Güncel

Ciddi sorunlarımız olduğu acı bir gerçek Ciddi sorunlarımız olduğu acı bir gerçek
Allah, rahmet eylesin! Allah, rahmet eylesin!
Korona Günlerinde Yazmak Korona Günlerinde Yazmak
KORONA GÜNLERİNDE YAZMAK KORONA GÜNLERİNDE YAZMAK
Kendimizden kaçamayız... Kendimizden kaçamayız...
Şehitler için Çanakkale'ye yürüyen gazi torunu, Eceabat'a ulaştı Şehitler için Çanakkale'ye yürüyen gazi torunu, Eceabat'a ulaştı
Marteniçka, Ötekileştirme Ve Bogoridi Marteniçka, Ötekileştirme Ve Bogoridi
Vahim bir manzara... Vahim bir manzara...
Aklım, beni yine zorluyor... Aklım, beni yine zorluyor...
Yaşamak da bir sanattır Yaşamak da bir sanattır
Tane Tane Düşünceler ve Söylenceler Tane Tane Düşünceler ve Söylenceler
Istrancalı Çoban Şaban'ın Notları...                                                                AMAN ORMANCI Istrancalı Çoban Şaban'ın Notları... AMAN ORMANCI
SÖZ, YAYINDAN FIRLAMIŞ BİR OKTUR SÖZ, YAYINDAN FIRLAMIŞ BİR OKTUR
Çalmak Çalmak
'Zapalkanı' verir misin? "Zapalkanı" verir misin?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü kansere karşı mavi ve turuncu ışık yakacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü kansere karşı mavi ve turuncu ışık yakacak
Gün bugündür diyerek... Gün bugündür diyerek...
İşinden kovulan bir gazetecinin, böyle bir resepsiyonda ne işi olur demeyin... İşinden kovulan bir gazetecinin, böyle bir resepsiyonda ne işi olur demeyin...
Şimdi bir komedyen ' Bu, bizim milletten değil!' diyor Şimdi bir komedyen; " Bu, bizim milletten değil!" diyor
Yurt dışında iş yapan Türkleri, 'Türk güvenlik şirketleri korusun' önerisi Yurt dışında iş yapan Türkleri, 'Türk güvenlik şirketleri korusun' önerisi
Güncel Haberleri

BİR "ALO"KADAR YAKININDAYIZ

Bulgaristan'da hukuk danışmanlığına mı ihtiyacınız var? Ya da vatandaşlık işlemleri, vize, davetiye, tercüme ve apostil işlemlerinizi takibini mi istiyorsunuz? Ayrıca gayrimenkul uzmanlarımızın danışmanlığından yararlanmak mı istiyorsunuz? Eğer, en hızlı ve güvenilir bir hizmet arıyorsunuz, o zaman bizi aramanız yeterli! Bir "Alo" kadar yakınındayız! Biz bir markayız; SİLVER STAR – İNTERİM. GSM;00 359 877 559 594 Bulgaristan'da hukuk danışmanlığına mı ihtiyacınız var? Ya da vatandaşlık işlemleri, vize, davetiye, tercüme ve apostil işlemlerinizi takibini mi istiyorsunuz? Ayrıca gayrimenkul uzmanlarımızın danışmanlığından yararlanmak mı istiyorsunuz? Eğer, en hızlı ve güvenilir bir hizmet arıyorsunuz, o zaman bizi aramanız yeterli! Bir "Alo" kadar yakınındayız! Biz bir markayız; SİLVER STAR – İNTERİM. GSM;00 359 877 559 594

HAKAN ÇAVUŞOĞLU; SORUNLAR VE BEKLENTİLER

Batı Trakya kökenli Hakan Çavuşoğlu sadece kendi camiasında değil tüm Balkan camiasında sevilen ve saygı duyulan bir siyasetçi. Meclise ilk girdiğinden beri tüm Balkan ülkeleri ile her zaman yakından alakadar olmuş ve buradaki sorunların çözümünde etkin rol oynamıştır. Balkan camiasının sorunlarıyla ilgili en son yapılan çalıştayların organizasyonlarında emeği ve gayretleri büyüktür. Bundan dolayı bizim camiada Başbakan Yardımcılığı görevine getirilmesi heyecan yaratmıştır.

