Tarih

Tarih Haberleri

MESTANLI  DERNEĞİ COŞTU

Kısa bir zaman diliminde, Mestanlılar Kültür ve  Dayanışma Derneği’nin üç önemli etkinliğine tanıklık ettik. Geçenlerde dernek üyeleri, Ördekli Kültür Merkezi’nin, tarih kokan şık toplantı salonunda, seviyesi yüksek bir kongre gerçekleştirdiler. Başarılı Dernek Başkanı Hasan Öztürk, yeniden başkanlığa seçildi, çünkü kendisinin ve ekibinin özverili çalışmaları sayesinde, daha yeni kurulmuş sayılan bu derneğin,ulaştığı başarılar adeta saymakla bitmiyor. Mestanlı bölgesinde yaşayanlarla, göçmen camiası arasında sıkı bir kardeşlik bağı oluşturulmuş ve artık dernek yetkilileri çok sıkça doğdukları bölgeye gidip gelmeye başlamış. Bir çok kez  dolu ellerle gidilmiş oralara, hep beraber yeni ortak projelere el uzatılmış.

Mustafa Kemal Atatürk ve Evrim Teorisi Hakkındaki Fikirleri

Merhabalar. Yakın zamanda Atatürk ile alakalı pek yazı paylaşmadığımı fark ettim ve bugün (19 Mayıs) bu arayı kapatmaya karar verdim. Açıkcası bilimsel ve dinsel konulara daha çok yer vermeyi tercih ediyorum ama çok sevdiğim ve saygı duyduğum bu adamı sizlerden uzak tutmak da doğru olmaz. Ayrıca arada nasıl olsa Tarihsel yazılar da yayımladığım için, bir iki Atatürk yazısı paylaşsam kimsenin zoruna gitmez herhalde. Gitmemelidir de. Malum, son zamanlarda bu Cumhuriyet’in mimarı olan adamlar hakkında olumlu şeyler söylemek, sanki birilerinin anasına sövmek gibi anlaşıldığı için en ufak şeyde bile 5 yaşında çocuğa anlatır gibi açıklayıcı, çok çok açıklayıcı ve örnekleyici konuşmak zorunda kalır olduk.

SEYİT ONBAŞI'NIN ÖYKÜSÜ

Savaşın en kritik anlarından birinde Queen Elizabeth zırhlısından atılan bir top mermisi Mecidiye Tabyası’na isabet eder. Mecidiye Tabyası’nın pozisyonu çok kritiktir. Boğazdan geçen düşman savaş gemilerini vurmak üzere oradadır. Ve hedef alınan tabyada geriye sadece iki er ve tabya komutanı kalmıştır. Bu erlerden bir tanesi Seyit Ali Çabuk’tur.

KÜÇÜK ÇİFTLİK SAHİPLERİNE HİBE DESTEĞİ VERİLECEK

Devlet Tarım Fonu, 2014-2020 Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı Çiftlik ve İşletmelerin Geliştirilmesi

Toplam 99 haber.