Güncel

Tekrar şu 'Bulgar' meselesi Tekrar şu "Bulgar" meselesi
Silivri'de Zorunlu Göçün 30.Yılı Anma Paneli Silivri'de Zorunlu Göçün 30.Yılı Anma Paneli
Bu camia her şeye rağmen, birlik ve beraberlik içinde olmayı başaracaktır. Neden mi? - 2. Bu camia her şeye rağmen, birlik ve beraberlik içinde olmayı başaracaktır. Neden mi? - 2.
Camiamızın birlik içinde olmasını istemeyenler ve bunlara taşeronluk yapanlar - 1. Camiamızın birlik içinde olmasını istemeyenler ve bunlara taşeronluk yapanlar - 1.
Dil, inanç ve tarih birer köprüdür Dil, inanç ve tarih birer köprüdür
Anavatanım, sen neredesin? Anavatanım, sen neredesin?
Herkes susuyor, kimse umursamıyor Herkes susuyor, kimse umursamıyor
Dejavu kapıda mı? Dejavu kapıda mı?
Kafamda deli deli sorular... Kafamda deli deli sorular...
Yüksel Özkan hakkında düzenlenen fezleke Yüksel Özkan hakkında düzenlenen fezleke
ÖZ BE ÖZ TÜRKÜZ İŞTE, BUNDAN NEDEN GOCUNUYORSUNUZ? ÖZ BE ÖZ TÜRKÜZ İŞTE, BUNDAN NEDEN GOCUNUYORSUNUZ?
Boyko ve Doğan, aynı sarayın yavrularıdır... Boyko ve Doğan, aynı sarayın yavrularıdır...
Seçimler, seçmenler ve hatalar... Seçimler, seçmenler ve hatalar...
ÇANDIRLILAR BULUŞMASI ÇANDIRLILAR BULUŞMASI
Zorunlu Göçün 30. Yılı Zorunlu Göçün 30. Yılı
ZORUNLU GÖÇÜN 30.YILI BURSA'DA ANILDI ZORUNLU GÖÇÜN 30.YILI BURSA'DA ANILDI
SEÇİMLERDE DAĞITILACAK AVANTALAR ANALARININ AK SÜTÜ GİBİ HELALDİR SEÇİMLERDE DAĞITILACAK AVANTALAR ANALARININ AK SÜTÜ GİBİ HELALDİR
Zalim Jivkov'un burnunu yere sürtenler, şimdi de bir takım kabadayılardan korkmaz... Zalim Jivkov'un burnunu yere sürtenler, şimdi de bir takım kabadayılardan korkmaz...
България и Турция са съседи, съюзници и приятели, Истанбул е близо, а Париж и Берлин са далече. България и Турция са съседи, съюзници и приятели, Истанбул е близо, а Париж и Берлин са далече.
DEVE KUŞU MİSALİ... DEVE KUŞU MİSALİ...
Güncel Haberleri

Tekrar şu "Bulgar" meselesi

*** Söylenenlerin içeriğine bakıldığında rencide edici olduğu doğru ama burada esas olan art niyetin olup olmamasıdır. Yoksa bu tür tabirler geçmişte olduğu gibi, ileride de telaffuz edilmeye devam edilecektir.*** Bu tür tabirlere ikide bir hoplayıp zıplayanlara tavsiyemiz; Aynı hassasiyeti, sınır kapılarında hala otobüs dolusu kişilerin Bulgar isimleri ile dolaşmaya devam edenlere karşı göstermeleridir.*** Ama bir de ucuz popülizm peşinde koşup hamaset yapanlar var. Bu tür olaylar ortaya çıktığında, en çok yaygara koparan, sesleri en gür çıkan ve hemen ortaya atlayanlar da var. Bunlara sorsan, hayatları boyunca insanımız için en ufak bir katkıları yoktur.

Silivri'de Zorunlu Göçün 30.Yılı Anma Paneli

Silivri Bulgaristan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği olarak, 1989 Bulgaristan Göçünün 30.Yılı Anma Programımız kapsamında, 8 Aralık, Saat 12'de, Yaşar Kemal Sergi Salonu'nda düzenlediğimiz panelde, konuşmacı olarak Dr. Nesrin Özören'de aramızda olacaktır.

Bu camia her şeye rağmen, birlik ve beraberlik içinde olmayı başaracaktır. Neden mi? - 2.

