Güncel

Beyaz şapkalıları kimler kullanıyor? Beyaz şapkalıları kimler kullanıyor?
Bulgaristan demokratikleştikçe, ortadaki Türk düşmanlığı eriyecektir Bulgaristan demokratikleştikçe, ortadaki Türk düşmanlığı eriyecektir
Yaza özel hamile koleksiyonu hazırlandı Yaza özel hamile koleksiyonu hazırlandı
Z kuşağının yüzde 47'si yalnız ve dışlanmış hissediyor Z kuşağının yüzde 47'si yalnız ve dışlanmış hissediyor
Zor zamanda güzel bir dayanışma örneği Zor zamanda güzel bir dayanışma örneği
'Uzaktan eğitim hayatın bir parçası olacak' 'Uzaktan eğitim hayatın bir parçası olacak'
Konut aidatları el yakıyor en fazla bu ilçede aidat toplanıyor Konut aidatları el yakıyor en fazla bu ilçede aidat toplanıyor
Otomobilde '2. el sıfır' fırsatçılığı plaka takıp, yüksek fiyattan satıyorlar Otomobilde '2. el sıfır' fırsatçılığı plaka takıp, yüksek fiyattan satıyorlar
Bu yazın modası renkli ve desenli elbiseler Bu yazın modası renkli ve desenli elbiseler
Sabiha Gökçen'de dış hat uçuşları başladı Sabiha Gökçen'de dış hat uçuşları başladı
Kırcali'deki mahkemelerden af çıkmıyor Kırcali'deki mahkemelerden af çıkmıyor
Komşunu çağır, senin çöpünü de atsın Komşunu çağır, senin çöpünü de atsın
AB kapılarını 1 Temmuz'a kadar kapattı. Ev karantinasına devam kararı AB kapılarını 1 Temmuz'a kadar kapattı. Ev karantinasına devam kararı
Gün olur gene devran döner, biz birbirimize yardım ederiz Gün olur gene devran döner, biz birbirimize yardım ederiz
Beni ısırmayan yılan bin yaşasın modundayız Beni ısırmayan yılan bin yaşasın modundayız
Ebeveynler dikkat: Çocuğunuz internette istismara maruz kalıyor olabilir Ebeveynler dikkat: Çocuğunuz internette istismara maruz kalıyor olabilir
Deliorman'da ne Türk biter ne de bindallı... Deliorman'da ne Türk biter ne de bindallı...
Koronavirüs meslek seçimlerini de etkiledi Koronavirüs meslek seçimlerini de etkiledi
Süre aşımına uğrayan pasaportların geçerliği 6 ay uzatıldı Süre aşımına uğrayan pasaportların geçerliği 6 ay uzatıldı
O kötü günler geri gelmesin ve unutulmasın O kötü günler geri gelmesin ve unutulmasın
Güncel Haberleri

TÜRK DÜNYASINDA KADININ ROLÜ KONFERANSI

Bu toplantı sebebi ile, önümüzdeki Mayıs ayında Bulgaristan’da yapılacak olan AB Parlamento seçimlerinde, özellikle kadın adayların ön plana çıkarılmasına vurgu yapacağız. Konferansın, Bulgaristan’ki tüm siyasi partilerin kadın aday göstermelerini teşvik edici ve itici bir güç olmasını amaçlıyoruz.

KANAAT ÖNDERLERİ VE SİYASİ LİDERLER ÇOĞALIRKEN...

Belli ki, Sofya’da kümelenmiş tanıdık takım, Türklerin arasından siyasi arenaya çıkarılacak yeni oyuncular aramakta. Bunları çoktan bulup hazırlamışlardır ama henüz yeni üçüncü bir siyasi partiye şu an ihtiyacımız yoktur. Bizlere  temizlenmiş ve kara kurtlardan arındırılmış tek bir siyasi parti çatısı yeter de artar bile. Kendi bünyemizin bunca parçaya bölünmesine izin verirsek, sonuçta bizler de Cemal Kaşıkçı misali, koskoca bir azınlık toplumu olarak ortalıktan kaybolup gideriz.

ŞIMARIK ÇOCUK

Bir şeyi sevgiyle yaptırmak zorla yaptırmaktan daha kolay ve kalıcı olduğunu unutmayalım. O minik kalplerin zehirlenmelerine mani olalım, nefretten uzak tutalım. Gönüllerine küçücükten sevgi ve merhamet aşılayalım. Sevgi bir mucizedir, nice politikacıları dize getirmiş ve nice savaşları sona erdirmiştir onun mucizevi gücü, bunu unutmayalım.

