Haber Ara

Турция e с дългогодишна традиция в приемането на чуждестранни студенти в учебните си заведения

Председателят на Агенцията за турците в чужбина и сродните турски общности (YTB) г-н Абдуллах Ерен, заместникът му г-н Саит Юсуф и г-жа Фатме Индже – експерт в отдел „България“, посетиха Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ на 21 януари 2020 г.

Selânik Vilâyeti Ahvâl-i Coğrafya *1320 sene-i hicriyesine mahsûs Selânik Vilâyet Sâlnâmesi.

*** Vilâyet şarken Edirne vilâyeti ve Şarki Rumili eyâleti ve şimâlen Bulgaristan eyâleti ve Kosova vilâyeti garben Manastır vilâyeti ve cenûben Yunanistan , Adalar Denizi ile mâhdûddur.

( 2. ) İstendiği zaman önümüzde aşılmayacak yüksek dağlar kalmaz.

*** İlk kez Türkiye Bursları'na bu kadar yoğun ilgi oluşturulmuştu ve salon genç üniversite adaylarınla dolmuştu. Deme ki, başarının sırrı özverili ön çalışmaktan geçiyor ve istendiği zaman önümüzde aşılmayacak yüksek dağlar kalmaz. *** Aynı şekilde her bölgemizde olumlu bir yaklaşım sergilense ve ilgi uyandırmış olsak, inanın ki, toplum olarak bizim ufkumuz açılır ve genç kuşaklarımızın özgüveni artar, önleri açılmış olur.

( 1. ) Siz siz olun ve kimsecikleri dinlemeyin! Türkiye'deki üniversite kapıları sizler için açık...

*** Gidiyorlar ama elleri boş dönüyorlar, kendileri işini gücünü bırakıp oralara asla sadaka filan toplamaya gelmiyorlar. Bu iyi niyet elçilerimiz, sadece Türkiye Bursları sayesinde anavatanda ücretsiz eğitim görecek gençleri davet ediyorlar... *** Salonlar neden boş kalıyor? Neden birileri, Türk gençlerinin Türkiye'de yüksek eğitim görmelerini istemiyor ve bu anlamda hiç bir katkı sağlamıyor? *** Bulgaristan'daki Türk Toplumu, buna göçmen camiası da dahil, Türkiye Bursları'nı bir nevi açıkça boykot ediyor diyebiliriz.

Eşi için 40 günde 20 kilo verdi

İstanbul'da yaşayan Melahat Erol'a 20 yıl önce şeker hastalığı teşhisi konuldu. 20 yılın ardından kalp rahatsızlığıyla hastaneye kaldırılan talihsiz kadında böbrek yetmezliği hastalığının başladığı belirlendi. Doktorlar tarafından diyalize yönlendirilen ev kadını Melahat Erol, 9 ay burada tedavi gördü. Eşinin hastalığına üzülen Ümit Erol ise böbreğini bağışlamak istediğini söyledi. Yapılan tetkiklerde kilosunun bu duruma engel olduğunu öğrenen esnaflık yapan Ümit Erol, 40 gün gibi kısa bir sürede 20 kilo verdi. 95 kilodan 75 kiloya kadar düşen fedakr eş, karısı için ameliyat masasına yattı. Nakledilen böbrekle yeniden hayata tutunan Melahat Erol ise eşine minnettar.

KANA KANA SU İÇSEM DİYORDUM

Diyalize girmekten çok korktuğunu ve bu dönemde birçok şeye hasret kaldığını anlatan Melahat Erol, O an başka bir şey düşünemedim. Ama benim için kaçınılmazdı, 9 ay boyunca diyalize girdim. Eşim beni diyalize götürüp getirdi. Su içmeyi çok özlemiştim, 'bir göl olsa da kana kana su içsem' diyordum. Şimdi gönül rahatlığıyla su içebiliyorum. Ara sıra sevdiğim yemekleri yiyip kendimi ödüllendiriyorum. Her şey şimdi daha da güzel dedi.

