Kültür

'Naim' beklentileri karşıladı mı? "Naim" beklentileri karşıladı mı?
Naim'in avuçlarındaki sızı Naim'in avuçlarındaki sızı
Biz nerede hata yaptık Biz nerede hata yaptık
Cuma günü Naim'i görmeye gidiyoruz... Cuma günü Naim'i görmeye gidiyoruz...
TÜRK OLMANIN GURURUNU YAŞAYABİLMEK TÜRK OLMANIN GURURUNU YAŞAYABİLMEK
От юрушко потекло сме си ние Турците От юрушко потекло сме си ние Турците
CEBELLİ SİMAY TÜRKİYE GÜZELİ OLDU CEBELLİ SİMAY TÜRKİYE GÜZELİ OLDU
4. Eşkıya Debreli Hasan? 4. Eşkıya Debreli Hasan?
3. At martinini Debreli Hasan, dağlar inlesin 3. At martinini Debreli Hasan, dağlar inlesin
2. Debreli Hasan türküsü ve hikayesi 2. Debreli Hasan türküsü ve hikayesi
1. Debreli Asan Efsanesi 1. Debreli Asan Efsanesi
GÖÇMENLERİ NEDEN BÖLÜYORLAR? GÖÇMENLERİ NEDEN BÖLÜYORLAR?
Mustafa Uslu O, bizi mucizelere alıştırdı, bize çok güzel bir miras bıraktı. Mustafa Uslu; O, bizi mucizelere alıştırdı, bize çok güzel bir miras bıraktı.
MESTANLI MEYDANI MESTANLI MEYDANI
Bir Osmanlı Esintisi Kavala Bir Osmanlı Esintisi Kavala
SİLİVRİ'DE DOĞRULAR KÖYÜNÜN RUHU YAŞATILDI SİLİVRİ'DE DOĞRULAR KÖYÜNÜN RUHU YAŞATILDI
FİLİBELİLERİN PİKNİK ŞÖLENİ FİLİBELİLERİN PİKNİK ŞÖLENİ
NAİM'İN FİLMİ 25 EKİM'DE VİZYONA GİRİYOR NAİM'İN FİLMİ 25 EKİM'DE VİZYONA GİRİYOR
SU AYNASINDAKİ KÖPRÜ SU AYNASINDAKİ KÖPRÜ
ARDİNO'DA ORTAK KONSER ARDİNO'DA ORTAK KONSER
Kültür Haberleri

"Naim" beklentileri karşıladı mı?

Film, içerik itibarıyla olağanüstü bir sanat eseri olduğu tartışılmaz. Oyunculuk ve görsellik açısından da çok başarılı. Senaryodan bahsetmeye gerek yok. Naim'in serüven dolu hayatı, ekrana yansıtılmış.

Naim'in avuçlarındaki sızı

Aslında, bu sinema eserinde sadece Naim'in serüveni anlatılmıyor. Beyaz perdeye, Bulgaristan'daki Türklerin yaşantısından ve mücadelesinden çok önemli kesitler sığdırılmış. Aynı bu çilekeş toplumun her ferdi, filimde kolaylıkla kendini arayıp bulabiliyor.

Biz nerede hata yaptık

Görüştüğüm Türkler , demokrasi dönemin gençleri. Türkçe soru yöneltiyorum, bana Bulgarca cevap veriyorlar. Bilmek zorundalar, tabi ki ama neden anadillerinde hiç konuşmuyorlar? Yasaklar mı devam ediyor? Hiç mi, bu gençlere anadilimiz öğretilmemiş? Düzgün konuşamamanın ezikliği mi hakim?

Cuma günü Naim'i görmeye gidiyoruz...

Bilindiği gibi, 22 Kasım 2019 tarihinde, "Cep Herkülü - Naim Süleymanoğlu" filmi bütün yurtta aynı zamanda gösterime girecek.

От юрушко потекло сме си ние Турците

* Единствената ни утеха беше, че Родопите са близо до Турската граница и сякаш чак в Измир или Бугса, усещахме полъха на родната планина, където оставихме на произвола на съдбата къщи и градинки с рози, люлятци и теменужки. * И понякога, само за да помиришем стръкче сини люлятци, ние пропътуваме стотици километра път. Ето в това се изразява обичта и превързаноста ни към родния край... * Така е било писано на едно поколение хора. Цял живот да изграждат къщи. Част от тях бяха си направили нови къщи в родните си села, после им се наложи да се преместят в Ардино или Крумовград, където също се сдобиха с нови къщи. Тъкмо бяха се поуспокоили, отвори им се път към Турция, където наново трябваше да спретнат къщи. * А някои изселнически семейства, след 30 годишна раздяла, се завръщат за постоянно в родните си домове. Наново доизграждат старите си къщи и отново изорават синорите на плодородните си ниви за нов живот и бъдеще.