*** Artık camiamızın insanı her alanda itilip kakılmaktan bıkmış. Memurundan esnafına, işçisinden işadamına,akademisyeninden bürokratına yapılan haksızlıklardan ve adam kayırmalardan bıkmış usanmış... *** Partilerde zaten az sayıda insanımız olduğu halde, oralarda onları kullanıp sonra bir kenara itilmekten bıkmış... *** Bizim de sevdiğimiz bir söz, Çar Deli Petro'ya aittir; "Yenile yenile yenmeyi öğreneceğiz!" Bu camia da yenmeyi öğrenecektir...

Camiamızın birlik içinde olmasını istemeyenler ve bunlara taşeronluk yapanlar - 1.

*** Ne zaman birlik ve beraberlik için hamle yapılsa, hemen nifak sokan birileri ortaya çıkmakta...*** İç ve dış bazı odaklar, camianızın birlik ve beraberlik içinde olmasını istemiyor, bu amaçları için de bazı taşeronlar kullanıyorlar. Çok büyük meblaalar söz konusu. *** Neyin ne olduğunu ileriki süreçte hep beraber göreceğiz. Her zaman ısrarla söyledik, karışıklıklar iyidir diye. Kimin ne olduğunu anlamak için, kaos ortamından daha iyi bir ortam olmaz.

Dil, inanç ve tarih birer köprüdür

***  Dünya “Lanet Anıtı” dikmedi. Lanet Anıtı olsaydı, vatandaşlarına zulüm eden devletler duvarına, Bulgaristan’ın adının yazılmasında ısrar ederdik. 20. Yüzyıldan 21. Yüzyıla geçerken de, bir asır boyunca süregelen tüm olumsuzluklara rağmen, manevi köprüleri korumaya, köprübaşlarını güçlendirmeye büyük çaba gösteren halk topluluklarından biri, yine biziz. Övgüye layık büyük milletlerden biri Türk milleti, Türk dünyası ve bu büyük Türk dünyası okyanusundan olan Bulgaristan Türkleriyiz bizler.

Anavatanım, sen neredesin?

***   Gidenlerden, bırakın sıradan kan kardeşlerimizi, bazıları doktor, mühendis ve öğretmen olmalarına rağmen, halâ Türk isimlerini geri almamıştır. Bir insan, aynı anda iki etnik azınlığa ait olabilir mi? Türkiye'de Türk, Bulgaristan'da Bulgar.

Herkes susuyor, kimse umursamıyor

*** Hangi sebepten dolayı, Bulgaristan'da bir Türk üniversitesi veya Türk liseleri açmıyoruz?  *** Oradaki topluluğumuz nasıl yeni bir siyasi yol belirlemeli? *** Nitelikli sivil toplu kuruluşlarımızın sayısını ne biçim artırabiliriz? *** Vakıf mal ve mülklerimizin, ibadethanelerimizin akıbeti ne olacak? Dağ gibi çözüm bekleyen sorunlarımız dururken, bu tür cevapsız sorular sıralamak çok kolay dimi...

Dejavu kapıda mı?

Bazı güçlerin desteği güçlü olduğunuz sürece devam eder. Düşüşe geçtiğinizde hemen farklı arayışlara yönelirler . Sonuç olarak geriye sadece erken genel seçim konusu kalıyor. Birilerinin, birilerinin kulağına erken seçim onlar için en hayırlı olacağını fısıldaması kalıyor. Bize de, Dejavu yaşamak kalacak...

Kafamda deli deli sorular...

* Mal varlıklarını geri alamayan göçmenlerin mallarına ne oldu? * Hak sahibi kişilerin isimlerinin ve mal varlıklarının yer aldığı defterleri neden ilgililer göremiyor? Neden avukatlar bile bu konuda hiçbir sonuç alamıyorlar? * Kimseyi zan altında bırakmadan, ben sadece sorularımın cevabını istiyorum. Benim ailem gibi, sahip oldukları mal varlıklarını alamayan göçmenlerin sesi olmak istiyorum.

Yüksel Özkan hakkında düzenlenen fezleke

 Fezlekede ismi geçenler HDP'li vekiller. Ancak bir de baktık ki, bunların arasında bir de Yüksel Özkan'ın ismi var...

ÖZ BE ÖZ TÜRKÜZ İŞTE, BUNDAN NEDEN GOCUNUYORSUNUZ?