Böbrek bağışlamak isteyenlerin korkmaması gerektiğini ifade eden Erol, Eşim bana böbreğini verdikten 3 gün sonra ayağa kalktı. Ben çok sağlıklıyım. Onun hiçbir sorunu yok. Şu anda sağlıklı bir şekilde çalışıyor. Böbrek vermek isteyenler çekinmesinler. Bu Allah'ın bir emri. Allah 'birini ihtiyacı olana verin' diye 2 tane böbrek vermiş diye konuştu.

'HİÇ EKMEK YEMEDİM, DÜZENLİ SPOR YAPTIM'

Eşi için önce 20 kilo veren ardından ise ameliyat masasına yatan fedakr eş Ümit Erol ise yaşadıkları zorlu süreci şu sözlerle anlattı:

Eşime böbreğimi vermeye karar verdiğimde 95 kiloydum. 'Bu kiloyla böbreğini veremezsin' dediler. Kilo vermeye kafama koyup 40 günde 20 kilo verdim. Hiç ekmek yemedim, düzenli yürüyüşümü yaptım. Hastanede tartıldım, 75 kiloya düştüğümü gördüm. Kilom düşünce doktorlar karar verip beni hemen nakle alabileceklerini söylediler. Ben de hemen ameliyat oldum. Benim için çok iyi oldu. Eşim de kurtuldu ben de kurtuldum. Herkesin böbreğini bağışlaması gerektiğini düşünüyorum.

DİYABET BÖBREK YETMEZLİĞİNE GÖTÜRÜYOR

Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Böbrek Nakli Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Gürkan Tellioğlu, şeker hastalığının böbrek sağlığını tehdit eden hastalıkların başında geldiğini belirterek, Türkiye'de beslenmenin bozulması, egzersiz azlığı gibi nedenlerle kilolu insan sayısındaki artışa paralel Tip 2 diyabet sayısı artış gösteriyor. Buna bağlı olarak şeker hastalığı uzun vadede böbrek yetmezliğinin nedeni olarak karşımıza çıkıyor dedi.

BÖBREK VERİCİSİ İDEAL KİLOYA İNMELİ

Böbrek alıcısında kilonun nakle engel olmadığını anlatan Prof. Dr. Gürkan Tellioğlu, Fakat zayıflaması alıcı kişinin genel sağlığı açısından da istediğimiz hedeftir. Böbrek vericilerinde ise durum farklı. Kişi bize başvurduğunda sağlıklı kilo aralığının dışındaysa vücut kitle indeksi yüksekse onlarda önce kilo verme sürecini yürütüyoruz. Kilosu sağlıklı aralığa girdikten sonra, mevcut kiloda kalacağına ikna da olmuşsak böbrek vericisi olmasına izin veriyoruz şeklinde konuştu. 

“Türkçeyi sevmeyen, kendini Karadeniz’e atsın!”

Tabii, ana dilinin tedrisattan kaldırılması canlarını yaksa da bir çok öğretmen ve velî susmak zorunda kalmıştır. Ancak Turpçular köyünden gelen öğretmen Mehmet Ömeroğlu (Daha sonra Mehmet Özgür) bütün cesaretini toplayarak Nazım Hikmet’in bir sözünü hatırlatmıştır; “Türkçeyi sevmeyen, kendini Karadeniz’e atsın!” Böylece, her adımda karşısına çıkacak olan budaklı çomağı da komünistlerinin tekerine sokmuştu. Bu çomak, onun başına birçok belâlar açmış ve Bulgar zindanlarında beden çürütmesine sebep olmuştu.

Uzmanından uyarı: Yakın arkadaşlar sigara, obezite ve boşanmalara neden oluyor

İstanbul Aydın Üniversitesi'nden (İAÜ) Psikiyatrist Prof. Dr. Cebrail Kısa, uzun zaman geçirilen arkadaşlara dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Fazla zaman geçirilen arkadaşların sigara, alkol, obezite hatta boşanmaya bile neden olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Kısa, 'Genelde gelişim çağında aileden destek görmeyen kişiler, arkadaşlarını rol-model alma, olumlu veya olumsuzu her davranışı kopyalama yönünde hareket eder' diye konuştu.  

