaratı var.

YAVUZ HIRSIZ YUNANİSTAN

Yıllardır mesnetsiz, asılsız iddialar ve gerçekleştirdiği birtakım faaliyetler ile Doğu Karadeniz bölgesinde bir “Pontus Devleti” kurmak gibi olmayacak hayaller peşinde koşan Yunanistan’ın “Megali İdea" hedefleri içinde olan bu konuya dikkat etmek lazım.

Toplam 46 haber.