Güncel

Deliorman'da ne Türk biter ne de bindallı... Deliorman'da ne Türk biter ne de bindallı...
Koronavirüs meslek seçimlerini de etkiledi Koronavirüs meslek seçimlerini de etkiledi
Süre aşımına uğrayan pasaportların geçerliği 6 ay uzatıldı Süre aşımına uğrayan pasaportların geçerliği 6 ay uzatıldı
O kötü günler geri gelmesin ve unutulmasın O kötü günler geri gelmesin ve unutulmasın
AVM'lerdeki market alışverişi yüzde 130 arttı AVM'lerdeki market alışverişi yüzde 130 arttı
VERBİS'e kayıt süresi 30 Haziran'da bitiyor VERBİS'e kayıt süresi 30 Haziran'da bitiyor
Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana
Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler? Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler?
Bulgaristan sınırı tamamen 15 Haziran'da açılacak Bulgaristan sınırı tamamen 15 Haziran'da açılacak
Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli'den rahatlıkla giriş çıkın yapmayı pek heveslenmeyin... Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli'den rahatlıkla giriş çıkın yapmayı pek heveslenmeyin...
Üniversite adaylarına tavsiyeler: Evde maskeyle deneme sınavı çözün Üniversite adaylarına tavsiyeler: Evde maskeyle deneme sınavı çözün
Kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz, bilmeyenlere ise duyurulur... Kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz, bilmeyenlere ise duyurulur...
Telefonlara en çok WhatsApp Messenger indirildi Telefonlara en çok WhatsApp Messenger indirildi
Çitlembikler Ala Boyanırken Çitlembikler Ala Boyanırken
Motosikletli gönüllülere akaryakıt desteği Motosikletli gönüllülere akaryakıt desteği
Istrancalı Çobanının Koronalı Hayalleri Istrancalı Çobanının Koronalı Hayalleri
Sivil İtaatsizlik, Başı Bozuklar Sivil İtaatsizlik, Başı Bozuklar
Koronavirüs sonrası dünyayı neler bekliyor? Koronavirüs sonrası dünyayı neler bekliyor?
Bulgaristan iki günlüğüne sınır kapılarını bize kapattı Bulgaristan iki günlüğüne sınır kapılarını bize kapattı
Geleneksel 'Askıda Ekmek' uygulamasına yoğun ilgi Geleneksel 'Askıda Ekmek' uygulamasına yoğun ilgi
Güncel Haberleri

BAL-GÖÇ YÖNETİMİ GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI GİBİ OLMALI...

Yıllardan beri, en tartışılan konuların başında Bal-Göç yönetiminin yapısal durumudur. Bizim ve aslında insanımızın da genel kanısı, yönetimlerin her kesimden ve her görüşten insandan oluşmasıdır. Yıllar içinde buna kısmen uyulmuş olsa da efektif sonuçlar alınamamıştır. Buna birçok sebep sayılabilir ama temel sebep, kuşkusuz yönetim anlayışında olmuştur. Bir kesim de Bal-Göç yönetiminin tamamı generallerden oluşmaması gerektiğini savunuyor... Çünkü onlara göre, bu defa iş yapacak insan kalmıyormuş. Tam tersine, Bal-Göç yönetimi Genel Kurmay Başkanlığı gibi olmalı.

Glavinitsa Belediyesi Başkanlığına AÇIK MEKTUP

Bugün artık, koskoca okul binası boş, avlusu çocuk cıvıltısına hasret derken, bir de ne göresin: Adam okul avlusunu tarla yapmış ve çalışıyor. Duyduk ki, okul satılmış. Buna da “Eski köye yeni adet!” derler. Şu satış işlemi, gerçekten hangi aklın oyunu?

GERÇEK HAYALİN ÖRGÜTLEYİCİSİDİR

En kötüsü kırılma anı sonrasında derin bir öfke yaşayıp gemileri yakmaktır. Kırılmayı bir savaş ilanı gibi algılayıp silahlanmaktır. İki taraf da daha çok yaralanacak, daha derin kırılacaktır böyle bir durumda. İletişimin sıfırlandığı yerde karşılıklı şiddet devreye girecektir. Bu hınç kimseye zafer getirmeyecek her iki taraf için de zayiata ve yıkıma neden olacaktır yalnızca.

MADAN'DAKİ HASTANEYE BİR MİLYON DOLARLIK BAĞIŞ

Balkanlı insanı, ünlü Amerikalı milyoner Şevket Çapa'yı bilir, kendisi Rodoplar'ın Madan şehrinde doğma bir Pomak ve 1964 yılında, ülkesini gizlice terk ederek, daha sonra Amerika'ya yerleşiyor.

TÜRKİYE VE TÜRK DÜŞMANLARI NE ZAMANA KADAR TOLERE EDİLECEK

Delyan Peevski gibi oligarklar ise resmi devlet koruması altında ve Türk partisi olarak bilinen DPS'den milletvekilliğini sürdürmekte, kendisine karşı herhangi bir soruşturma da açılmış değil. Mayıs ayında, kendisini Avrupa Parlamentosu'na seçilmiş bir milletvekili olarak görürsek, hiç şaşırmayalım. Aynı Türk partisinden, acaba başka hangi milletvekilleri ve yöneticiler, bu tür kara para aklama ve kaçakçılık işlerine karışmış durumda? Bunların Türkiye topraklarında ne gibi gizli yatırımları bulunmakta? Bu yatırımlar, kimlerin üzerine yapılmıştır? Neden DPS'nin Türkiye temsilcileri Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu gezileri ile mükafatlandırılmakta? Aynı bu partiye, Türkiye'de yaşayan bazı çifte vatandaş göçmenler hala neden oy vermeye devam etmekte? Kara para aklayıcılarına ve terör örgütlerine finans sağlamakla itham edilen çevrelere, siyasal destek sağlamak, vatana ihanetle eş değer sayılmaz mı? Delyan Peevski gibi, Türkiye ve Türk düşmanları ne zamana kadar tolere edilecek? Türk ekonomisine verilen zararların, terörizmin açtığı yaraların hesabını kimler verecek?

