Türkiye

ESKİŞEHİR'DE MOZAİK GİBİ YAŞIYORUZ ESKİŞEHİR’DE MOZAİK GİBİ YAŞIYORUZ
Nerede kaldı o eski taş evler... Nerede kaldı o eski taş evler...
YTB'nin Türkiye Bursları'na başvurular yarın başlıyor - ( 3. ) YTB'nin Türkiye Bursları'na başvurular yarın başlıyor - ( 3. )
YTB Başkanı Eren: Türkiye ile gönül bağını kaybetmeyen güçlü bir diaspora istiyoruz - ( 2. ) YTB Başkanı Eren: Türkiye ile gönül bağını kaybetmeyen güçlü bir diaspora istiyoruz - ( 2. )
'Türkiye bursları' fırsatını kaçırmayalım! - ( 1. ) "Türkiye bursları" fırsatını kaçırmayalım! - ( 1. )
DÜĞÜN DERNEK DERKEN DERNEKSİZ KALMAK... DÜĞÜN DERNEK DERKEN DERNEKSİZ KALMAK...
HER ŞEY GÜZEL OLACAK  ( MI ? ) HER ŞEY GÜZEL OLACAK ( MI ? )
ALVANLI KÖKENLİ AHMET SARIKURT ÇORLU BELEDİYE BAŞKANI OLDU ALVANLI KÖKENLİ AHMET SARIKURT ÇORLU BELEDİYE BAŞKANI OLDU
SEÇİM  SONUÇLARI NASIL OKUNMALI? SEÇİM  SONUÇLARI NASIL OKUNMALI?
Bütün derneklerin dahil olmadığı bir Bal-Göç'ün başarılı olma şansı yüzde sıfırdır Bütün derneklerin dahil olmadığı bir Bal-Göç'ün başarılı olma şansı yüzde sıfırdır
İSTANBUL'DA BÜYÜDÜLER AMA 'VATANSIZLAR' İSTANBUL'DA BÜYÜDÜLER AMA "VATANSIZLAR"
OKAN TUNA, GÜÇLÜNÜN SUYUNU  BULANDIRSIN ... OKAN TUNA, GÜÇLÜNÜN SUYUNU BULANDIRSIN ...
ANKARA'DAN DESTEK SÖZÜ ALDIK... ANKARA'DAN DESTEK SÖZÜ ALDIK...
15 TEMMUZ DESTANI 15 TEMMUZ DESTANI
BULGARİSTAN YENİDEN ESKİ KARANLIK GÜNLERİNE DÖNMESİN BULGARİSTAN YENİDEN ESKİ KARANLIK GÜNLERİNE DÖNMESİN
YILIN EN İYİ HEMŞİRESİ SEÇİLDİ YILIN EN İYİ HEMŞİRESİ SEÇİLDİ
HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN! HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN!
MENBİÇ'E TÜRK ASKERİ GİRECEK MENBİÇ'E TÜRK ASKERİ GİRECEK
BİR KONGRENİN ARDINDAN... BİR KONGRENİN ARDINDAN...
ÜLKEMİZİ KÜRESEL SAHNEDE TEMSİL EDECEK KİŞİYİ SEÇECEĞİZ ÜLKEMİZİ KÜRESEL SAHNEDE TEMSİL EDECEK KİŞİYİ SEÇECEĞİZ
Türkiye Haberleri

HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN!

Umuyoruz ki, bütün göçmen camiası mensupları, bu önemli seçimlere en aktif şekilde katılacaktır ve vatandaşlık görevini gereken bir şekilde yerine getirecektir.

MENBİÇ'E TÜRK ASKERİ GİRECEK

Türkiye’nin Menbiç kentini ABD ile birlikte yönetmek istediği sır değil. Geçtiğimiz günlerde Suriye konulu Türkiye-ABD Çalışma Grubu, Suriye ve her iki tarafı ilgilendiren diğer işbirliği konularında sürmekte olan görüşmelere devam etmek amacıyla Ankara’da toplanmıştı. Taraflar, Menbiç’te güvenlik ve istikrarın sağlanması hususunda yürütecekleri işbirliği için bir Yol Haritasının ana hatlarını belirlemiş, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanı Pompeo’ın Çalışma Grubu’nun tavsiyelerini değerlendirmek üzere 4 Haziran’da bir araya geleceği açıklaması yapılmıştı.

