Sağlık

Nefes darlığının nedeni astım mı, psikolojik mi? Nefes darlığının nedeni astım mı, psikolojik mi?
Gerçekten çok mu zor ? Gerçekten çok mu zor ?
Afrika sıcakları geliyor, beyin kanaması riskine dikkat! Afrika sıcakları geliyor, beyin kanaması riskine dikkat!
Uzmanından YKS'de alınacak koronavirüs önlemleri Uzmanından YKS'de alınacak koronavirüs önlemleri
Havuz ve denizden koronavirüs bulaşır mı? Havuz ve denizden koronavirüs bulaşır mı?
Sinekten koronavirüs bulaşır mı? Sinekten koronavirüs bulaşır mı?
Uyku problemini yenmenin püf noktaları Uyku problemini yenmenin püf noktaları
'Koronavirüsle agresifleştik' 'Koronavirüsle agresifleştik'
Uyku kalitesini korumak ve artırmak için 5 tavsiye Uyku kalitesini korumak ve artırmak için 5 tavsiye
Kırcaali'de koronavirüs yeniden hortladı Kırcaali'de koronavirüs yeniden hortladı
Kafelerde maske kullanımına dikkat: Çene altına indirmeyin, peçeteye sarın Kafelerde maske kullanımına dikkat: Çene altına indirmeyin, peçeteye sarın
Koronavirüs gözleri vurdu, şikayetler arttı Koronavirüs gözleri vurdu, şikayetler arttı
Böbrek nakliyle gelen mutluluk: Rahat rahat su içebileceğim Böbrek nakliyle gelen mutluluk: Rahat rahat su içebileceğim
15 yaş altı sigara içme oranı artıyor 15 yaş altı sigara içme oranı artıyor
Gıda mühendisi uyardı çilekte görülen kurtçukların zararı yok Gıda mühendisi uyardı çilekte görülen kurtçukların zararı yok
Tatlı krizine tarçın, karanfil ve limon üçlüsü Tatlı krizine tarçın, karanfil ve limon üçlüsü
Ramazan Bayramı'nda nasıl beslenmeli? Ramazan Bayramı'nda nasıl beslenmeli?
'Kadınlar önsezilerini daha çok kullanıyor' 'Kadınlar önsezilerini daha çok kullanıyor'
Virüs ile savaşa aromatik destek tavsiyesi Virüs ile savaşa aromatik destek tavsiyesi
Duştubak köyü karantinaya alınıyor Duştubak köyü karantinaya alınıyor
Sağlık Haberleri

Gerçekten çok mu zor ?

*** Şu sıralar bizim göçmen toplumunu bir belirsizlik ve telaş sardı, çünkü aldığımız duyumlara göre Bulgaristan'daki resmi merciler, PCR testini kabul etmiyorlar. En azından bu konuda resmi bir açıklama yapılmıyor. Belki de, resmi kanal yoluyla kendileri henüz bilgilendirilmedi.

Afrika sıcakları geliyor, beyin kanaması riskine dikkat!

Geçtiğimiz hafta su baskınlarına neden olan aşırı yağışlar bu hafta yerini sıcak havaya bırakıyor. Uzmanlar, Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının bunaltacağı uyarısında bulunarak, sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerine çıkacağını açıkladı. Aşırı sıcakların güneş çarpması ve beyin kanaması riski taşıdığını hatırlatan Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kenan Kıbıcı, iki durum arasındaki farklılıklara dikkat çekti. Yaz aylarında beyin kanamalarının çok fazla görüldüğünü anlatan Dr. Öğr. Üyesi Kenan Kıbıcı, Özellikle hastaların tansiyonlarında dengesizlikler meydana geliyor. Ortamdaki sıcaklık artıyor, nem fazlalaşıyor.  Nemin fazla olması da terlemeyi engelliyor, bu nedenle de kan basıncında artışlar meydana geliyor. Biz yaz aylarında beyin kanamalarını daha fazla görüyoruz diye konuştu.