CEBELLİ SİMAY TÜRKİYE GÜZELİ OLDU

1,88 boyundaki Simay Rasimoğlu, Uludağ Üniversitesi Mimari Restorasyon Bölümü'nden mezun oldu. Ailesi ile İstanbul'da oturan Simay Rasimoğlu, aslen Cebellidir.

4. Eşkıya Debreli Hasan?

Bunda, biz Türklerin kabahati büyüktür! Çünkü bizde “Arşiv Tutma, Belge Saklama” kültürü bir türlü gelişemedi. Böyle namlı ve özel insanların Rumeli’deki yaşayanları da, güzel Anadolu’muzda yaşayanları da; kendileriyle birlikte ölüp, unutulup gitmiş, geride belgeler bırakılmadığı için çok yazık olmuştur! Bir Rum müzisyenin kayıtları olmasa, bu güzel türkünün sözleri de bugünlere gelmeyecekti belki, kim bilir?

3. At martinini Debreli Hasan, dağlar inlesin

Drama köprüsünü,o devrin haksızlıkla para kazanan halkı ezen zenginlerinden aldığı haraçla yaptırmıştır. Debreli Hasan’ın yaşadığı,donem kesinlikle bilinmemekle beraber Cakircali Efe ile çağdaş olduğu görüşleri,hatta atıştıklarına dair hikayeler onun 1870-1920 yılları arasında Makedonya dağlarında egemen olduğunu göstermektedir. Bu konuda halk arasında söylenen menkıbeye göre;Selanikli Yahudi bir tüccar ticaret için İzmir’e gidecektir.”Eğer bu civar dağlarda hükümran olan Debreli’den geçsen, Ege dağlarında Cakircali’dan geçemezsin. “denir, kendisine. Nitekim de öyle olur.

2. Debreli Hasan türküsü ve hikayesi

Haksızlık, gelmeye görsün insanoğlunun başına, coşar deli yürek eşkiyalığı ilan eder. Dedem derdi ki: Bu Balkanlar’da insan, ya sevda ya haksızlık ya da zulüm gelirse çıkar dağlara. Dağları dolanır.Geceleri dalar zifir karanlıklara,ilikler üşür zemheri ayında. Yeter ki haksızlığa uğramasın bu yürek, işte o zaman eşkiyalık yaraşır bu dünyaya…

1. Debreli Asan Efsanesi

"Debreli Hasan" - meşhur bir türkü. Biz bir türkünün ve onun kahramanlarının izini tutalım... Efsaneler ve öykülerle donatılı bir türkü. Kahramanları ve yöresi olağanüstü. Kimi anlatılarda sırlar ve masalımsı düzenlemeler, kimilerinde ise gerçeklerin kıvılcımları dile getirilir...

GÖÇMENLERİ NEDEN BÖLÜYORLAR?

* Bu durum çok ilginç ve frapan geldi bana. Şimdi de panayırları taklit ediyorlar. Balkan Panayırı'nın imitasyonunu yaparken, göçmenleri neden bölüyorlar? * Göçmenlerin bölünmesinden kim ve ne gibi rant elde ediyor?

Mustafa Uslu; O, bizi mucizelere alıştırdı, bize çok güzel bir miras bıraktı.

Çok fedakarlıklar yapmış. Nasıl mı? Sadece kırdığı rekorları, madalyaları, ülkemizin dünyaya tanıtımı, "Türk gibi güçlü Cep Herkülü" unvanını bırakması değil, ülkemize gelen 350 bin tane pırlanta gibi soydaş bıraktı, çocuk yaştan itibaren kaldırması imkansız yüklerin altına girdi ve tıpkı bizim gibi dünyayı da şaşırttı.

MESTANLI MEYDANI

Korkmadık/ Yürüdük namlunun ucuna bağrımız açık/ Giderken bakmadık arkamıza/ Şehit düştük meydanında/

Bir Osmanlı Esintisi Kavala

Bir hafta sonunda Yunanistan’a geçince olmazsa olmaz duraklardan biri de eski bir Osmanlı şehri olan Kavala. Kavala mübadeleden en çok etkilenen Yunan şehirlerinden biri olmuş. Şu an çok az Türk nüfusu bulunmasına rağmen Kavala’da gezilecek görülecek yerler listesinde yer alan yerlerin neredeyse tamamı Osmanlı döneminden kalma. Biraz bu Osmanlı şehrini daha yakından tanıyalım.

SİLİVRİ'DE DOĞRULAR KÖYÜNÜN RUHU YAŞATILDI

Yıllar öncesi kurulan bu göçmen derneğimizin sayesinde, gelen konuklar ve Türkiye'de yaşayan köydeşlerimiz hep beraber anlamlı ve duygu yüklü unutulmaz bir gün yaşadık. Uzun yıllardır biri birini göremeyen dostlar hasret ve özlem giderdi. Anılar hatırlandı, türküler söylendi ve müzik eşliğinde oyunlar oynandı.

Toplam 117 haber.