En popüler mobil mesajlaşma uygulamaları belli oldu

Ajans Press'in, Statista verilerinden elde ettiği bilgilere göre, sosyal medya uygulamaları ile ilgili 2019 Ekim verileri açıklandı. Böylelikle dünya genelindeki en popüler mobil mesajlaşma uygulamasının WhatsApp olduğu görülürken, 1,6 milyar kullanıcısının olduğu kaydedildi. İkinci sıraya yerleşen uygulama ise 1,3 milyar kullanıcı ile Facebook Messenger olurken, üçüncü sıraya 1,1 milyar kullanıcı ile Wechat uygulamasının yerleştiği görüldü.

Almanya ve Bulgaristan'da kesilir denilen parmağı Türk doktorlar kurtardı

Bulgaristan'da bir gıda şirketinin sahibi olan Milko Ivanov (52) 2 ay önce iş kazası geçirdi. Kaza sırasında 220 derecelik sıcak pres altında 3 dakikaya yakın kalarak ezilen sol el baş parmağının üst kısmı, tendonları, damarları ve cildi öldü.

Hani nerede bizim teyyare?

Bu güzergahta başlayacak olan uçak seferleri için beş yıl öncesi de aynı tantanalı şekilde yazılıyor ve çiziliyordu.  Öbek öbek delegasyonlar o zaman da Nebettepe'yi görmek için gidip geliyorlardı... On yıl öncesi de gene aynı usanç verici teraneyi seyretmedik mi? On beş yıl öncesi de bu yönde adeta gökten müjdeler yağmıyor muydu?  

Soru sizden, cevap Leyla Abladan...

( GSM; 0536 029 66 93 ) www. Bulacademy.com / info @ bulacademy.com Bulgaristan Yükseköğrenim, Vatandaşlık ve Yatırım Danışmanlığı

Doğu Rodoplar'dan pazar manzaraları

Doğu Rodoplar'daki küçük ve şirin Türk kasabalarında her hafta kurulan pazarlar pek meşhurdur. Yıllar boyu, haftanın belirli günlerinde kurulan bu pazarlara her kasabanın civar köylerinde yaşayan köylüler de akın akın inerler ve isteyen alış verişini yapan, diğerleri de eş dostla görüşüp gün boyunca sohbet ederler. Fotograflardaki görüntüler, Cebel ve Eğridere'den.

“Doğu Makedonya” mı yoksa “Makedonya Yörüklüğü” ya da “Makedonya Yörüklükleri” mi?

Makedonya Yörükleri’nde ve Balkan dillerinde Yörüklük, “Yörüklerin yaşadığı yer” anlamına gelmektedir. Yörüklük adı; Makedonya ve Balkanlarda, Aranavutluk adında olduğu gibi, “yer adı” olarak kullanılmaktadır. Makedonya Cumhuriyeti’nde bir “genel Yörüklük”, bir de bu genel Yörüklük’ün içinde “özel Yörüklük”ler bulunmaktadır.

YTB'nin Türkiye Bursları'na başvurular yarın başlıyor - ( 3. )

YTB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkanlıkça yürütülen ve dünyanın en kapsamlı burs programı kabul edilen "Türkiye Bursları" 2020 yılı başvuruları 10 Ocak'tan itibaren yapılabilecek.

YTB Başkanı Eren: Türkiye ile gönül bağını kaybetmeyen güçlü bir diaspora istiyoruz - ( 2. )

İnşallah, 2020’de 2019'dan parlak geçecek. 10 Ocak-20 Şubat arası ‘Türkiye Bursları’ na başvurular alınacak. Hedef ülke ve bölgelerden en nitelikli öğrencileri seçmeye çalışıyoruz. Zira bu milletin vergileriyle öğrenci burslandırıyoruz. Dolayısıyla önemli bir sorumluluk söz konusu.