İNCİ

Siz, inci nasıl oluşuyor duymuşsunuzdur, kesin. Beni en çok etkileyen ise incinin midyenin ızdırabından doğuşuydu. Kendi yarasını sarmak için, yabancı kum tanesinden oluşan istem dışı bir maddeden kurtulmak için, kendi yarasını sarması bana göre, doğanın mucizelerinden birisidir.

AŞK MASALINDAN AŞK MASASINA

Geçmişte evlilikler çok daha pragmatik temeller üzerine kurulurdu. Romantizm ve aşkın evlilikle ilişkilenmesi biraz da modernizm ve kentleşme ile gelen bir durum. Geçmişte insanlar ilk kez, evlenince seks yaparlar ve bunun aynı insanla ölüme kadar sürmesi demek olan bir evlilik sözleşmesi içinde olurlardı. İnsan ömrü şimdiki gibi uzun olmadığından belki de daha sürdürülebilir bir durumdu bu. Bugün ise insanların bir kişiyle evlendikleri zaman başkalarıyla seks yapmayı bırakacakları taahhüdünü vermeleri isteniyor. Sadakatsizlik ise evlilik icat edildiği günden beri var.

BAL-GÖÇ YÖNETİMİ GENEL KURMAY BAŞKANLIĞI GİBİ OLMALI...

Yıllardan beri, en tartışılan konuların başında Bal-Göç yönetiminin yapısal durumudur. Bizim ve aslında insanımızın da genel kanısı, yönetimlerin her kesimden ve her görüşten insandan oluşmasıdır. Yıllar içinde buna kısmen uyulmuş olsa da efektif sonuçlar alınamamıştır. Buna birçok sebep sayılabilir ama temel sebep, kuşkusuz yönetim anlayışında olmuştur. Bir kesim de Bal-Göç yönetiminin tamamı generallerden oluşmaması gerektiğini savunuyor... Çünkü onlara göre, bu defa iş yapacak insan kalmıyormuş. Tam tersine, Bal-Göç yönetimi Genel Kurmay Başkanlığı gibi olmalı.

Glavinitsa Belediyesi Başkanlığına AÇIK MEKTUP

Bugün artık, koskoca okul binası boş, avlusu çocuk cıvıltısına hasret derken, bir de ne göresin: Adam okul avlusunu tarla yapmış ve çalışıyor. Duyduk ki, okul satılmış. Buna da “Eski köye yeni adet!” derler. Şu satış işlemi, gerçekten hangi aklın oyunu?

GERÇEK HAYALİN ÖRGÜTLEYİCİSİDİR

En kötüsü kırılma anı sonrasında derin bir öfke yaşayıp gemileri yakmaktır. Kırılmayı bir savaş ilanı gibi algılayıp silahlanmaktır. İki taraf da daha çok yaralanacak, daha derin kırılacaktır böyle bir durumda. İletişimin sıfırlandığı yerde karşılıklı şiddet devreye girecektir. Bu hınç kimseye zafer getirmeyecek her iki taraf için de zayiata ve yıkıma neden olacaktır yalnızca.

MADAN'DAKİ HASTANEYE BİR MİLYON DOLARLIK BAĞIŞ

Balkanlı insanı, ünlü Amerikalı milyoner Şevket Çapa'yı bilir, kendisi Rodoplar'ın Madan şehrinde doğma bir Pomak ve 1964 yılında, ülkesini gizlice terk ederek, daha sonra Amerika'ya yerleşiyor.

TÜRKİYE VE TÜRK DÜŞMANLARI NE ZAMANA KADAR TOLERE EDİLECEK

Delyan Peevski gibi oligarklar ise resmi devlet koruması altında ve Türk partisi olarak bilinen DPS'den milletvekilliğini sürdürmekte, kendisine karşı herhangi bir soruşturma da açılmış değil. Mayıs ayında, kendisini Avrupa Parlamentosu'na seçilmiş bir milletvekili olarak görürsek, hiç şaşırmayalım. Aynı Türk partisinden, acaba başka hangi milletvekilleri ve yöneticiler, bu tür kara para aklama ve kaçakçılık işlerine karışmış durumda? Bunların Türkiye topraklarında ne gibi gizli yatırımları bulunmakta? Bu yatırımlar, kimlerin üzerine yapılmıştır? Neden DPS'nin Türkiye temsilcileri Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu gezileri ile mükafatlandırılmakta? Aynı bu partiye, Türkiye'de yaşayan bazı çifte vatandaş göçmenler hala neden oy vermeye devam etmekte? Kara para aklayıcılarına ve terör örgütlerine finans sağlamakla itham edilen çevrelere, siyasal destek sağlamak, vatana ihanetle eş değer sayılmaz mı? Delyan Peevski gibi, Türkiye ve Türk düşmanları ne zamana kadar tolere edilecek? Türk ekonomisine verilen zararların, terörizmin açtığı yaraların hesabını kimler verecek?