Uzmanından YKS'de alınacak koronavirüs önlemleri

Damlacık yolu ile bulaştığı bilinen korona virüsten korunmak için kişisel mesafenin önemli olduğunu ve ÖSYM'nin oluşturduğu sıra düzeninin de kişisel mesafeye uygun olduğunu söyleyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Ayşe Tanşu damlacık ile bulaşan enfeksiyonlarda temas önlemlerine de dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Temas önlemleri kapsamında öğrencilerin sınav kağıdı, kalem, masa ile temasları sonrasında yüzleri ve gözleri ile temas etmemelerini fakat unutularak temas edilmesi halinde bu durumun virüs ile doğrudan enfekte olacakları anlamına gelmeyeceği ve sadece riskin artabileceği ifadelerini kullandı.

Havuz ve denizden koronavirüs bulaşır mı?

İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Nedime Köşgeroğlu, normalleşme sürecinde havalarında ısınmasıyla tatile giden insanların tereddüt ettiği, 'havuza ve denize girmek koronavirüsü için risk oluşturur mu?' sorusuna yönelik bilgi verdi.

Sinekten koronavirüs bulaşır mı?

Her yıl yaz aylarının kabusu olan sivrisinek ve karasineklerin verdiği rahatsızlığa bu yaz 'koronavirüs bulaştırır mı?' endişesi eklendi. Bugüne kadar sıtma, sarıhumma, Dengue-Humması (DENV), zika, Batı Nil virüsü gibi birçok hastalığın taşıyıcısı olan sivrisinekle evlerde çokça görülen karasineklerin koronavirüs taşıyıp taşımayacağı merak ediliyor. Uluslararası ve ulusal sağlık kuruluşları da salgın başladıktan sonra zaman zaman yaptıkları açıklamalarda bugüne kadar sivrisinek ve karasinekten Covid 19 virüs bulaştığı yönünde bir vaka ve tespit olmadığını belirtiyor.

Uyku problemini yenmenin püf noktaları

Uykunun günlük yaşam döngüsünde önemli bir yere sahip olduğunu aktaran Medicana International İstanbul Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Sema Yıldız, uyku bozuklukları hakkın bilgi verdi. Dr. Yıldız, 'Uyku insan ömrünün uzun bir dönemini kapsamaktadır. Bu önemli ihtiyacımızı karşılayabilmemiz diğer bedensel fonksiyonel işlevlerimizi yerine getirebilmemiz açısından da önemlidir. Bireyler arası uyku döngüsü saatleri, süresi değişkenlik gösterebilir. Fiziksel koşullar ve dış etkenlerde uyku düzeninde önemli yer tutmaktadır' diye konuştu.

'Koronavirüsle agresifleştik'

Agresif tepkilerin sınırlı olan sosyal ilişkilerde bozulmaya yol açacağını belirten Elli, 'Pandemi sürecinin yarattığı söz konusu psikolojik etkenlerle baş edebilmek için en önemli unsur, kişinin hissettiği kaygı, korku, belirsizlik, öfke gibi duyguların, aşırı olmadığı, kişinin işlevselliğini ortadan kaldırmadığı müddetçe işe yarar olduğunu hatırlamaktır. Söz konusu duygular yakınlarla paylaşıldığında, sosyal destek unsurları artacağından, bunların olumsuz etkileri ile baş edebilmek daha kolay olacaktır' ifadelerini kullandı.

Uyku kalitesini korumak ve artırmak için 5 tavsiye

Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Özge A. Kadırhan, Covid-19 pandemisi sürecindeki normalleşme uygulamaları kapsamında, çalışma ve ofis hayatına dönülmesiyle, kişisel korunma önlemlerine daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Kırcaali'de koronavirüs yeniden hortladı

*** İki haftalık bir süreçten sonra, dün gece geç saatlerde iki sağlık çalışanı kadının testleri pozitif çıktı ve derhal ev ortamında izolasyona alındılar.*** Sadece bir günde Türkiye'den 783 konuğumuz geldi, fakat şimdilik memlekete gelmeseler daha iyi olur, en azından karantinalı günlerin düşmesi beklenebilir diye düşünüyorum.

