Kültür

Hikaye ve masal dinleyen çocuklar daha başarılı oluyor Hikaye ve masal dinleyen çocuklar daha başarılı oluyor
Köyümüzde Türk kültürünü yaşattık Köyümüzde Türk kültürünü yaşattık
Niyet ettim, yarınki orucumu öğlene kadar tutmaya Niyet ettim, yarınki orucumu öğlene kadar tutmaya
Dan yerine nişan düştü / Yengeler kapıya üşüştü... Dan yerine nişan düştü / Yengeler kapıya üşüştü...
Hande Yener açık hava konseri ve canlı yayınıyla moral olacak Hande Yener açık hava konseri ve canlı yayınıyla moral olacak
Müzik dünyasının en çok konuşulan isimleri belli oldu Müzik dünyasının en çok konuşulan isimleri belli oldu
Ünlü sanatçımıza Prizren'den büyük ödül Ünlü sanatçımıza Prizren'den büyük ödül
Bulgaristan Türklerinde Nevruz ve Hıdırellez Kutlamaları Bulgaristan Türklerinde Nevruz ve Hıdırellez Kutlamaları
Kim Kafayı Uyandırmak İster Kim Kafayı Uyandırmak İster
Sinemada 'şanslı koltuk' sürprizi Sinemada 'şanslı koltuk' sürprizi
Среща във влака с Кадрие Лятифова беляза дълбоката ми и неразривна връзка с Родопите и Кърджали Среща във влака с Кадрие Лятифова беляза дълбоката ми и неразривна връзка с Родопите и Кърджали
Akrep Mahmut, Tarantula Pepe…Kendileri de beslenmeleri de özel Akrep Mahmut, Tarantula Pepe…Kendileri de beslenmeleri de özel
Ah şu türküler, türkülerimiz... Ah şu türküler, türkülerimiz...
Misyon'umuza Merhaba ! Misyon'umuza Merhaba !
Babamın bir atı olsa binse de gelse /  Annemin yelkeni olsa uçsa da gelse Babamın bir atı olsa binse de gelse / Annemin yelkeni olsa uçsa da gelse
Neredesiniz Gönül'cüler? Neredesiniz Gönül'cüler?
İleride köylerimizin tepelerine de Noel ağacı dikerler... İleride köylerimizin tepelerine de Noel ağacı dikerler...
Bahri Baba, Koleda kutlamazdı... Bahri Baba, Koleda kutlamazdı...
Bizleri istila eden suskunluk ve çaresizlik... Bizleri istila eden suskunluk ve çaresizlik...
'Naim' beklentileri karşıladı mı? "Naim" beklentileri karşıladı mı?
Kültür Haberleri

Hikaye ve masal dinleyen çocuklar daha başarılı oluyor

Ailelerin çocukları oyalamak için cep telefonu ve tablet bilgisayarlardan medet ummalarının tehlikelerine dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi, Yazar ve Eğitim Uzmanı Gökçe Gülen Akçin, çocuklara kitap okunmasının zihinsel gelişimi yükselttiğini belirtti. Öğretim Görevlisi Gökçe Gülen Akçin, Tablet bilgisayarlar çocukların dil gelişimini olumsuz etkilemekte ve geç konuşmalarına neden olmakta' uyarısı yaptı. Araştırmaların, kitap okumanın çocukların dil gelişimi için vazgeçilmez olduğunu gösterdiğini kaydeden Gökçe Gülen Akçin, '8 aydan itibaren bebeklere okunan hikye kitapları, dilin daha hızlı öğrenilmesini sağlayarak kelime dağarcığını zenginleştiriyor ve ileriki dönemlerde akademik başarının yüksek olmasını sağlıyor dedi.

Köyümüzde Türk kültürünü yaşattık

*** Günümüzde bazı insanlar her ne kadar bunu gizlemeye çalışsalar da, bu amatör folklor grubunun yöneticisi bendim. Yardımcılarım ise Sabahattin, Saniye, Kadriye ve Kazanlıklı veteriner teknisyeni Ahmet'ti. Saniye ile Kadriye, Razgrat'daki bir folklor kursunda öğrendikleri güzel dansları, diğer kızlarla birlikte mükemmel icra ediyorlardı.

Niyet ettim, yarınki orucumu öğlene kadar tutmaya

*** Cevaplardan pek bir şey anlamasak da sormaya devam ederdik. *** Canımız çok istese bile nefsimize hakim olurduk. Haramı, helali, nefse hakimiyeti Ramazan ayında öğrenirdik. *** Oruç, kuru bir aç susuz kalmak değil, nefse hakimiyeti, haramı helali öğreten bir eğitim ayıydı. Umarım ülkemin insanları mübarek ramazan ayının bu ulvi ve eğiten öğreten yanlarını da bir an önce hatırlarlar.

