Güncel

Deliorman'da ne Türk biter ne de bindallı... Deliorman'da ne Türk biter ne de bindallı...
Koronavirüs meslek seçimlerini de etkiledi Koronavirüs meslek seçimlerini de etkiledi
Süre aşımına uğrayan pasaportların geçerliği 6 ay uzatıldı Süre aşımına uğrayan pasaportların geçerliği 6 ay uzatıldı
O kötü günler geri gelmesin ve unutulmasın O kötü günler geri gelmesin ve unutulmasın
AVM'lerdeki market alışverişi yüzde 130 arttı AVM'lerdeki market alışverişi yüzde 130 arttı
VERBİS'e kayıt süresi 30 Haziran'da bitiyor VERBİS'e kayıt süresi 30 Haziran'da bitiyor
Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana
Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler? Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler?
Bulgaristan sınırı tamamen 15 Haziran'da açılacak Bulgaristan sınırı tamamen 15 Haziran'da açılacak
Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli'den rahatlıkla giriş çıkın yapmayı pek heveslenmeyin... Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli'den rahatlıkla giriş çıkın yapmayı pek heveslenmeyin...
Üniversite adaylarına tavsiyeler: Evde maskeyle deneme sınavı çözün Üniversite adaylarına tavsiyeler: Evde maskeyle deneme sınavı çözün
Kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz, bilmeyenlere ise duyurulur... Kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz, bilmeyenlere ise duyurulur...
Telefonlara en çok WhatsApp Messenger indirildi Telefonlara en çok WhatsApp Messenger indirildi
Çitlembikler Ala Boyanırken Çitlembikler Ala Boyanırken
Motosikletli gönüllülere akaryakıt desteği Motosikletli gönüllülere akaryakıt desteği
Istrancalı Çobanının Koronalı Hayalleri Istrancalı Çobanının Koronalı Hayalleri
Sivil İtaatsizlik, Başı Bozuklar Sivil İtaatsizlik, Başı Bozuklar
Koronavirüs sonrası dünyayı neler bekliyor? Koronavirüs sonrası dünyayı neler bekliyor?
Bulgaristan iki günlüğüne sınır kapılarını bize kapattı Bulgaristan iki günlüğüne sınır kapılarını bize kapattı
Geleneksel 'Askıda Ekmek' uygulamasına yoğun ilgi Geleneksel 'Askıda Ekmek' uygulamasına yoğun ilgi
Güncel Haberleri

NAİM SÜLEYMANOĞLU'NDAN İYİ HABER!

Misyon Gazetesi'nin edindiği özel habere göre, Naim Süleymanoğlu'nun komaya girmesinin akabinde, dünkü gün ünlü sporcumuz Halil Mutlu, Ankara'da bizzat Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan ile bu konuda bir görüşme gerçekleştirdi ve devletin zirvesinden alınan talimatlara göre, Naim Süleymanoğlu'yu Sağlık ve Spor Bakanları hastanede ziyaret ettiler ve kendisini tedavi eden sağlık yetkililerinden bilgi aldılar.

HAKAN ÇAVUŞOĞLU; "HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLALIM!"

Dolayısıyla kim ne derse desin, Milli Güvenlik Kurulu'nda kararlarımızı aldık. Bakanlar Kurulu'nda tavsiye karalarını aldık. Bakanlar Kurulu'nda yapılacak aşamalı, kademeli faaliyet ve hususları, adımları hepsini biliyoruz. Ne olursa olsun, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerekiyor. Türkmen kardeşlerimizin bundan sonra geleceğe güvenle bakarak, emin adımlarla huzur içerisinde orada yaşamaları gerekiyor. Bunu kimsenin yapmaya hakkı yok. Bugün Suriye'de yaşananların Kuzey Irak bölgesinde yaşanması, gerçekten bu acı tablosunu daha da büyütecek mahiyettedir. Onun için, bir olalım, iri olalım, diri olalım hep birlikte Türkiye olalım. Olalım ki bizim gücümüz hasmımızı korkutsun. Dostluğumuzu ise pekiştirsin."

DİZ DÖVMEDİK, DİDİNDİK DURDUK...

Usanmak bilmeyen çalışkan insanlardık, kendi ekmeğimizi kendi alın terimizle buluşturur, topraklarımız evladımızdı bizim. Bunca yıl bu topraklarda sözümüzün eri gibi çalıştık çabaladık ve bunun sağladığı aziziyetle, ünümüze ün, şanımıza şöhret kattığımız yıllardan sonra, her şeye sıfırdan başlamak zorunda bırakıldık. Ve yeniden başardık, hem de ne biçim!

İKİNCİ EL LÜKS BİR "MERSEDES" GETİRMEK...

Son yıllarda bir çok çifte vatandaş göçmen kardeşimizin tek derdi, Bulgaristan'dan ikinci el lüks bir araç getirmek oldu. Türkiye'de 80 000 liraya satılan ikinci el bir "Mersedes" marka otomobili, kim Bulgaristan'dan 8000 avroya satın almayı tercih etmez...

NERELERİ GEZİYOR, NELER DÜŞÜNÜYORUZ?

Anavatanımız Türkiye'ye veya Memleketimiz Bulgaristan'a gittiğimizde  öncelikle nereleri ziyaret ediyoruz ve bu geziler esnasında ne gibi düşüncelere kapılıyoruz?