BİR KONGRENİN ARDINDAN...

Bursa merkezli Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin bugünkü kongresi, rutin bir akış içinde geçti ama bütün dikkatler yeni yönetim kurulu seçimine yoğunlaştı, çünkü divana ilk defa iki aday listesi sunulmuştu. İş adamı Aydın Yılmaz başkanlığındaki mevcut yönetim, başarılı bir dönemden sonra, yeniden aday olurken, camia içinde fazla tanınmayan Ahmet Türker ve arkadaşları ikinci bir aday listesi çıkardı.

ÜLKEMİZİ KÜRESEL SAHNEDE TEMSİL EDECEK KİŞİYİ SEÇECEĞİZ

Dr. Gürsel Dönmez bir Bulgaristan göçmeni, kendisi Cebel'in köylerinde doğma ve büyüme. 7 Haziran 2015 seçiminde AK Parti Bursa listesi 11. sırasındaydı ve seçilemedi. Şimdi Başbakanlık'ta Başmüşavir görevinde. Yaklaşan seçimlerle ilgili ne gibi görüşler paylaşmakta?

Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun

Dün gece Meclis Genel Kurulunda görüşmeleri tamamlanarak kabul edilen Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçişte Anayasa’da yapılan değişikliklere uyum amacıyla seçim kanunlarında önemli değişiklikler gerçekleştirildi.

ADIM ADIM TÜRKİYE - 2.

Ankara denince, Atatürk'ü ziyaret etmeden olmazdı. Zaten ilk durağımız Atatürk Mozolesi olacaktı. Aslanlı yolundaki basamakları birer birer aşmaya başladığımızda, artık heyecanımız hat safhaya ulaşmıştı. Her basılan merdiven, her aşınan basamak, sanki eskiden, içimize yerleşmiş bir ukde. Burada dünyanın her yerinden gelmiş insanlar gördük. Bir an buranın atmosferini ne yazabilecek yazar, ne de çizecek ressam vardır diye şüphe duydum. Bu unutulmaz duyguyu yaşamak gerek! Ben şu an sadece şunu söyleyebilirim; İyi ki Atatürk varmış ve bu güzelim ülkeyi bizlere emanet bırakmış...

VARIN SİZ KARAR VERİN, AKLIN YOLU NEREYE GİDECEĞİNE...

Statükocu ile Revizyonist nasıl uzlaşır ki? Birisi korku ile mevcudu koruma derdinde, diğeri ise umutla ileriye gitme derdinde... İnsanlık tarihi başladığından beri, bir sistem mevcudu koruma derdine girdiyse, o sistem ölmeye mahkum olmuştur aslında... Statüko durağandır ve yaşamın dinamizmine taban tabana zıttır...

ADIM ADIM TÜRKİYE-1

Uçsuz bucaksız Konya ovasında ilerliyorduk, yanı başıma yerleşen, heyetimizin en yaşlısı olan Halim ağabey, her yeni köy ve kasabaya yaklaştığımızda, dizimi yavaşça dürterek” Yaz, işte yeni tabela!”, yani önümüzdeki yerleşim yerini belirtmemi istiyordu. Ben de her ne kadar dalgın bile olsam, hemen kaleme sarılıp, yerleşim yerinin adını yazıyordum. Halim ağabeyin ısrarının sebebi, döndüğümüzde köy pazarlarını dolaşırken, bu isimleri tekrarlayarak, muhabbetine renk katmaktı.

TÜRKAN BEBEK HADİSESİ, BULGARİSTAN TÜRKLERİNİN EN ÖNEMLİ SEMBOLLERİNDEN BİRİSİDİR

Bursa'da Killiler Kültür ve Yardımlaşma Derneğince, Bulgaristan'da 1984 yılındaki zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkan Feyzullah'ın 33'üncü ölüm yılı dolayısıyla düzenlenen Mevlid-i Şerif ve anma programına katılan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Balkanların tarih boyunca acıların ve gözyaşının hakim olduğu bir coğrafya olduğunu ifade etti.