GENÇLERİMİZİ, YÜKSEK ÖĞRETİM İÇİN TÜRKİYE'YE GÖNDERELİM!

Gençlerimizi, yüksek eğitim için Türkiye'ye gönderelim! Onların istikbalinin önünü kapatmayalım! Gerekiyorsa, liseyi de Anavatan Türkiye'de bitirsinler. Batı Trakyalı kardeşlerimiz gibi. Siyasi liderlerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın kanat önderleri hemen bu konuya acilen eğilim göstermeliler. Gerekirse, Bulgaristan'da Türkçe liseler ve üniversiteler açalım. Lütfen, beni Bulgarların veya İngilizlerin dilinde, Türk kardeşlerime mektup yazmaya mecbur bırakmayınız...

MUSTAFA BOZBEY'DEN DOST'A DOST ELİ

Bizler, göçmen camiasını her zaman bir bütün olarak görmekteyiz. Bulgaristan'da yaşayan öz kardeşlerimizi de her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalarını arzuluyoruz. Bizim açımızdan DPS veya DOST partisi aynı saygıyı ve hürmeti hak etmekte, işte bundan dolayı biz onlara eşit mesafede durmaktayız.

DOST PARTİSİ GENEL BAŞKANI BAZI ÖNEMLİ TEMASLARDA BULUNMAK İÇİN ANKARA'YI ZİYARET ETMİŞTİR

Bulgaristan'daki Türk partilerinin yöneticileri son günlerde akın akın başkent Ankara'yı ziyaret etmekte. Bunun sebebini irdelediğimizde bazı ipuçlarına ulaşmak zor değil.

NUTELLA KAVANOZU

Aşağı indiğimde çöp konteynerini karıştıran üç çocuk gördüm. Birisi boş bir nutella kavanozu buldu. Gözlerinin içi güldü. Kapağını açıp, parmağıyla içinde kalanları sıyırmak istedi ama buna ablası izin vermedi. "Eve götürelim, açma!" dedi.

SÜT DÖKMÜŞ KEDİ GİBİSİNİZ, YANLIŞ MI YAPTINIZ YOKSA...

*Tuna’ya sel gelse, Persin Adası'nı alıp götürse bile, Belene zulmü asla aklanamaz. *Ne var ki, biz Türklerden, ölüm adasına Bulgar ismiyle kapatılan yoktu. İsimler, o uğultulu ve karanlık adada işkence mengenelerinde, tecrit odalarında, örs üzerinde, tokmakla Türk kemiği kırılarak, aç bırakılarak ve daha bin bir işkence uygulanarak zorla değiştirilmişti. *“Türk, tükürdüğünü yalamaz” diyenler bilir ki, Papaz Kortezi ada meydanına gerilen duvara isimleri yazdırmaya başladığından, Türkiye’deki kahramanlarımızdan birkaç kişilik bir heyet Persine uğradı ve “Papaz efendi, biz bu adaya Türk isimlerimizle girdik ve Bulgar isimlerimizle çıktık. Lütfen, Anıt Duvarı'na giriş isimlerimizi yazınız!” ikazında bulunmuştu.

BAL-GÖÇ'ÜN GELECEĞİNE DAİR

*Bal-Göç'ün en öncelikli misyonu ve kuruluş sebebi, Bulgaristan'da ve Balkanlar'daki soydaşlarımızın haklarını ve çıkarlarını korumanın ötesinde, stratejik olarak, oralardaki dini ve etnik varlığımızı muhafaza etmektir. *Bal-Göç yönetimi geniş konsensüs ve mutabakat ile oluşmadığı sürece, kendince ne kadar geniş ve kapsamlı çalışma programları, yeni stratejiler geliştirse de, pek bir etkinliği olmayacaktır.

KIZ ÇEŞMESİ

Gerçi, nerelisin diye sorulduğunda, tüm yaşadığım ve doğal olarak sevdiğim yerleri benimsemek gibi bir huyum olduğundan dolayı, tüm ülkelere ait olma hissine kapılmaktayım ben.

KGB'NİN ELİNE Mİ KALDIK?

Şimdiye kadar, Bulgaristan Müslümanları konusunda, Veliko Tırnovo Üniversitesi'nden herhangi bir bilim adamı bir açıklamada bulunmamıştı. Bu değişikliğin sebebi nedir?

Благодаря ти, Мехмет Аййълдъз!

Мехмет, ти живя достойно! Мехмет, ти има смелостта да се изправиш срещу ДС и КГБ! Мехмет, ти има смелостта да разобличиш мита за "освободителя" Доган! Мехмет, ти има смелостта да останеш неразбран!

MEHMET AYYILDIZ'IN SON ARZUSU VE HAYALİ...

Bugün, göçmen camiası, omuzlarda ve Türk Bayrağına sarılı bir tabutta, kahramanımız Mehmet Ayyıldız'ı son yolculuğuna uğurlayacak.

Toplam 447 haber.