GENÇLERİMİZİ, YÜKSEK ÖĞRETİM İÇİN TÜRKİYE'YE GÖNDERELİM!

Gençlerimizi, yüksek eğitim için Türkiye'ye gönderelim! Onların istikbalinin önünü kapatmayalım! Gerekiyorsa, liseyi de Anavatan Türkiye'de bitirsinler. Batı Trakyalı kardeşlerimiz gibi. Siyasi liderlerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızın kanat önderleri hemen bu konuya acilen eğilim göstermeliler. Gerekirse, Bulgaristan'da Türkçe liseler ve üniversiteler açalım. Lütfen, beni Bulgarların veya İngilizlerin dilinde, Türk kardeşlerime mektup yazmaya mecbur bırakmayınız...

MUSTAFA BOZBEY'DEN DOST'A DOST ELİ

Bizler, göçmen camiasını her zaman bir bütün olarak görmekteyiz. Bulgaristan'da yaşayan öz kardeşlerimizi de her zaman birlik ve beraberlik içinde olmalarını arzuluyoruz. Bizim açımızdan DPS veya DOST partisi aynı saygıyı ve hürmeti hak etmekte, işte bundan dolayı biz onlara eşit mesafede durmaktayız.

DOST PARTİSİ GENEL BAŞKANI BAZI ÖNEMLİ TEMASLARDA BULUNMAK İÇİN ANKARA'YI ZİYARET ETMİŞTİR

Bulgaristan'daki Türk partilerinin yöneticileri son günlerde akın akın başkent Ankara'yı ziyaret etmekte. Bunun sebebini irdelediğimizde bazı ipuçlarına ulaşmak zor değil.

NUTELLA KAVANOZU

Aşağı indiğimde çöp konteynerini karıştıran üç çocuk gördüm. Birisi boş bir nutella kavanozu buldu. Gözlerinin içi güldü. Kapağını açıp, parmağıyla içinde kalanları sıyırmak istedi ama buna ablası izin vermedi. "Eve götürelim, açma!" dedi.

SÜT DÖKMÜŞ KEDİ GİBİSİNİZ, YANLIŞ MI YAPTINIZ YOKSA...

*Tuna’ya sel gelse, Persin Adası'nı alıp götürse bile, Belene zulmü asla aklanamaz. *Ne var ki, biz Türklerden, ölüm adasına Bulgar ismiyle kapatılan yoktu. İsimler, o uğultulu ve karanlık adada işkence mengenelerinde, tecrit odalarında, örs üzerinde, tokmakla Türk kemiği kırılarak, aç bırakılarak ve daha bin bir işkence uygulanarak zorla değiştirilmişti. *“Türk, tükürdüğünü yalamaz” diyenler bilir ki, Papaz Kortezi ada meydanına gerilen duvara isimleri yazdırmaya başladığından, Türkiye’deki kahramanlarımızdan birkaç kişilik bir heyet Persine uğradı ve “Papaz efendi, biz bu adaya Türk isimlerimizle girdik ve Bulgar isimlerimizle çıktık. Lütfen, Anıt Duvarı'na giriş isimlerimizi yazınız!” ikazında bulunmuştu.

BAL-GÖÇ'ÜN GELECEĞİNE DAİR

*Bal-Göç'ün en öncelikli misyonu ve kuruluş sebebi, Bulgaristan'da ve Balkanlar'daki soydaşlarımızın haklarını ve çıkarlarını korumanın ötesinde, stratejik olarak, oralardaki dini ve etnik varlığımızı muhafaza etmektir. *Bal-Göç yönetimi geniş konsensüs ve mutabakat ile oluşmadığı sürece, kendince ne kadar geniş ve kapsamlı çalışma programları, yeni stratejiler geliştirse de, pek bir etkinliği olmayacaktır.

KIZ ÇEŞMESİ

Gerçi, nerelisin diye sorulduğunda, tüm yaşadığım ve doğal olarak sevdiğim yerleri benimsemek gibi bir huyum olduğundan dolayı, tüm ülkelere ait olma hissine kapılmaktayım ben.

KGB'NİN ELİNE Mİ KALDIK?

Şimdiye kadar, Bulgaristan Müslümanları konusunda, Veliko Tırnovo Üniversitesi'nden herhangi bir bilim adamı bir açıklamada bulunmamıştı. Bu değişikliğin sebebi nedir?

Toplam 463 haber.