Haber Ara

Cebel Haber Arşivi

Doğu Rodoplar'dan pazar manzaraları

Doğu Rodoplar'daki küçük ve şirin Türk kasabalarında her hafta kurulan pazarlar pek meşhurdur. Yıllar boyu, haftanın belirli günlerinde kurulan bu pazarlara her kasabanın civar köylerinde yaşayan köylüler de akın akın inerler ve isteyen alış verişini yapan, diğerleri de eş dostla görüşüp gün boyunca sohbet ederler. Fotograflardaki görüntüler, Cebel ve Eğridere'den.

( 2. ) KAZANDILAR AMA EN BÜYÜK HATALARI NE OLUR?

* 30 yıldır verilmeyen hizmet, bu dönemde verilebilecek mi bakalım. Neden verilebilecek mi diyoruz? Çünkü yıllarca oradaki insanımıza yol ve su gibi temel alt yapı hizmetleri kasıtlı verilmedi. * Evet, DPS'ye fazlasıyla, belkide herkesten çok destek verdik. Bunun ötesinde bir çok seçimde bizzat oralara gidip destek verdiğimizi saymıyoruz bile.Neden verdik bu desteği? Soydaşımızın hak ve özgürlükleri savunulsun, çıkarları gözetilsin, dilimiz, dinimiz ve kültürümüz korunsun diye. Bölünmeyelim, birlik beraberlik içinde olalım diye. Ancak yıllar geçtikçe, böyle bir niyet olmadığı iyice ortaya çıktı. * DPS kurmayları çok iyi biliyor ki, Cebel giderse her şey bitecek. Bundan dolayı oraya tüm cephanesini sürdüler. Parti genel başkanının bile seçim çalışmasına gelecek kadar önemli bir yer. Sonuç olarak, şu veya bu şekilde burayı almayı başardılar. Demek ki doğru söylemiş kim söylediyse. Parayla satın alınamayan çok parayla satın alınıyor...

Şimdi bütün gözler Cebel'e odaklı

* Cebel halkı yeniden isyan bayrağını göndere çekmiş durumda. Yeni bir 19 Mayıs arefesindeyiz mi? * Halktan birisi olan Sebahattin Gökçe, tek başına, Peevski ve Danço Mentata gibi para vagobantlarının planlarını alt üst etti. * Karadayı, ürkek ürkek, kül yutmuş kedicik gibi, Mişevsko doruklarına kadar dayandı, kendisini hararet basmıştı ama yine de köy çeşmesinden bir avuç su içmekten çekindi, çünkü bu bir avuç su onlar için artık haramdı...

Zalim Jivkov'un burnunu yere sürtenler, şimdi de bir takım kabadayılardan korkmaz...

* Bunlar tıpkı komünistler gibi, koltuklarını adeta yapışmışlar ve oradan asla kopmak istemiyorlar. * Herifler, seçmenini tamamen kaybetmiş durumdalar. Brüksel'den muhtar adayı getirdiler ama yine nafile. Gökçe, bastırdıkça bastırıyor ve rakiplerini mat etmeye devam etmekte, adeta bir türlü önü kesilemiyor... * Hangi asırda yaşadığımız ortada ama bugün Cebel bölgesinde bağımsız bir belediye başkanı adayına normal bir ortamda toplantı yapmasını izin verilmiyor. Kültür evlerinin salon kapıları kilitlenmekte, bilbordlarda asılı fotograflar anında yırtılmakta. Daha nice faşizan metodlar devreye sokulmuş...

CEBELLİ SİMAY TÜRKİYE GÜZELİ OLDU

1,88 boyundaki Simay Rasimoğlu, Uludağ Üniversitesi Mimari Restorasyon Bölümü'nden mezun oldu. Ailesi ile İstanbul'da oturan Simay Rasimoğlu, aslen Cebellidir.

Madam V. dale mahallesinde gazları otlatır mı...