ABONE DUYURUSU

İster Türkiye’de veya Bulgaistan’da yaşayınız, ya da dünyanın başka bir noktasında, eğer, PTT vasıtası ile Misyon gazetesinin ev ve iş adresinize ulaşmasını istiyorsanız, o zaman hemen kesintisiz abonelik kampanyamızdan yararlanabilirsiniz. Yıllık abone fiyatlarımız; Türkiye – 24 Lira, Bulgaristan – 24 Leva,diğer ülkeler – 24 Avro. Banka Hesap Numaralarımız; Türkiye için - TR 83 0006 2000 3130 0006 2951 93 ( Türk Lirası Hesabı) Bulgaristan ve diğer ülkeler; - TR 73 0006 2000 3130 0009 0875 18 (Döviz Hesabı) Dağıtım ve Abone Müdürü; Ali Ay ( 0539 3906100 – 0551 1395871) Önemli not; İnfo.misyongazetesi.com adresine banka dekont numaranızı ve tam adresinizi göndermeniz yeterli.

PES DETİRTEN YABANCI HAYRANLIĞI

Türk adı taşıyor ama Bulgarca yazıyor. Koskoca doktor olmuş, kendi dilinin yazın özelliklerini öğrenmeye de pekala akıl erdirebilir. Belki de öğrenmiştir, ama hiç sanmam! Bulgar Edebiyatı derslerinde hiç bir Türkün yer almamasına rağmen (Zaten buna hiç gerek yok!), kendisi ısrarla Bulgar yazarı olarak anılmak iştahına kapılmış. Siz, hiç Bulgar bir yazarın, Türkçe yazdığını gördünüz mü?

GÖÇÜN ORTA YERİ HÜZÜN

Yaklaşık üç ay geceli gündüzlü Kapıkule'de yattık, kalktık. Zorunlu göç kara yolunda da başlayınca, Kapıkule'nin o devasa alanı insan seline döndü. Ailelerin çoğu parçalanmıştı. Gelenler, geride kalanların akıbetlerini bilmiyordu. Öylesine bir panik havası vardı ki, araba tekerleklerini, soba borularını yanlarında getirenler bile vardı. Bazı çocuklar kuş kafeslerini taşıyorlardı.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİMİZ BULGARİSTAN'DA DA ANILDI.

Türkiye ve Bulgaristan'ın ulusal marşları ve saygı duruşuyla başlayan törende konuşan Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, "Her toplumun tarihte bir dönüm noktası sayılabilecek yaşamsal anları vardır. Geçen yıl 15 Temmuz gecesi halkımız için böyle önemli bir an ve dönüm noktasıydı.

İSPANYA’DA BAYRAĞIMIZ DALGALANDI

İspanya'nın Gandiya şehrinde düzenlenen Uluslararası Folklor Festivali'nde, İzmir'de yaşayan Bulgaristan göçmeni Mehmet Serbest ikincilik ödülü kazandı.

ISTRANCALI ÇOBANIN TABLET NOTLARI

USA prezidenti, teröre destek veren devletlerden hesap soracakmış. Ulan Allah'ın düdüğü, sen ilk önce kendin hesap ver. Bunu İngilizce yazıp kendisine göndereyim dedim. İngilizlerin dilinde düdük kelimesinin karşılığı yok. Sen bu millete Hoca Nasrettin’i anlat. Parayı sayan düdüğü çalar diye. Bu zurna millet, ne ötmesini biliyor ne de zırt deliği var.

İSTİSNAYİ VATANDAŞLIK KİMLERE VERİLECEK & UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ ALMA YOLU

Uzun dönem ikamet iznine müracaat şartları nelerdir? Türk soylu olmak; - Eğer daha önce alınmış geçerli bir ikamet tezkereniz var ise ve bu ikamet tezkeresi dosyasına daha önceden sunulmuş bir Türk Soyluluk Belgeniz mevcut ise yeniden Türk soyluluk belgesi sunulmasına gerek yoktur. 01.01.2017 tarihinden önce Türkiye'ye giriş yapılması olması; - Burada dikkat edilecek konu, 01.01.207 tarihinden önce kişinin Türkiye'ye her hangi bir zaman giriş çıkış yapıp yapmadığıdır. 01.01.2017 tarihinden önce bir gün dahi olsa Türkiye ye giriş yapmış iseniz bu madde sizi etkilememektedir. Daha önceden ikamet tezkeresi almış olup olmamanız dahi önemli değildir. Önemli olan 1 Ocak 2017 tarihinden önce bir gün dahi olsa Türkiye de bulunmuş olmanızdır. Bu madde sadece 01.01.2017 tarihine kadar hayatında hiç Türkiye' ye giriş yapmayan kişileri etkilemektedir.