* Son zamanlarda hiç aklımızın ucundan bile geçmeyen, hayal bile etmediğimiz bir çirkeflik, bizim güzide toplumumuzun başına çöreklendi ve bütün huzurumuzu kaçırmaya yetiyor. * En son HaberTürk televizyonunda, Veysi Ateş tarafından hadsizce sarf edilen “Belene kampından gelen Bulgarlar" cümlesi, Bulgaristan kökenli göçmen camiasının fertlerini çok derinden yaralamıştır ve üzmüştür. * Asıl cezaevlerinde ve temerküz kamplarında bulunan bizim yüzlerce  Milli Kahramanımız, vaktinde Türk ruhunun varolması ve yaşatılması için cezalandırılmışlardır. * Zamanın birinde, Jivkov'un eli kanlı haydutları bizlere Bulgar demeye kalkıştığında, Bursa'da Bal-Göç kurulmuştu. Şimdi ise Türkiye'de bizlere Bulgarlar diye hitap edilmekte. Bizi savunmak için, Bulgaristan'da yaşayan kardeşlerimiz mi, bu tür dernekler kursunlar...

Boyko ve Doğan, aynı sarayın yavrularıdır...

* Yenipazar'daki (Çernooçene) malum "vandal eylemi girişimini" bütün ajanslar haber geçti ama bir hayli zaman dolmasına rağmen, henüz aydınlatıcı bir açıklama gelmedi. * Ortada vandal eylemi süsü verilmiş bir kriminal vukuat var, fakat bu olayın yerel seçimlerden sadece sayılı saatler sonra cereyan etmesi bayağı manidar ve bambaşka bir boyut kazanmakta. * Kanımca, bu göstermelik vandalizm denemesi, sadece ileriye dönük başımıza gelebilecek daha kötü olayların bir habercisi. Bundan dolayı çok iyi analiz edilmeli ve şimdiden tedbir alınmalı.

Seçimler, seçmenler ve hatalar...

* İnsanımız totaliter dönemde olduğu gibi, en ağır işlerde çalışmaya devam ederken, seçilenlerin sefa sürmesine karşı da tepkili davranmakta. * DPS açısından bu seçimler ilk defa büyük sıkıntılar içinde geçecek. Eski garanti oylar artık yok. Onlar için yarınki seçimler adeta "tamam mı, devam mı" seçimleri olacaktır. * Seçim atmosferinde karşılıklı atışmalar olmazsa olmazdır. Olacak o kadar. Ama hakaret ve küfürlerin kabul edilebilir bir tarafı yoktur.

ÇANDIRLILAR BULUŞMASI

Coşkulu ve dostane bir atmosferde gerçekleşen eski köydeşlerin buluşmasında, Çandır doğumlu olan eski Başbakan Yardımcımız Ertuğrul Yalçınbayır ve eski Milletvekilimiz Hayati Korkmaz da katıldılar. Ayrıca köyümüzden çıkan bir çok tıp doktoru, mühendis, öğretmen ve çeşitli meslek sahipleri bu etkinliğe iştirak ettiler. Dernek Başkanımız Aydın Yılmaz, Çandır köyünün bu kadar büyük ve birlik içinde olduğunu ilk defa gördüğünü belirtti.

Zorunlu Göçün 30. Yılı

* Atalarımızın Balkanlar'a ilk ayak bastıklarından bu yana oralardaki varlığımız yok edilmek için gayret sarf ediliyor. Günümüzde de bu gayretler aynen devam etmekte. Bunun için değişik enstrümanlar kullanılmakta. Asimilasyon, bu enstrümanlardan biri olmaya devam ediyor. * Devamlılık arz eden vizyoner politikalarımız olmadığından son yıllarda oralardaki insanımız ciddi sıkıntılar yaşamakta. Bütün Balkanlar ülkelerindeki soydaşımız kendi aralarında parçalara bölünmüş durumda.

ZORUNLU GÖÇÜN 30.YILI BURSA'DA ANILDI

* Zorunlu Göç'ün 30. Yılı vesilesiyle, şimdiye kadar Edirne, Çorlu, Eskişehir, İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Bursa gibi Bulgaristanlı göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı şehirlerde bir çok zengin içerikli etkinlik düzenlendi. * Konferans salonundaki esen atmosfere, katılıma ve düzene bakıldığında, güzide Bal-Göç Derneği'nin ne kadar güçlü ve gelecek vaat eden bir göçmen kuruluşu olduğunu hiç tereddüt etmeden belirtebiliriz. Başka dernek etkinlikleri ile herhangi küçük bir kıyaslamaya giriştiğimizde, anlaşılıyor ki, Bal-Göç'ün kuruluş temelleri gerçekten çok sağlam atılmış, devletimizin ve milletimizin nezdinde ki kazandığı yer de çok saygın ve itibarlı.

Toplam 391 haber.