* Madam V.'nın durumu ise gerçekten üzülecek cinsten. Hani, kendisi Cebel'deki 19 Mayıs törenlerine Plevne Çingenelerini getirip, protokole "yuh" çektiriyordu ve sonra da poposunu Şakira gibi döndürüp sallıyordu. Şişman Delyan ve Kömürcü Ahmet şimdilerde onun kuyruğunu kesmiş ve seçimlerden sonra deputatlıktan istifa edip daleler mahallesindeki gazları otlatmaya gidecekmiş... * Beni asıl ilgilendiren soru, neden ve hangi sebepten dolayı, bu şahıslar yüksek tepelerden sonra, şimdi düz ovada talim etmeyi tercih ediyorlar? Ortada bayağı bir aykırı durum sezilmekte.

AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ, DOST VE FAZLASI -1.

Evet, DOST beklenenin altında kaldığı ortada ama bunu iyi tahlil etmek lazım. Açıkça ortaya şu çıkmıştır. DOST'un aldığı düşük oy, DOST seçmeninin DOST'tan vazgeçtiği için değil, sandığa gitmediği içindir. Bu durum her yerde olduğu gibi, Kırcaali ve Cebel'deki seçim sonuçlarını incelediğimizde çok net belli olmakta.

BUGÜN CEBEL'DE HAVA MUHTEŞEMDİ...

Ne oldu şimdi? Özür özür üstüne diliyorlar ama bunlara güven kalmadı ki. Artık peşlerinden koşan da olmaz. Tek çareleri kaldı; temizlenip, arınıp ve tövbe edip, aramıza dönecekler. Tabi ki, savcılıktan temiz kaydı da gerek!

ENİNDE SONUNDA SU YOLUNU BULACAKTIR!

* ANCAK 30 YILDIR BU GÜNÜN HALA AYNI HEYECANLA KUTLANMASI SON DERECE ANLAMLIDIR VE HEPİMİZİN GÖREVİ, BU HEYECANI GENÇELRİMİZE VE GELECEK NESİLLERE AKTARMAK OLMALI. * 19 MAYIS OLAYLARI, CEBELLİLERİN BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE HAREKET ETMELERİ SAYESİNDE MÜMKÜN OLABİLMİŞTİR VE HER NE KADAR BİRKAÇ YILDIR BU BİRLİĞİMİZ BOZULMUŞ GİBİ GÖRÜNSE DE, ZAMAN İÇİNDE BUNUN TEKRAR TESİS EDİLECEĞİNDEN ZERRE KADAR ŞUPHEMİZ YOKTUR.

CEBEL VE 19 MAYIS

30 yıl önce, burada olanlar konusunda fazla söze gerek yok. 30 yıl önce, Cebel'de yazılan destanı artık bilmeyen yoktur. O gün, Cebelliler sayesinde yaşananlar, Cebel'i Balkanlar'ın hak ve özgürlük savaşçılarının en önemli beşiklerinden biri olduğunu kanıtlamıştır.

ÜZERİMİZE KÖR KURŞUNLAR YAĞDI...

Tanklarla yüzleştik. Birlik ve beraberdik. Ölümden başka hiçbir şey bizi yenemez inancıyla tankların üzerine çıkmıştık. “İşte biz sizi ayakaltına aldık ve çiğniyoruz, siz bir hiçsiniz!” diyebildik. Üzerimize kör kurşunlar yağdı. 42 şehidin kanı, kara kan değil, doğan özgürlüğün, şakıyan al güneşiydi. Özgürlük savaşında can vermek gibisi var mıydı. Bakışarak helalleştiler. Doğdukları topraklarda, kurban olmak da vardı. Onların cenneti, bu kara topraktı...

BERABER BAŞARACAĞIZ

Son yıllarda, bazı siyasi odakların partizanlığı ve Cebellileri Cebellilere karşı kullanmaya kalkışmaları, bizleri derinden yaralamakta ve üzmekte. İşte bundan dolayı, iktidarda kalmak veya iktidar olmak uğruna, aramıza düşmanca giren bazı şahısları, bizler daha fazla çevremizde barındırma malıyız. Artık, buna bir son vermeliyiz!

EŞEK GİBİ ANIRAN TAKIM, CEBEL'E GELECEK Mİ?