HAYALLERİNİZ GERÇEK OLSUN

Çok değerli öğrencilerim! Bu eğitim yılının son gününde, sizlere en güzel kelimelerimi armağan ediyorum, en iyi dileklerim sizin olsun ve en içten duygularımla; "Yolunuz uğurlu olsun!"derim. Eski bir feylesof şöyle buyurmuş; "Çocuklara karşı öyle davranmalıyız ki, bu davranış, tecrübeli bir  bahçe bakıcısının çiçeklere verdiği hizmet gibi olsun. Bazı çiçekler çok ışık, güneş ve su ister; başkaları gölgeyi tercih eder; diğerlerin dalları biraz kesilmek ister; geri kalanlara ise dokunmamamız gerekiyor, yaşamaları için...

EMEKLİLİK SERÜVENLERİM

Bazı kişiler, orada sadece dinlendiğimizi ve eğlendiğimizi sanıyorlar. Tabii ki, kazın ayağı hiç de öyle değil. Biz orada ancak yağışlı havalarda boş kalabiliyoruz. Gerçi böyle havalarda boş durmak yine yok. Kitap okumak, yazı yazmak, feyste gezinmek varken boş durulur mu? İlerlemiş yaşımıza rağmen en aktif şekilde bir şeyler üretmeye çalışıyoruz.

İÇİMİZİ ISITAN ANI

Meşhurdur bu saf yünden dokunan Rodop Battaniyesi. Her Bulgaristan Türkünün ve göçmenin evinde bundan birkaç adet mutlaka bulunur.

BOYKO BORİSOV YARIN ANKARA'DA OLACAK

Yarın öğlen saatlerinde, başkent Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayında, Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, Başbakan Boyko Borisov ve eski Kültür Bakanı Vecdi Raşidov'u kabul edecek. Vecdi Raşidov'un eşliğinde, iki devlet adamının arasındaki bu beşinci görüşme olacak.

YENİ SAYIMIZ OKUYUCUSUYLA BULUŞMAK İÇİN YOLA ÇIKTI

Yeni sayımızda, özgürlüğün sembolü olan, Cebel’deki anma törenlerine geniş yer verdik. Silistre’nin Bosna köyünde vuku bulan, 1989 yılındaki  isyana değiniyoruz. Siyah beyaz bir fotograftaki sevimli bir çocuğun bugünkü izlerini aramaktayız. Mestanlılı şehidimiz, 16 yaşındaki Mümin’in hatırasını canlandırıyoruz. Şehit göçmen polisimiz Nefize Çetin Özsoy’u  yazdık. Amerikan madalyasını ret eden Türk subayın bir göçmen evladı olduğunu öğrenmiş olduk.

KİM BU “UFAKLIK” ?

Moskoviç'in plaka numarası K*B*5012. Otonun üst bagajı ise biraz büyükçe, aceleden özel siparişle yaptırılmış ve hemen giyim eşyası, kap kaçak ile doldurulmuş, üzerine de birkaç çuval sığdırılmış. Tabiî ki, arabanın içi de tıka basa dolu... Arka bagajın üzerine ise bu sevimli iki yaşlarındaki çocuk oturtulmuş. Kız veya oğlan olduğu bile belli değil ama sevimli mi çok sevimli. Bu görüntü, 89'göçünün unutulmaz sembollerinden birisi oldu ve adeta tarihe not düşmeye devam etmekte... Kim bu çocuk? Hangi anne ve babanın evladıdır? Adı nedir ve şu an nerede bulunuyor. Aslında artık 28 yaşında birisidir, tek arzumuz, kendisini bulup bir röportaj yapmak. Bize yardımcı olur musunuz?

GÖÇMEN CAMİASINA DUYURU

İstanbul Şadi Konuk hastanesinde yatmakta olan bir hastamıza 0-rh-negatif kana acil ihtiyaç vardır.

Toplam 427 haber.