Kafelerde maske kullanımına dikkat: Çene altına indirmeyin, peçeteye sarın

Koronavirüs salgını nedeniyle getirilen kısıtlamalar 1 Haziran itibariyle 'yeni normal'e döndü. Bu kapsamda şehirlerarası seyahat yasağı kısıtlaması kalkarken, kafeler, restoranlar, çay bahçeleri de hizmet vermeye yeniden başladı. Yaz ayının gelmesiyle birlikte insanlar da tatil planı yapmaya hazırlanıyor.  İstinye Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, normalleşme sürecini değerlendirdi. Kocatürk, 'Çok hızlı bir sürede yeni normale adapte olmaya başladık. Hastalık tamamen bitti gibi davranıyoruz. Dünyadaki son iyileşecek hasta da iyileşmeden bu hastalık bitti diyemiyoruz. Hastalığın bulaşıcılığı hala yüksek. Hastalık hala çok bulaşıcı ve bu yüzden bireysel tedbirlerimizi asla gevşetmememiz lazım' diye konuştu.

Koronavirüs gözleri vurdu, şikayetler arttı

Karantina sürecinin ilerleyen zamanlarında göz polikliniklerine başvuruların arttığını söyleyen Medicana International İstanbul Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Apa, Yanma, batma, sulanma hatta bazen odaklanma problemleri gibi şikayetlerde artış yaşandı dedi.

Böbrek nakliyle gelen mutluluk: Rahat rahat su içebileceğim

İstanbul'da yaşayan 34 yaşındaki Semra Karuç ve 59 yaşındaki Kenan Uzunsoy, beyin ölümü gerçekleşen bir hastadan nakledilen böbreklerle aynı kaderi paylaştı. 20 yaşında böbrek yetmezliği tanısı alan Semra Karuç, 14 yıl boyunca diyaliz tedavisi gördü. Yıllarca rahat rahat su içemeyen, gezip dolaşamayan genç kadın, yeni böbreğiyle  hayata tutundu.

Tatlı krizine tarçın, karanfil ve limon üçlüsü

Koronavirüs salgınıyla birlikte başlayan karantina süreci ve ramazan ayı ile birlikte kilo kontrolü zorlaştı. Evlerde vakit geçiren insanlar ekmek yapmaya, daha sık hamur işi ve tatlı tüketmeye başladı. Bu süreçte kilo alımında ciddi artışlar gözlemlediğini belirten Emsey Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur Saray, bayramın ilk gününden itibaren kontrolü sağlamanın mümkün olduğuna dikkat çekti.

Ramazan Bayramı'nda nasıl beslenmeli?

İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Indrani Kalkan, bu yıl COVID-19 pandemi sürecine denk gelen Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenmenin yollarını anlattı.

'Kadınlar önsezilerini daha çok kullanıyor'

Yapılan çalışmada kadınlarda büyüsel düşünce (düşünce veya eylem ile nesneleri etkileyebilme, düşünce gücü ile yağmur yağdırılabileceğine inanma, rüyalarda görülenin gerçekleşmesi gibi) seviyelerinin erkeklerinkinden daha yüksek saptandığını belirten İstanbul Gelişim Üniversitesi'nden Psikiyatrist Dr. Onur Okan Demirci, 'Karar verirken erkeklerin daha çok risk alarak, kadınların ise daha çok önsezilerini kullanarak sonuca ulaşmaya çalıştıkları görülüyor. Önsezilerinin kuvvetli olduğunu söyleyen insanların hayali bir dünyanın içine daha fazla girdikleri, büyüsel düşüncelere daha fazla inandıkları görülüyor. Bu nedenle kuvvetli önsezi hisseden kişilerin gerçeklikten kopma ve kognitif düşünceden (mantıksal bilinçli düşünce) uzaklaşma ihtimalleri artıyor' diye konuştu.

Virüs ile savaşa aromatik destek tavsiyesi

Altınbaş Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ebru Özdemir Nath, bitkiler ile tedavinin insanlık tarihi boyunca hep ilgi çektiğini ve büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. İlaç teknolojisinin gelişmediği çağlarda da insanların doğadaki bitkileri farklı hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullandıklarını ifade eden Nath 'Günümüzde bütün ülkelerin ortak problemi haline gelen yeni tip coronavirus (Covid 19) nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendiren ve virüslere karşı etkili bitkiler daha da önem kazandı' diye konuştu.

Toplam 60 haber.