Getolardan çıkarılıp, Cebel'e getirilen bu esmer "sporculara," kaç tane kupa ve madalya verileceği henüz belirlenmemiş. Hani, şu "uuuuuuu, fıııııııyyyyyyy, füüüüyyyyyyy, huuuuuuyyyyyy" diye tek taraflı yarışma var ya... Cebel 19 Mayıs olaylarına karşı kin ve nefret besleyen, vaktinde, bu kasaba halkının verdiği amansız özgürlük mücadelesine saygısızlık duyanların yarışıdır bu.

BİR ZAMANLAR "DÖRT SES, BEŞ SAZ" GRUBU VARDI...

Göçmen kuşları yuvalarından uçmadan öncesi, 1979 yılında Cebel'de bir enstrümental folklor grubu kurmuştuk. Daha sonra, bu gruba "Dört Ses, Beş Saz" ismini vermiştik ve bu isimle bir çok festivale katıldık, ayrıca Sofya Radyosu bizim bir hayli bestemizi kayıt altına aldı

CEBELLİ FUTBOLCULAR ANTALYA SOCCER CUP 2019’A KATILDILAR

Bursa'daki Cebelliler Kültür ve Dayanışma Derneği'nin çatısı altında toplanan veteran futbolcularımız, her yıl olduğu gibi, bu yıl da Antalya'da düzenlenen geleneksel Soccer Cup 2019 Turnuvası'na katıldılar.

8 MART KUTLAMASINDA KAHRAMANLARIMIZA SAYGI

Cebelli kadınların çoğunluk sağladığı kutlamada bir ilk de gerçekleşmiş oldu. Bu yılki programın onur konukları arasında, Bulgaristan'daki eski despotik komünist rejim esnasında, oradaki Türklerin başkaldırı ve isyanlarında öncülük eden bazı şehitlerimizin, gazilerimizin ve siyasi mahkumlarımızın eş ve yakınları onur konukları olarak bulunuyordu.

CEBELLİLER 2018 YILINA VEDA ETTİ

Cebel Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği'ne bağlı Kadın Kolları'nın geleneksel yıl sonu etkinliği, bu akşam Bursa'daki Olimpik Havuz sosyal tesislerinde düzenlendi. 2018 yılına veda gecesi muhteşem bir Yeni Yıl kutlaması atmosferinde gerçekleşti.

ALLAH'A ŞÜKÜRLER OLSUN, HALİMİZ VAKTİMİZ YERİNDE...

Tören alanlarında herkesi göremediğimize göre, aslında biz, Cebel'e veya Killi'ye, saygı duruşunda bulunmak için mi gidiyoruz, ya da oralardan sadece beş on kile buzağı eti getirmek için mi?

SÜLEYMAN TOKATÇIK DESTANI

Sen ne yaptın şu Sultan'a, kahrolsun namı! Sultanyeri'nin adı da batsın, olmasın şanı! Asır geçse bu diyarda ezan okunur, Cebel köyü camisinde anıt korunur; "Beni dikti bir evladın hayırseveri!" Unutulmaz Süleyman'ın acı eceli... Sür taligayı kör taligacı Ballık boyuna, Kaldırımın ko ağlasın, Tokatçık adına!

GÖÇMEN EVLADI VATANI İÇİN ŞEHİT DÜŞTÜ

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde atış yapıldığı sırada yaşanan patlamada şehit olan askerlerden Bursalı Topçu Er Yusuf Önder'in (22) Antalya'nın Alanya ilçesinde oturan annesi Sevcan ve babası Sunay Önder'e acı haber verildi. Önder ailesi Bulgaristan göçmeni ve Cebel kasabasından.

YILIN EN İYİ HEMŞİRESİ SEÇİLDİ

Bursa'da yaşayan ünlü Cebelli müteahhit Mehmet Ulusoy'un kızı Türkan Yılmaz, Sağlık Bakanlığı tarafından, 2018 yılının en iyi Hemşiresi ödülüne layık görüldü ve belgesini Ankara'da düzenlenen törende, bizzat Sağlık Bakanı Ahmet Demircan tarafından aldı.

ŞEYHCUMA CAMİİ YENİDEN İBADETE AÇILDI

Bulgaristan'ın en güzel beldelerinden biri olan Cebel'de, hayırsever iki firmanın desteğiyle, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından onarımı tamamlanan tarihi Şeyhcuma (Cebel) Camii'nin yeniden ibadete açılış töreni gerçekleşti.

