Güncel

AVM'lerdeki market alışverişi yüzde 130 arttı AVM'lerdeki market alışverişi yüzde 130 arttı
VERBİS'e kayıt süresi 30 Haziran'da bitiyor VERBİS'e kayıt süresi 30 Haziran'da bitiyor
Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana
Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler? Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler?
Bulgaristan sınırı tamamen 15 Haziran'da açılacak Bulgaristan sınırı tamamen 15 Haziran'da açılacak
Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli'den rahatlıkla giriş çıkın yapmayı pek heveslenmeyin... Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli'den rahatlıkla giriş çıkın yapmayı pek heveslenmeyin...
Üniversite adaylarına tavsiyeler: Evde maskeyle deneme sınavı çözün Üniversite adaylarına tavsiyeler: Evde maskeyle deneme sınavı çözün
Kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz, bilmeyenlere ise duyurulur... Kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz, bilmeyenlere ise duyurulur...
Telefonlara en çok WhatsApp Messenger indirildi Telefonlara en çok WhatsApp Messenger indirildi
Çitlembikler Ala Boyanırken Çitlembikler Ala Boyanırken
Motosikletli gönüllülere akaryakıt desteği Motosikletli gönüllülere akaryakıt desteği
Istrancalı Çobanının Koronalı Hayalleri Istrancalı Çobanının Koronalı Hayalleri
Sivil İtaatsizlik, Başı Bozuklar Sivil İtaatsizlik, Başı Bozuklar
Koronavirüs sonrası dünyayı neler bekliyor? Koronavirüs sonrası dünyayı neler bekliyor?
Bulgaristan iki günlüğüne sınır kapılarını bize kapattı Bulgaristan iki günlüğüne sınır kapılarını bize kapattı
Geleneksel 'Askıda Ekmek' uygulamasına yoğun ilgi Geleneksel 'Askıda Ekmek' uygulamasına yoğun ilgi
Ciddi sorunlarımız olduğu acı bir gerçek Ciddi sorunlarımız olduğu acı bir gerçek
Allah, rahmet eylesin! Allah, rahmet eylesin!
Korona Günlerinde Yazmak Korona Günlerinde Yazmak
KORONA GÜNLERİNDE YAZMAK KORONA GÜNLERİNDE YAZMAK
Güncel Haberleri

DOST GENEL BAŞKANINDAN BEKLENEN ÇIKIŞ

DOST genel başkanı bir açıklamada bulundu. Bizim açımızdan bu demeci aslında malümun ilamından başka bir şey olmamıştır. Demecinde, son aylarda başka partilerle birleşme konusunda çıkan söylentilerin aksine, DOST’un böyle bir niyeti olmadığını ve yoluna, kuruluş ilkelerinden taviz vermeden devam edeceğini vurgulamıştır.

YURTDIŞI ÖĞRENCİLERİ İÇİN İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ GİRİŞ SINAVI DÜZENLİYOR (İÜYÖS-2018)

* Bulgaristan’dan başvuran öğrenciler sınava Kırcaali şehrinde girecekler.

BERABER YİYİP, BERABER İÇENLER…

Bizim mahallenin başına bir husumet, bir huzursuzluk gelince, mahalle halkı hemen Kocadut altına toplanarak bir karar alır. Bu belanın, kazanın defedilmesine geçilir. Köy yerinde ise belaların, kazaların ardı arkasının kesildiği bir gün bile olmaz. Ya yolların üzerine taş düşer, ya seller köprüleri alıp götürür, ya rüzgarlar ağaçları devirir.

ISTRANCALI ÇOBANIN TABLET NOTLARI

Bu Acem Kışı açık bir kışkırtmadır. Kim bu kış kış diyenler. Biz kış diye tavukları kovalarken derdik. Aranızda bulgur bekleyen var mı. Alıştınız bulguru paketle alıp yemeyi, nereden bileceksiniz...

VARNA'YA SADECE MUHABBET İÇİN GİTMEYECEĞİZ...

Bu görüşme zor, gergin ve beklenti yüklü bir görüşme olacaktır. Türkiye’nin Cumhurbaşkanını, bizim liderleri ve kendimi tanıdığım kadarıyla, görüşeceğimiz konuların hepsi hakkında mutabık kalacağımızı zannetmiyorum. Bu görüşme, muhabbet ve şerbet içmek için bir araya gelmiş arkadaşlar arasında organize edilen bir akşam yemeği değildir.

Nesrin hanım, ne zaman akademisyen oldunuz?

Bir bankadan memure olarak emekli olan Nesrin Sipahi Kıratlı, "Ben doçentim, doktorum ve akademisyenim" diyerek, medyaların ve sanal alemin kahramanı olmak üzere.

Tekrar azınlık statüsü ve ucuz popülizm peşinde koşan, iki koyun güdemeyen elemanlar mevzusu

Bu olaya bir defa başlandığında başarılı olunmak zorunda. Bu da ancak geniş konsensus ve organizasyon ile mümkün olabilecek bir konudur. Bu kampanyaya en az 200 000 imza gerekir ki, başarılı densin. Ki Bulgaristan’da şu an için böyle bir sayı yok. Demek ki, buradaki soydaşımızdan destek gerekecek. Bu da ancak, buradaki dernek ve örgütlerin desteği ile mümkün olabilecek bir teşebbüstür.