Dan yerine nişan düştü / Yengeler kapıya üşüştü...

*** Vursunlar mehteri Karakuzlu Üsen ve Kara Kasim! *** Nereden nereye... *** Şimdilerde mi, sayada kapalı koyun misali sözde düğün evi ve üç dört zırtaboz. *** Neymiş, efendim, Preslava veya Sirtaki Barba, yani ebesinin örekesi. *** Acıyorum sizlere, "Yeşil kurbağa" düğün türküsünün tadına varamadan, bu dünyadan göçüp gideceksiniz...

Hande Yener açık hava konseri ve canlı yayınıyla moral olacak

Demirören Medya'nın '#EvdeKalMüzikleKal' konsepti, Poll Production sanatçılarının Youtube üzerinden konserlerinin yayınlanmasıyla devam ediyor. Türkiye'nin ünlü müzisyenleri, yazın verdikleri konserler ve canlı yayınlarla hayranlarının evlerine geliyor. 25 Nisan Cumartesi akşamda Türkiye, Hande Yener ile buluşacak. Harbiye Açıkhava konserinin yayınlanmasından önce de Yener, aynı Youtube adresinde canlı yayında olacak. Konser ve yayın https://www.youtube.com/user/PollProductionWeb/featured adresinden izlenebilecek.

Müzik dünyasının en çok konuşulan isimleri belli oldu

Koronavirüs gündeminin hakim olduğu Mart ayında müzik camiasında eğlenceler devam etti. Salgın sebebi ile birçok konser iptal edilse de ses sanatçıları evlerinde müzik yapmaya devam etti. Youtube ve sosyal medya üzerinde canlı yayın açarak #evdekal ve #müziklekal diyen sanatçılar, verdikleri konserlerle izleyicilerinin gönlünü fethetti.

Ünlü sanatçımıza Prizren'den büyük ödül

Kosova'da bulunan "Doğru Yol" Türk Kültür Sanat Derneği, geleneksel Uluslararsı "Süleyman Brina" Balkanlar Türk Kültürü Hizmet Ödül törenini Prizren'de gerçekleştirdi. Balkanlar kültürüne, eğitimine ve sanatına büyük katkılarından dolayı, bu yıl ünlü ressam, küratör ve şair Aynur Mahmudova Kaplan büyük ödüle layık görüldü.

Bulgaristan Türklerinde Nevruz ve Hıdırellez Kutlamaları

*** Türk dünyasının Balkanlar'daki bir parçası olan Bulgaristan Türkleri arasında da bu günler çeşitli törenlerle kutlanmaktadır. Nevruz ve Hıdırellez günleri etrafında oluşmuş gelenek ve görenekler bu vesileyle bir kez daha yaşatılmaktadır. Kutlamalar aynı zamanda sosyal dayanışmayı da pekiştirmektedir. Bu makalede Bulgaristan Türklerinin Nevruz ve Hıdırellez günlerine özgü olarak yaptıkları kutlamalardan söz edilecek ve bu kutlamalardan örnekler verilecektir.

Kim Kafayı Uyandırmak İster

*** Yarışmanın kuralları; Her soruya cevap verme süresi 33 saniye. Seyirci, telefon filan, jokerleri yok. Tek joker; eşinize sormak. Sorulardan çekilme de yok. Tüm sorulara cevap vermek şart! 7 soruya da doğru cevap verenler ikramiyeyi, kendi eşinden alabilirler. Cevaplamaya geçmeden önce birer Türk kahvesi içilmesi olmazsa olmaz şartımızdır. Az miktar Yeni Rakı da olabilir... Yarışmamız başlıyor;

Sinemada 'şanslı koltuk' sürprizi

Aşk Tesadüfleri Sever 2 ve Eltilerin Savaşı filmlerini izlemeye giden beş şanslı sinemaseverin koltuklarının altına Morhipo.com tarafından hazırlanan 500 TL'lik hediye çekleri konuldu. Beş ayrı salonda birer koltuğun altına yerleştirilen hediye çekleri, film başlamadan önce yayınlanan Morhipo.com reklamında duyuruldu. Reklamda seyircilerden koltuklarının altına bakmaları istendi ve şanslı koltuklardaki beş seyirci hediye çekine sahip oldu.

Среща във влака с Кадрие Лятифова беляза дълбоката ми и неразривна връзка с Родопите и Кърджали

Най-значим обаче остана споменът за онова случайно запознанство, прераснало в безценно приятелство. Годините се оказаха безсилни да отнемат или отслабят чувствата ни към тази благородна жена с несравнима красота, превъзходен глас и голямо сърце. Тя не може да се опише, трябва да се усети.

