Edebiyat

Babama Mektup Babama Mektup
Son Sonbahar Son Sonbahar
Savacıda iki bakır bakraç Savacıda iki bakır bakraç
Bir ailede horoz ötmeli horoz Bir ailede horoz ötmeli horoz
Annem Annem
Söz oyunları Söz oyunları
Aşıyan Müzesi Aşıyan Müzesi
Mehmet İsmail Keçici / Şiirler Mehmet İsmail Keçici / Şiirler
Bir Yıldız Daha Kayıp Gitmeden /  Halime Yıldız Bir Yıldız Daha Kayıp Gitmeden / Halime Yıldız
Bir Ulu Çınar   * Bulgaristan Türklerinden yazar İsmail Yakup'la bir söyleşi  Bir Ulu Çınar * Bulgaristan Türklerinden yazar İsmail Yakup’la bir söyleşi 
Приятели мои, да тръгнем... Приятели мои, да тръгнем...
EVİN ÖTENAZİ İSTEĞİ  (Bulgaristan göçmenlerinin hüzünlü evleri) EVİN ÖTENAZİ İSTEĞİ (Bulgaristan göçmenlerinin hüzünlü evleri)
ANİDEN DOĞAN DOSTLUK ANİDEN DOĞAN DOSTLUK
Ve Yol '89 Ve Yol '89
Küçük bulutlar treni Küçük bulutlar treni
GALİP SERTEL'DEN ŞİİRLER GALİP SERTEL'DEN ŞİİRLER
Yaşar Nabi Nayır ödülünü Batuhan Aşıktoprak kazandı Yaşar Nabi Nayır ödülünü Batuhan Aşıktoprak kazandı
ANNEM ANNEM
TÜTMEYEN BACALARIN BOYNU BÜKÜK... TÜTMEYEN BACALARIN BOYNU BÜKÜK...
KÖPRÜ KÖPRÜ
Edebiyat Haberleri

SUYUN ŞİFRESİNE ÖVGÜ

Kadın öfkeli kulaçlarla denizi dövmeye devam etti. Suyla böylesine dövüşen insanların, deniz dışında kanayan bir hikâyeleri muhakkak olurdu. “Denizin canını acıtacaksın!” dedi adam. “Acı mı?.. Acının canı cehenneme!.. Acı adil değil…” dedi kadın. Kadının cevap vermesi, sökülmeye başlamasıdır. Kadın sökülmeye başladığında, artık ne güneşi görürdü, ne denizi, ne martıları, ne de balıkları!.. Yumağına sarılacak bir insan bulamazsa, kendi söküğüne dolanır, zihni arapsaçı olurdu.

GÜL YAPRAĞI ÜZERİNE DAMLAMIŞ YAĞMUR TANECİĞİ

Bir gün onu dağ yamacındaki evinde bulurlar. Gene işinde gücündedir. Ya ineğini sağar, ya sütünü çalkalar... Köy muhtarının yamağı: "Seni, bizim makama istiyorlar!" der. Gül anne, bunun üzerine biraz düşünür. "Acaba bu ne iştir? Benim muhtarla bir alıp veremediğim bir şey yok ki!" Çocuklarını aklına getirir. Hepsi dağılıp gitmiş dört bir yana...

KIRCAALİ'DE EDEBİYATIMIZ KONUŞULDU

Ege Üniversitesi'ne bağlı Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Atıf Akgün, bugün Kırcaali'de bir konferans verdi. Bu etkinliğe katılan yerel şair, yazar ve aydınlar, "Türkiye'de Bulgaristan Türklerinin Edebiyatı üzerine yapılmış akademik çalışmaların tanıtımı" ve "Türkiye'deki Bulgaristan kökenli şair ve yazarlarımızın edebiyat faaliyetleri" konulu sunumlar dinlediler.

NİHAT ALTINOK'UN JÜBİLESİ YAPILDI

Bugün İstanbul Avcılar'da, Bulgaristan'doğumlu yazar Nihat Altınok'un 50.ci sanat yılı kutlandı. Ünlü yaratıcımızı bu jübilesinden dolayı kutlamak için gelenler arasında Ahmet Türkay, İsa Cebeci, Embiya Ulusoy, Nebiye Akbıyık, Halil Bal ve Mustafa Üstündağ gibi ünlü yazarlar da vardı.

İYİ Kİ KÖTÜ KIZLAR VAR

Hem hayat öyle kolay değil. Her köşede bir tehlike... Bir kadın çeşitli evrelerden geçer. Matruşka bebeklerin en küçüğüyken erkekler kucaklarına alıp hoplatırlar onu. Çok sevilesidir. Sonra birden serpilip güzelleşir. Burada tehlike alarmları çalar.

DÜŞ VE GERÇEK ARASINDA BİRER SUDANYA GEZEGENİYİZ

Nehirler ne güzeldir! Engelleri aşa aşa diledikleri yerden giderler. Aka aka büyürler. Ve denize ulaşırlar bir gün. Evet, ben de bir nehirim belki. Çünkü çürütmedim hiç suyumu. Ömrümce akmak ve denize varmak isterim.

Toplam 86 haber.