Anadili günü ve Bulgaristan'daki Türkler

Bir insanın onuru, onun kimliğidir, soyudur. Bunun belgesi de anadilidir. Anadiline sahip çıkmak, onur demek, şeref demek.

ÇALSIN TAMTAMLAR; SEFERBERLİK İLAN EDİYORUZ

Bizler, kendi kendimizin dilini bir bahar çiçeği gibi kökünden koparıp, yok ettik. Birer Nazi gibi çocuklarımızın ağzına siyah bant çektik. Gönüllü bir şekilde sağır ve dilsiz olmayı tercih etmekteyiz. Dilimizi kökünden koparıp, özürlü kalmayı yeğliyoruz. Bilmem bu alemde bizim gibi başka bir millet var mı?

AZINLIK TANIMI NEDİR

* Bir azınlık grubunun varlığından söz edebilmek için gerekli olan ilk ölçüt bir devletin nüfusunun geri kalanından farklı etnik, dinsel ya da dilsel özellikler taşıyan bir grubun varlığıdır. * Belirtilmesi gereken ikinci husus ise, azınlık oluşturan grupların ilgili devlet tarafından hukuken tanınıp tanınmamalarının önem taşımadığıdır. *Sınıf bilinci olmadan sosyal sınıf olamayacağı gibi, azınlık bilinci olmadan da azınlık olmaz.

İZLER DERİNLEŞİRKEN UNUTULANLAR...

Bu ansiklopedik çalışmasına 104 isim dahil etmiş Hüseyin Bey. Bulgaristan Türklerinin yetiştirdiği cevher, en değerli evlâtlarının bir kısmı bunlar. Maalesef, "Balkanlarda Türk ünlüleri" kitapları elimizde de yok. Esasen malûm sebepler yüzünden Bulgaristan Türkleriyle ilgili Türkiye'de basılan kitapların çok azına ulaşabiliyoruz. Oysa asıl amaç onları buraya ulaştırmak olmalı. Üstelik bu gibi kitapları bir de okuma alışkanlığı olmayan kişilerin elinde görünce insan bir başka kızgınlık yaşıyor. Yine "Kurda yulafı, koyuna eti vermişler" diye geçiriyorsun aklından. Hiç olmazsa yazar kişiler bu eserleri bir birlerine ulaştırsalar!

İSTANBUL KOKUSU

Bir zamanlar Priştine'den İstanbul'a iki haftada bir otobüs kalkıyordu. Ne zaman gelecek diye beklerdik. Otobüsün kapıları açılsın da o kokuyu koklayalım diye.

SOFYA'DA VİZE KOLAYLIĞI GÖRÜŞÜLDÜ

SOFYA'DA VİZE KOLAYLIĞI GÖRÜŞÜLDÜ Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik'in de katıldığı Avrupa Birliği (AB) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları toplantısında Türkiye'ye vize kolaylığı konusu görüşüldü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 6 Şubat'ta bir özel televizyon kanalına verdiği demeçte, AB'nin Türk vatandaşlarına vize serbestisi tanıması için Türkiye'nin yerine getirmesi gereken 72 kriteri tamamladığını söyleyerek, "Bize göre bu 72 kriteri tamamladık. Artık top AB'de" açıklamasını yapmıştı. AB'nin genişlemeden sorumlu üyesi Johannes Hahn, Sofya'daki toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye'nin gönderdiği belgelerin AB Komisyonu tarafından incelendiğini belirterek, "Türkiye Avrupa'nın kendisi için en güvenilir komşu olduğunu prensipte biliyor ve iyi bir ilişki onların yararına olacaktır" dedi.

EĞİTİM İÇİN TÜRKİYE

Türkiye Bursları, ülkemizde yükseköğretim seviyesinde öğrenim görecek öğrencilere verilen karşılıksız burs programlarından oluşmaktadır. Türkiye Burslarının amacı, ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki ilişkilere geliştirmek ve insan-odaklı bir yaklaşımla, küresel bilgi yüküne katkıda bulunmaktadır. Türkiye Burslusu olmaya hak kazanan öğrenciler, ülkemiz üniversitelerinde, akademik geçmişlerine uygun bir bölümde öğrenim gördükleri süre boyunca burslandırılırlar.

Yabancı plakalı araçlara kesilen cezalar için yeni yönetmenlik

İçişleri Bakanlığının yürürlüğe giren yeni yönetmeliğine göre, sürücüsünün Türk vatandaşı olup olmadığına bakılmaksızın yabancı plakalı araçlara ve Türk plakalı araç kullanan yabancı sürücülere verilen trafik idari para cezalarının tahsiline ilişkin usul ve esaslar belirlendi.Ceza tutanakları elektronik ortamda sorgulanabilecek.

GERÇEKLERLE BAĞDAŞMAYAN BEYANAT

Dünkü gün, Bursa'da yapılan toplantıdan sonra, Turhan Gençoğlu'nun basına verdiği demeç, gerçeklerle bağdaşmamaktadır.    ,,Arkadaşların tamamı mutabıktır'' ve "Arkadaşların tamamı gelişmelerden son derece memnun kalmışlardır'' gibi ifadeler, asla gerçekler ile bir alakası yoktur.

Toplam 443 haber.