NAİM’İN FOTOGRAF SERGİSİ AÇILDI

   Naim Süleymanoğlu’nun arkadaşlarından Bülent Türker ise” Hepimiz suçluyuz, sağlığında kıymetini bilemedik, ona vefa borcumuzu ödemek istiyorum. Kendisini Hollanda’da misafir ettim ve Türkiye’de birçok kez görüştüm. Naim, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi sporcularından biridir. O bir efsane ve ölümsüz kahramandır. Gönül isterdi ki, sağlığında sokaklara, okullara ve spor salonlarına ismi verilsin ama yapılmadı. Bundan sonra verilecek ama o bunu göremeyecek, kendisine bir devlet üstün hizmet madalyası bile veremedik…

HAKAN ÇAVUŞOĞLU; "BALKANLARI ASLA YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ!"

* 31 Aralık 2017'ye kadar Türkiye'ye giriş yapmış olan Türk soylu Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşları uzun dönem ikametgah belgesi alabilecek. * Bulgaristan'daki bir soydaşın Edirne'deki SGK İl Müdürlüğüne gelerek kaydını yaptırabilecek ve ayda 53 lirayla tedavi olmaya devam edecek. *Yurt dışında yaşayıp Türkiye'de işi olmadığı halde oradaki üniversitelerde, liselerde okuyan öğrencilere vakıflar bütçesinden burs verilecek.

ELVEDA, NAİM!

Efsane değildin sen, Herkül! Gücü Dünya'ya bedel, Koca Türk! Elveda!

TEK DERTLERİ SUYUN ÖTESİ...

Gerçi, gazeteci Hürol Işın'ın bizleri Süriyeli göçmenlerle eşdeğer tutmasına gülüp geçeriz. Burada, Bulgaristan Türkünün kimlik izahı lüzümsuz, çünkü bir tek kendi etnik kimliğinden şüphe duyanlar ve birilerine yarananlar, bizlere dil uzatmayı bir görev edinirler. Bunara yalnız şunu söyleyebilirim; Edirne'nin Osmanl başkenti olduğu yıllarda, daha İstanbul fethedilmeden öncesi, benim akıncı dedelerim Arda ve Tuna boylarında at suluyordu. Kırcı Ali'nin öz torunlarıyız biz. Malkoç Bey'in türbeside bizim Selvi'de bulunur. Ya siz kimsiniz, beyler?

KARAKÖY ÇARŞISINDA MUCİT BİR EĞRİDERELİ

Bugün Karaköy’deki elektronikçiler çarşında çok saygın bir yeri olan, Bulgaristan’nın Eğridere ilçesinin Alfatlı köyünden göçmen gelen Hamdi Şekerci’nin doğduğu zaman köyünde elektrik bile yoktur. Hamdi, 1972 yılında göç ettiklerinde, henüz 14 yaşında  geldi Anavatan Türkiye’ye. Dört yıl sonra, Maçka Endüstri Meslek Lisesi’nden mezunu olup ve akabinde Yıldız Teknik Üniversitesi’nde elektronik eğitimi alması, ona Koç Grubu’nun Beko Fabrikası’nın kapılarını aralamaya yetmiştir.

BİR KONFEDERASYONUN SONU

Gerek iktidar güçleri, bunun ötesinde gerek Türkiye Cumhuriyeti, gerek Bulgaristan’daki resmi kurum ve kuruluşlar, gerek uluslararası alanda Bal-Göç’ün muhatap alındığı bir ortamda, konfederasyonun bu şartlarda yaşama şansı ne kadar? Böyle bir ihtimal yok! Oluşturulan yeni konfederasyon yönetimi kısa süre sonra, karar vericiler tarafından muhatap alınmadıkları ve temsil ettikleri üyelerinin hiç bir sorununu çözemedikleri için zaten olmayan tabansız kalacaklardır.

İÇİMİZDEKİ BURUK ACI

"Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor. Bir hilal uğruna yar-ab ne güneşler batıyor..." İçimizdeki buruk acıyı, kitabedeki şiirsel sözcüklerin dindireceğini hiç sanmam. Nefize Çelik Özsoy, Rodoplar'dan gelip, beşikteki bebeğini bırakarak, Ana vatanı savunmaya koştu ve tam bir yıl öncesi şehit dütü. Asla şunu unutmayalım, sabahları perdeyi araladığımızda, güneşi esirgemiyorsa gökyüzü, o güzel günlerin bedelini ödeyen şehitlerimiz vardır. Şimdi başka Nefise'ler ve Mehmetçik'ler aynı şanlı kırmızı bayrağın ve hilalin, gönderde özgürce dalgalanması için gece ve gündüz nöbet tutmakta.

Toplam 41 haber.