Güncel

Deliorman'da ne Türk biter ne de bindallı... Deliorman'da ne Türk biter ne de bindallı...
Koronavirüs meslek seçimlerini de etkiledi Koronavirüs meslek seçimlerini de etkiledi
Süre aşımına uğrayan pasaportların geçerliği 6 ay uzatıldı Süre aşımına uğrayan pasaportların geçerliği 6 ay uzatıldı
O kötü günler geri gelmesin ve unutulmasın O kötü günler geri gelmesin ve unutulmasın
AVM'lerdeki market alışverişi yüzde 130 arttı AVM'lerdeki market alışverişi yüzde 130 arttı
VERBİS'e kayıt süresi 30 Haziran'da bitiyor VERBİS'e kayıt süresi 30 Haziran'da bitiyor
Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana
Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler? Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler?
Bulgaristan sınırı tamamen 15 Haziran'da açılacak Bulgaristan sınırı tamamen 15 Haziran'da açılacak
Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli'den rahatlıkla giriş çıkın yapmayı pek heveslenmeyin... Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli'den rahatlıkla giriş çıkın yapmayı pek heveslenmeyin...
Üniversite adaylarına tavsiyeler: Evde maskeyle deneme sınavı çözün Üniversite adaylarına tavsiyeler: Evde maskeyle deneme sınavı çözün
Kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz, bilmeyenlere ise duyurulur... Kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz, bilmeyenlere ise duyurulur...
Telefonlara en çok WhatsApp Messenger indirildi Telefonlara en çok WhatsApp Messenger indirildi
Çitlembikler Ala Boyanırken Çitlembikler Ala Boyanırken
Motosikletli gönüllülere akaryakıt desteği Motosikletli gönüllülere akaryakıt desteği
Istrancalı Çobanının Koronalı Hayalleri Istrancalı Çobanının Koronalı Hayalleri
Sivil İtaatsizlik, Başı Bozuklar Sivil İtaatsizlik, Başı Bozuklar
Koronavirüs sonrası dünyayı neler bekliyor? Koronavirüs sonrası dünyayı neler bekliyor?
Bulgaristan iki günlüğüne sınır kapılarını bize kapattı Bulgaristan iki günlüğüne sınır kapılarını bize kapattı
Geleneksel 'Askıda Ekmek' uygulamasına yoğun ilgi Geleneksel 'Askıda Ekmek' uygulamasına yoğun ilgi
Güncel Haberleri

Deliorman'da ne Türk biter ne de bindallı...

*** Nuray, bir nevi yeni bir Bay Toşo kesiliyor başımıza. *** Şimdi Türklüğünden utanıyorlar ve hatta Türkiye'nin yamyamlar ülkesi olduğu inancını taşıyorlar.*** "Zaednost" liberal politikasının ilk ürünleri bu yönde, Sayın İlhan Küçük! *** Keskin bıçak sırtı gibi bir kırmızı çizgi, bu gençleri tamamen bizim bağrımızdan kesip atmış.

Koronavirüs meslek seçimlerini de etkiledi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin 27 – 28 Haziran 2020 olarak güncellenmesinin ardından üniversiteler de aday öğrenciler için tanıtım günlerine başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle tanıtımlar üniversite ziyaretlerinin yanı sıra bu yıl online olarak da gerçekleştiriliyor. Online görüşmelerde bölüm tercihlerinde koronavirüs salgınının etkili olduğunu ifade eden Gayretli, 'Tüm sağlık programları, bilgisayar, elektrik – elektronik, mekatronik, inşaat mühendisliği bölümleri ve mimarlık bölümü yoğun ilgili görüyor' diye konuştu.

Süre aşımına uğrayan pasaportların geçerliği 6 ay uzatıldı

*** Son günlerde çifte vatandaşlık hakkına sahip birçok okuyucumuz, Covid -19 pandemisinin getirdiği yasaklardan dolayı kimlik ve pasaportlarının süre aşımına uğramasından yakınmakta. Bu konuya daha fazla açıklık ve güvence getirmesi için, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Sn. Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu'ndan telefondan kısa bir bilgilendirme rica ettik.

O kötü günler geri gelmesin ve unutulmasın

*** Bizim o dönemde yaşadıklarımızı, genç nesillerimiz de mutlaka öğrenmeli ve unutmamalı diye düşünüyorum... *** O esnada silah sesleri işittim. Koşarak kaldırımın üzerine çıktım, pazarın içerisinden koşup gelenler de oraya yığılmıştı. *** Yüksek sesle, "Adlarımızı istiyoruz!", "Dilimizi istiyoruz!" diye bağırmaya başladık ve oluşturduğumuz uzun kolon, dere boyundan batı istikametine doğru uzayıp  gidiyordu.