DİNMEYEN ACI

Terk edilmiş evler ve köyler içimde dayanılmaz bir acı yaratır. Hangi nedenler bir aileyi yuvasını terk etmeye iter? Boşalan evlere, köylere baktıkça hüzünlenirim. Yaşanan anıları, yaşayan kişileri, terk etmenin nedenlerini düşünüp dururum. Hâlbuki her evin ayrı bir hikâyesi vardır, her ev ayrı bir dünyadır. Dili olsa kim bilir neler anlatır bizlere. Kimler geldi geçti, neler yaşandı, tatlı ve acı anılar, çekilen sıkıntılar... Şimdi kimsesizliğe itilmiş, yapayalnız kalmış o güzelim Rodop evleri. Bu evlerin sakinleri yüzyıllar önce bu ıssız topraklarla kucaklaştılar. Bir zamanlar kuş uçmaz, kervan geçmez bu diyarlara hayat verdiler. Geldikleri toprakların tarihini de buraya taşıdılar. Dağı, taşı, dereyi, tepeyi adlandırdılar, bu topraklara anlam verdiler. Bu toprakları sevdiler, sımsıkı sarıldılar, kaderlerini, geleceğini bu topraklara bağladılar, bu toprakları yurt edindiler. Coğrafyanın çetin şartlarına rağmen bu toprakları sevdiler. Tarlaları, çayırları, bağları, bahçeleri onlar için vatan demekti. Onları bu sevdikleri topraklardan kim koparabilirdi?

PRİM ÖDEME KAYDIYLA SAĞLIK SİSTEMİMİZE DAHİL EDİLECEKLER

* Ne demek istiyorum? 53 liralık bir prim ödemek kaydıyla Yunanistan'da ve Bulgaristan'da yaşayan soydaşlarımız, Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlık sistemine dahil edilmiştir. * Yunanistan, Bulgaristan komplekse girmezse biz oradaki hacı ağabeyimizi almak üzere ambulans helikopter de gidecek, ambulans uçak da gidecek, dağın başındaki bir köye konacak ve oradan kardeşimizi almak suretiyle burada tedavisine devam edecek. * Bu fırsatı değerlendirmemiz gerekiyor ve bölge insanımızın bizden beklentilerine mutlaka karşılık vermemiz gerekiyor.

SİZLERDEN GELEN KURBAN BAYRAMI TEBRİKLERİ

Hayat yaşamayı, vefa hatırlamayı, dostluk paylaşmayı, özel günler ise hatırlamayı bilenler için vardır. Kurban Bayramı’nız mübarek olsun. Nice Bayramlara!

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!

30 AĞUSTO ZAFER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!

BENDEN YAŞADIKLARIMI UNUTMAMI İSTİYORSUN…

Bana geçmişi geçmişte bırakmamı öneriyorsun.  Acaba, sen veya ailen, benim yaşadıklarıma şahit olsaydın, böyle mi düşünürdün?  Aylarca işkence görmek ne olduğunu biliyor musun sen?  Yanında, kundaktaki bebek ve insanlar hiç öldürüldü mü? En yakın arkadaşın hapishanede ağır işkence edilerek asıldı mı?  Ailenin bütün malı ve mülkü elinden gasp edildi mi?  Bu günleri görebilmek için hiç mücadele verdiniz mi?  Özgürlüğümüz altın tepside sunuldu, dimi?

İÇİMİZDEKİ GAVURLAR, PAYDUŞKO’YA DEVAM EDEDURSUN

Kendi yavrularını, okullarda ana dilini öğrenmeleri için teşvik etmeyen bir neslin temsilcileri, günümüzde Türkiye'ye gelip ve bir tek "Rıçenitsa" oynayabilirler. Buna benzer olaylarda topluma verilmek istenen mesaj açık; "Sakın Bulgar dilini ve folklorunu unutmayalım, sakın güzelim Zeybek ve Efe oyunlarını öğrenmeyelim!

VATAN ŞAŞMAZ VE FİLİZ AKER CİNAYETİNDE BİLİNMEYENLER

Soru şu; gerçekten de Filiz Aker önce Vatan Şaşmaz'ı vurdu daha sonra kendisini mi vurdu? Yoksa her ikisini de otel odasında bulunan bir üçüncü şahıs mı öldürdü? Filiz Aker'in sosyal medya hesaplarında paylaştığı silahlı resimleri ve taşıma ruhsatlı silâh kullanması, ayrıca hedef gözeterek yaptığı atışta başarılı olması, onun silah kullanma eğitimi aldığını gösteriyor.

MEZARLIKTAN DUYULAN BAYKUŞ SESİ…

Güney Rodoplar’ın dik bir yamacında biz binmişiz semersiz palaz eşeğin üzerine. Palaz eşek hızlandı, hızlandı, hızlandı ve taşlı tütün tarlası arasına girerek birden ani fren yaptıydı ve bizde dayıoğlu ile birlikte eşeğin önünden cumburlop tütün tarlasının içine. O gündür bu gündür eşeğe binmem…

BABA EVLAT HASRETİ 45 YIL SONRA BİTECEK

Adı Mesut Yıldız. İzmir'in şirin Buca semtinde oturuyor. Tam 45 yıldır babasının adını biliyor ama kendisini hiç görmemiş ve tanımıyor. Annesi, 1971 yılında akrabalarıyla beraber Türkiye'ye göç ettiğinde, babası memlekette kalmış.

BRTK GERÇEĞİ NEDİR ?

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu  için hazırladığımız özel dosya. Artık camiamız, bize ait siyasi ve sivil kuruluşların bütün gerçeklerini öğrenmeli ve bilmeli. Her sayımızda bunların faaliyetlerini sizlere anlatmaya çalışacağız. Artık hiçbir şey gizli kalmamalı! Bu dosyamızda Mümin TOPÇU, Zülkef YEŞİLBAHÇE, Gürçay CEM ve Durmuş ARDA görüş bildiriyorlar. Göçmen kuruluşlarımızın işleyiş yeterliliği veya yetersizliği için başka yorum ve tespitlere de gazetemizin sayfalarında yer vermeye hazır olduğumuzu beyan ediyoruz.

Toplam 447 haber.