Akrep Mahmut, Tarantula Pepe…Kendileri de beslenmeleri de özel

İsfanbul Eğlence ve Alışveriş Merkezi'nin içinde yer alan Jungle Park'ta aralarında dev yılanlar, maymunlar, büyük örümcekler, kurbağalar, timsahlar, tünel akvaryum içerisinde köpekbalıkları ve tropik resif balıkları, kaplumbağalar ile egzotik kuşların yer aldığı 100 türden 400'e yakın canlı bulunuyor. 2 bin 500 metrekarelik alanda yer alan merkezdeki canlıların beslenmesine de özel önem veriliyor. Her şeyi yemeyen ve özel olarak besinleri seçilen canlılara verilen yemlere vitamin ve kalsiyum eklemeleri de veteriner hekimler kontrolünde yapılıyor.

Ah şu türküler, türkülerimiz...

Sonunda diyeceğim, türkülerimiz bizim için birer Osmanlı yadigârlarıdır. Göçlerin estirdiği yeller, onları da memleketten memlekete, yöreden yöreye savurmuştur ama silememiştir...

Misyon'umuza Merhaba !

Onunla geç tanışmış olduğum için üzüntülüyüm. Ama artık onunla beraber olmak üzüntülerimi siliyor. Sizlerin de üzülmemeniz için MİSYON gazetesi ile birlikte olmanızı, daha doğrusu-birlikte olmamızı diliyorum.

Neredesiniz Gönül'cüler?

*** Gönülsüz insan olmaz ya, nasıl ki, bir dönemde gençlerimiz GÖNÜL dergisiz olmuyordu. ***Lüks bir dergi olmalıydı. Evet, bize göre olmalıydı ama okuyucu ne diyecekti? Maddi kaynak ne olacaktı? Dağıtımı kim yapacaktı? olmuyordu. *** Sağ olsunlar, okullarda BALON dergisini dağıtan yürekli öğretmenlerimiz vardı. Onlar sayesinde dağıtım işini de çözdük.

İleride köylerimizin tepelerine de Noel ağacı dikerler...

*** Bu kutlamalar, Hristiyan toplumuna aittir ama bu arada bizlere neler oluyor? Artık "Nikulevden" bile kutlar olduk, yani Sazan bayramı... *** Kimliğimizi ve benliğimizi yok etmeye çalışanlara, hani hiç durmadan lanetler okuyorduk, bugün ise onların bayramları için can atar olduk. *** İleriye, herhalde köylerimizin tepelerine de birer ışıltılı Noel ağacı dikeceklerdir. *** Nereden çıktı ki, bu yeni adet? Müslüman mahallesinde, hiç salyangoz satılır mı?

Bahri Baba, Koleda kutlamazdı...

*** Bu sefer bizim Kırcaali bölgesinde yoğun bir Koleda ve Noel hazırlıkları başladı. *** Bilindiği gibi, Hristiyan alemi, 25 Aralık'ta Aziz Hristos'un doğum gününü kutlamakta. *** Ne Hristos biliriz, ne de Koleda. O zaman birdenbire nereden çıktı, şimdi bu Koleda tantanaları? Tamam, Yeni Yıl hepimiz kutluyoruz ama, illaki, Koleda kutlamamız artık şart mı oldu? *** Daha şimdiden, dikilen Noel ağaçları için özel ve tantanalı açılış törenleri düzenlendi.

Bizleri istila eden suskunluk ve çaresizlik...

*** Bizleri istila etmiş olan bu suskunluk ve çaresizlik, sanki üzerimize serpilmiş bir ölü toprağı... *** Kültür alanında faaliyet gösteren fazla bir etkin sivil toplum kuruluşlarımız bulunmuyor ama Bulgaristan'daki Türklerin arasından bir çok yetenekli ve değerli yazarımız, şairimiz, ressamımız, heykeltraşımız, müzisyenimiz ve başka sanat dallarının temsilcileri çıkmıştır. *** Bir an önce, Bulgaristanlı Türk Yazarlar Birliği kurulmalı. Bir yazarlar birliği ortaya çıkmış olsa, edebiyatımız ve yaratıcılarımız daha kapsamlı bir şekilde tanıtılmış olacak.*** Kültür alanındaki çalışmalarımız, Türkiye'nin bazı otorize edilmiş kurumlarının desteği ile gerçekleşmeli. Ankara'nın kapıları bizim insanımız için her zaman açıktır...

Toplam 136 haber.