AVM'lerdeki market alışverişi yüzde 130 arttı

Koronavirüs önlemleri kapsamında kapalı olan berber, kuaför, alışveriş merkezleri gibi işletmeler açıldı. Vatandaşın giyim, gıda, kozmetik, eğlence gibi birçok ihtiyacını karşılayabildiği alışveriş merkezlerinin açılması da bu yerlerde geniş kapsamlı önlemler alınmasına neden oldu.
11 Mayıs itibariyle faaliyetlerine başlayan AVM'lerin yeni dönem sürecini değerlendiren İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Kemal Baştürk, 'Toplam cirolarımıza baktığımızda normalde bir alışveriş merkezine 100 kişi geliyorken, 25-30 kişi geldiğini görüyoruz. Yönetilebilir kalabalıklar var. Girişlerde misafirlerimizin ateşlerini ölçüyoruz, sosyal mesafe kurallarına uyarak AVM içerisine alıyoruz. Birçok mağaza da kendi ateş ölçümünü yapıyor, kendi almış oldukları önlemler var. Misafirlerimiz de hassaslar. Alışveriş merkezleri de sahip oldukları yönetebilme kabiliyetleriyle süreci başarılı bir şekilde yürüttüler' diye konuştu.

VERBİS'e kayıt süresi 30 Haziran'da bitiyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle insanlar uzun zamandır evlerinden çalışıyor. Kişiler bu süreçte internet üzerinden sosyalleşti, alışveriş yaptı ve dış dünyayla etkileşime girdi. Şirketler ise bu dönemde uzaktan çalışmaya ve sağlık önlemlerine yoğunlaştı. 2020'nin başında gündeme gelen Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na (KVKK) ilişkin şirketlerin Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi'ne (VERBİS) kayıt süresi 30 Haziran'a uzatılmıştı. Mazars Denge Bilgi Teknolojileri Denetim, Güvenlik ve Danışmanlık Partner'ı Ateş Sünbül, sürenin uzatılmasının şirketleri biraz rahatlattığını fakat geri sayımın başladığını söyledi.

Uzak Eğitim Raporu açıklandı: İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitimden yana

Koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim ile tanışan öğrenciler için, bu sürecin faydalı olup olmadığı tartışılırken, öğrencilerden, öğretmenlerden ve velilerden bu sorunun yanıtı geldi. İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Antalya illerinde öğrenciler, veliler ve öğretmenlerle gerçekleştirilen anketin sonuçları açıklandı. Raporda, öğrencilerin bu sürece devam edip, etmek istemedikleri, velilerin görüşleri ve öğretmenlerin önerileri yer aldı.

Evde çocuklarınızla teknolojiyi kullanarak yapabileceğiniz etkinlikler neler?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından dolayı uzmanlar 'Evde Kal' çağrısı yaparken okullarda da online eğitim modeline geçildi. Bu dönemde Bilfen Okulları dahil pek çok okul tüm alt yapı çalışmalarını tamamlayıp öğrencileri ile 'Dijital' platformlarda buluştu. Bu dönemde okullarda her yıl mayıs ayının ilk haftası kutlanan Bilişim Haftası kapsamında pek çok etkinlik de online ortama taşıdı. Bilfen İlköğretim Kurumları Bilişim Teknolojileri Bölümü de öğrencilerin ebeveynleriyle birlikte yapabilecekleri 99 farklı etkinlik hazırladı.

Bulgaristan sınırı tamamen 15 Haziran'da açılacak

*** Bulgaristan'ın ve Avrupa Birliği'nin bütün dış sınırlarının 15 Haziran'da üçüncü devlet vatandaşları için tamamen açılması tavsiye edildi. *** Bulgaristan ve Türkiye'nin bütün sınır giriş ve çıkış kapıları, en azından bu tarihe kadar kapalı kalacaktır.

Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli'den rahatlıkla giriş çıkın yapmayı pek heveslenmeyin...

*** Şimdilik sakın Kapıkule, Dereköy ve Hamzabeyli sınır kapılardan rahatlıkla giriş çıkın yapmaya pek heveslenmeyin, çünkü sınırın iki tarafında hiç beklenmedik bir kargaşanın tam ortasında bulabilirsiniz kendinizi.*** Ama asıl geri dönüşü düşünmelisiniz. Sınırı geçebilmenin bir garantisi bulunmuyor. Bir şekilde geçmiş olsanız bile, kendinizi direkt devletin gönderdiği karantina öğrenci kamplarında bulabilirsiniz.*** Bazıları sınırda otobüslerine geçiş izni verilmeyeceğini bile bile yola çıkıyor ve yolcularını mağdur ediyorlar. Bir de sınır kapısını yürüyerek geçilmesini isteyen turizm firmaları türedi.