İYİ BİTİRMEK İYİ BAŞLAMAKTAN DAHA ÜSTÜNDÜR…

29 yıl önce yaşanan olaylar, Cebellilerin cesareti ama bundan öte  birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmeleri sayesinde meydana gelmiştir. Her ne kadar son yıllarda bazı gelişmelerden  dolayı farklı düşünceler ve tercihler ortaya çıkmış olsa  da, en kısa zamanda  aramızdaki 19 Mayıs ruhunu, birlik ve beraberlik ruhunu tekrar  sağlayacağımıza şüphemiz yoktur.

SİZLERİ UNUTMADIK, KALBİMİZDESİNİZ!

 19 Mayıs 1989 yılı olaylarını anma etkinlikleri kapsamında, ünlü futbolcu Hasan Özkan ve Cebel Spor Kulübü'nde görev almış bütün merhum futbolcuların anısına, Bursa merkezli Cebelliler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Cebel Belediyesi tarafından düzenlenen gösteri maçı, "Sizleri unutmadık, kalbimizdesiniz! " sloganı altında gerçekleşti.

CEBEL'DEKİ VOLKANİK PATLAMA

19 Mayıs, Saatçi Ömer’in Sofya’da ölüm hücresinde devleştiği andır, Hüsniye ablanın Mestanlı’da tankı durdurduğudur, Cebelli Avni’nin bayrak oluşudur, İsmet’in sırtında taşıdığı büyük yaradır, Rasim’in Belene’de çizdiği karakalem portrelerdir…

CEBEL'DE FUTBOL ŞÖLENİ VAR

18 Mayıs günü saat 17'de oynanacak ilk maçta Cebelli veteran futbolcular ve şöhretler karması karşı karşıya gelecek. Bu müsabaka vefat etmiş bütün futbolculara adanmış olacak.

Prof.Dr. Yüksel Özkan Cebelli kadınları ziyaret etti

  Millevekili aday adaylarından Pof.Dr. Yüksel Özkan'ın göçmen dernekleri ziyaretleri devam ediyor. Anneleri Günü vesilesi ile Cebel Derneği Kadın Kolları ve Gençlik Kollarının düzenlemiş oldukları etkinliğe katılan Prof.Dr. Yüksel Özkan, tüm annelerin ellerini öperek ve karanfiller sunarak, Anneler Günlerini tebrik etti. Cebelli kadınların; “Başkan, sen camiamızın yıllardır beklediği yola çıktın. Bu, bizler için temsiliyet anlamında gurur verici,” şeklindeki samimi yaklaşımları ve destek açıklamaları beni çok mutlu etti," dedi Prof.Dr. Yüksel Özkan.

SVİŞTOV KENTİNDE CEBELLİ BİR HEMŞİRE

SunaGavazova, dile kolay, 35 yıldır hemşire olarak çalışmakta. Kendisi bir Cebelli. Hani şu pek popüler "İnce belli, Cebelli kız" türküsü var ya, memleketi orası demek. Güney Bulgaristanlı olmasına rağmen, bunca yıldır Tuna boyunda bulunan Sviştov kentinde yaşamakta, çünkü vaktinde buralı yağız bir delikanlıya gönlünü kaptırmış…

ÜLKEMİZİ KÜRESEL SAHNEDE TEMSİL EDECEK KİŞİYİ SEÇECEĞİZ

Dr. Gürsel Dönmez bir Bulgaristan göçmeni, kendisi Cebel'in köylerinde doğma ve büyüme. 7 Haziran 2015 seçiminde AK Parti Bursa listesi 11. sırasındaydı ve seçilemedi. Şimdi Başbakanlık'ta Başmüşavir görevinde. Yaklaşan seçimlerle ilgili ne gibi görüşler paylaşmakta?

ADLARIMIZI GERİ ALMAK, ÖZÜMÜZE DÖNMEKTİR

 Ben daha 1990 yılında, Cebel'de Türk ismimi geri alanlardan ilk kişilerden biriyim. Bununla da yetinmeyip, daha sonra, 1988 yılında Bulgar ismiyle vefat etmiş olan rahmetli babamın Türk ismini de, ilgili makamlara baş vurup, geri aldım.