"Türkiye bursları" fırsatını kaçırmayalım! - ( 1. )

Türkiye Bursları programına 2019'da 146 bin 600 başvuru yapıldı. Türkiye Bursları, finansal desteğin yanında uluslararası öğrencilerin üniversitelerde istedikleri programlara yerleştirilmesini de kapsıyor ve bu özelliğiyle dünyadaki diğer burs programlarından ayrılıyor.

Neredesiniz Gönül'cüler?

*** Gönülsüz insan olmaz ya, nasıl ki, bir dönemde gençlerimiz GÖNÜL dergisiz olmuyordu. ***Lüks bir dergi olmalıydı. Evet, bize göre olmalıydı ama okuyucu ne diyecekti? Maddi kaynak ne olacaktı? Dağıtımı kim yapacaktı? olmuyordu. *** Sağ olsunlar, okullarda BALON dergisini dağıtan yürekli öğretmenlerimiz vardı. Onlar sayesinde dağıtım işini de çözdük.

Dünya Yanıyor

*** Demokrasi özgürlük demekmiş. Ama 30 yıldan beri özgür müyüz değil miyiz, ben anlayamadım. *** Güzelim Avustralya kıtası cayır cayır yanıyor. Ağaçlar, hayvanlar, insanlar çaresiz. Yangınlar devam ediyor, dünya seyrediyor. *** Her yer adeta bir cehennemi andırıyor. Sanki dünyanın sonu gelmiş gibi. *** Yeniden hiç kimseye bir “Dünya Yanıyor” kitabı yazmak nasip olmasa keşke!

Toplama Kampında

*** 1985. Roman toplama kampında tutuklu kaldın. *** Yanı başında Hüseyin öğretmen. Arada bir sakına sakına ovuşturuyor dizlerini nedense. Ondan yana bakınca “Çok üşüyorum, Celil!” dedi. *** Ona bir telefon numarası yazıp verdin. Silistre’den seslensin kardeşine. Hangi uğurda olduğun bilinsin hiç değilse. Evdekiler üzülmesin. Selam! *** Getirilişinizden epey sonra olacak, birden değişti her şey. “Ne kadar daha kalacağız bunun burasında?” sorusu sorulmaya başladı mı? Hele geceleri...

Bulanacı Adem 40 gündür kayıp

*** Eğridere'nin ( Ardino ) Sırtköy ( Gırbişte ) köyünde yaşayan 72 yaşındaki eski bulana kumaş tüccarı Adem İslam, 40 gündür kayıp, kendisini en son Mestanlı ( Momçilgrad ) bölgesinde görenler olmuş. Adem İslam'ın unutkanlık teşhisi bulunuyor ve kendisini görenler, 112 veya 036514212 telefon numaralarına haber edebilirler.

Türkan Çeşme neyi gösterdi?

*** Otuz yıldır soydaşlarımızın tek bir sorununu çözmemesinin ötesinde, partinin üst yönetimi adeta orada bizim varlığımızı yok etmek için elinden geleni ardına koymadı. *** Bu partinin zihniyetinin ne olduğunun en çarpıcı örneği, soydaşlarımızın en yoğun yaşadığı bir şehrin belediye başkanı ulusal devlet radyosundaki; "Bulgaristan'da Türk yoktur, Müslüman vardır!" demeci sözün bittiği yerdir...

Asimilasyonu hatırlatmaktan ziyade, Bulgaristan'daki kardeşlerimize ne sunduk?

*** Herkes kendince gündem yarattı, yüzlerce fotograf paylaşıldı ve ne ilginçtir ki, tüm bu törenlere genelde göçmen kökenli bazı siyasetçiler ve bir bölük dernek yöneticisi dahil oldular. *** Eğri oturup doğru konuşalım, yapılanların eksilerini ve artılarını değerlendirelim. Bunca gerçekleştirilen etkinlik, Bulgaristan'daki bizim topluma ve göçmen camiasına neler kattı? *** Bulgaristan'daki Türk Toplumunun göçmen camiasından ne gibi beklentileri bulunuyor? Artık bunları açıkça dillendirme zamanı henüz gelmedi mi...