Üniversite adaylarına tavsiyeler: Evde maskeyle deneme sınavı çözün

Koronavirüs salgını nedeniyle tarihi iki kez değişen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için geri sayım başladı. Bu yıl okula, kursa gitmeden evde online yöntemlerle sınava hazırlanan öğrencileri stres yapmamaları konusunda uyaran Maltepe Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Nesteren Gazioğlu, bütün dünyanın olağanüstü günler yaşadığı bu dönemde adayların hedefe odaklanmalarını ve bol bol soru çözmeye devam etmelerini vurguladı.

Kim olduğumuzu çok iyi biliyoruz, bilmeyenlere ise duyurulur...

*** Bazı konularda çok hassas ve kırılgandırlar. Onların, kendilerine göre bir takım kırmızı çizgileri bulunmakta, olmazsa olmazları vardır. *** Böyle durumlarda bile adaletin tecelli etmesine inancı tamdır, fakat üzüntüye mahal veren kahredici devran hiç istifini bozmaz. *** Bizler genel olarak, Anadolu'yu Ana Vatan olarak biliriz ama asıl Balkanlar'dır bütün Türklerin Ana Vatanı.

Telefonlara en çok WhatsApp Messenger indirildi

Ajans Press, sosyal medya ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press ve PRNet'in dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre geçen yıl sosyal medya ile alakalı basına 137 bin 258 haber yansıdığı tespit edildi. Yerel ve ulusal olmak üzere tüm yayın gruplarında sosyal medya ile alakalı yansıma çıkarken, Pubg oyununun geçen yıl 689 haber ile gündemde yer aldığı kaydedildi. E-spor faaliyetlerinin ise en çok haber yansıması bulan başlıklara arasında yer aldığı görüldü.

Çitlembikler Ala Boyanırken

*** At izinin it izine karıştığı alaca karanlıklarda, ölümü kuşanmış beklerken, pusuya yatmış ölümlerden hiç korkmadık. Hep bizim dirimizden, adımızdan, kanımızdan korktular. Dirimizi ve hayallerimizi amansızca kurşuna dizdiler.

Motosikletli gönüllülere akaryakıt desteği

Akaryakıt şirketi Aytemiz, Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun (TMF) desteği ve valiliklerin izni ve koordinasyonuyla ihtiyaç sahiplerine gönüllü hizmet verecek olan 'Bin Motosikletli Gönüllü' projesinin akaryakıt ihtiyacını karşılayacağını duyurdu. Projeye katılan motosiklet kullanıcıları, sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde 08.00-22.00 saatleri arasında ve tamamen gönüllülük esasıyla şehir içinde tanıtıcı yelekleri ile görev yapacak.

'SORUMLULUK ÜSTLENMEK İSTEDİK'

Aytemiz Genel Müdürü Erol Varlık projeye verdikleri destekle ilgili olarak 'Dünya çapında yaşadığımız pandemi sürecini ülkemiz adına en az hasarla atlatmak için biz de üzerimize düşen görevleri eksiksizce yerine getirmeye çalışıyoruz. Virüsün yayılımını önleme sürecinde, yaş kısıtlarına takılan ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaması konusunda devletimizin aldığı önlemler çerçevesinde bu kitlenin özellikle sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağı konusu da gündeme geldi. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için biz de sorumluluk üstlenmek istedik. Motosiklet kullanıcılarının dostu bir şirket olarak bu kez de Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun (TMF) desteğiyle ihtiyaç sahiplerine hizmet verecek olan 1000 kişilik gönüllü motosiklet kullanıcısının akaryakıtlarını karşılayarak vatandaşlarımıza fayda sağlamaktan dolayı çok mutluyuz. Tüm bu fedakarlıklar, önlemler ve desteklerle, sevdiklerimizle bir arada olacağımız günlerin en kısa sürede geri gelmesini umuyor ve evde kalmaya devam ediyoruz' dedi.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar ise 1000 motosikletli gönüllü' projesine verilen destekle ilgili olarak, İçişleri Bakanlığı'na bağlı valiliklerin izni ve koordinasyonuyla kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu çatısı altında, ihtiyaç sahiplerine gönüllü olarak hizmet vermek için federasyonumuzun desteği ile 1000 kişilik gönüllü bir motosiklet takımı kurduk. Projenin en önemli ihtiyaçlarından biri olan akaryakıt desteğini ise üç yıl önce 'Motorcu Dostu Trafik' sosyal sorumluluk projesinde yollarımızın kesiştiği Aytemiz sağlıyor. Bin gönüllü motosiklet kullanıcısının üstleneceği bu çok önemli görevde, akaryakıt ihtiyaçlarını Aytemiz'in karşılayacak olmasından dolayı çok memnunuz diye konuştu. 

Istrancalı Çobanının Koronalı Hayalleri

*** Dışarıdan davul sesi geliyor. İki kişiler, sosyal mesafeyi koruyorlar. Önden giden sigara içiyor, davul ile tokmak arkadan gelenin elinde. Hayırlı sahurlar! Allah oruçlarınızı kolay eylesin!

Toplam 447 haber.