Edirne Merkez Vilâyet Sâlnâmesi - Eğri Dere İlçesi H.1319 - M. 1901

Meşgullu, Küçük Viran, Hotaşlı, Dolaştır, Davut adlı beş (5) nahiye ile yetmiş bir (71) köyü vardır. Akarsularından başlıcaları Çandır ve Sırt köyleri yakınlarındaki bayırlardan çıkıp, Eğridere ile Yarar, Dedeler, Terzi köyleri yakınlarından geçen Eğri Deresi ve Aladağ yakınındaki bayırlardan toplanıp Mıkmıl, Hovazlı, Küçük Vardar, Dallıca bayırlarında toplanıp Elmal-i Kebir,

Kimlerin askerlik borçlanması kaldırıldı?

*** Bundan tam sekiz ay öncesi, 1991 yılı ve daha sonraki yıllarda gelen göçmenleri ilgilendiren, 24.04.2019 tarihili 2019 / 9 sayılı SGK genelgesi ile zorunlu göç dışında tutulanlar, artık askerlik borçlanması yapamayacaktır.  

UPUZUN "EVET!" VE "HAYIR!" OYUNU...

***BU SEFER, BEŞ YAŞINDAKİ TORUNUMA OKUDUĞUM, 10-15 SORUYA "HAYIR" VE "EVET" CEVAPLARI VERİLEN BİR KİTAPTAN ESİNLENEREK YAZMAK GELDİ İÇİMDEN. *** BİR HAKKI TALEP ETMEYEN ÇOĞUNLUĞA, ZORLA HAK DAYATILMAZ. EN BASİT BİR ANKET SONUCU BİLE, HALKIN NEYE İHTİYACI OLDUĞUNU VE OY VERECEĞİ KİŞİLERDEN NE BEKLEDİĞİNİ GÖSTERİR.

Radev, Boyko, Çanev, Doğan, Peevski ve Danço'nun hanesine eksi çizik atıyoruz...

*** Ülkenin Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Valisi, zaten hiç bir zaman gelmediler. *** Neden matem dolu günümüzde, devlet erkanı asla aramızda bulunmuyor? Yoksa, biz mi karıncaları ezdik, ya da yüksekten bize el sallayanlar pot mı kırdı ? *** Türkan Bebek anıtının ilk anma törenine toplanan yüzbinler, kayıp Mu kıtasına mı göç etti? O yüzbinleri, kimler küstürdü? Uçan kanatları kimler kırdı?

Aleyhimize çalışan güçler var oldukça, saygı duruşumuz bile eksik...

*** Özellikle Türkiye'de faaliyet gösteren bazı siyasi parti temsilcilerini rahatlıkla örnek olarak gösterebiliriz, hele onların Bulgaristan'daki Türklere yaptıkları ziyaretler esnasında attıkları yanlış adımlar yok mu? Bunlar hangi sebepten dolayı, eski komünist rejim istihbaratının Altıncı Bölümü'nün (Şesto Upravleniye ) son yöneticilerinin uşaklarının ellerini öpmeye mecbur kalıyorlar? *** Allah'a şükürler olsun ki, ne bu hainler, ne de onların ağa ve para babalarının ihanetleri, bizleri çıktığımız kutsal Türklük yolundan geri çeviremedi veya saptırmadı, hiçbir zaman da bu doğru yolumuzdan asla yan sapmayız. *** Ülkücü hareketimiz, Türklük duygusu ve  hassasiyetten yoksun sadece birkaç kişiden ibaret değil, bu yüzden konuyla ilgili yetkililerin gereken hassasiyeti göstereceğini umuyor ve bekliyoruz...

Mustafa Esgin; Türkan Bebeği unutmadık!

*** Bulgaristan’da yaşanan bu acı olaylarda yerlerinden, yurtlarından ve özgürlüklerinden koparılan soydaşlarımızın tek suçu Türk ve Müslüman olmaktı. Yıllardır süren davalarda soydaşlarımıza bu zulmü yaşatanlar ise bugün hâlâ cezalandırılmadı. İnancımıza, kimliğimize ve kültürümüze yönelik bu acı olayları elbette ki unutmayacağız...